Monacos GP: 2. frie træning

Formel 1-feltet er rykket til fyrstendømmet Monaco, hvor et af kørernes, og sjældent fansenes, højdepunkter i F1-sæsonen venter. Her er højdepunkterne fra den anden frie træning.

Alexander Albon i chikanen i Monaco. Copyright Williams F1

OM SKRIBENTEN

Nicki fra BMF1.dk Nicki har været en del af BMF1.dk siden 2018, og han er en stor bilnørd, som altid har været fan af motorsport.

KATEGORIER

Formel 1
Banen i Monaco behøver ikke den store introduktion. Monaco har været på kalenderen siden starten af F1 i 1950, og de smukke omgivelser ved den franske riviera gør løbet til et af de smukkeste og mest prestigefyldte løb.

Selve banen er kun 3,337 km lang, og fordi banen er så smal, og svingene kommer i hobetal, så er det svært at overhale. Derfor er det vigtigt at få det meste ud af træningen, for at få den maksimale mængde data, så bilen er sat bedst op til lørdagens kvalifikation. Det skyldes, at kvalifikationen ofte afgør løbets resultat, da det er svært at overhale. Der er også kun en DRS-zone.

Banen har 19 sving og elevationsforskellen er næsten 42 m, så terrænet er meget kuperet.

Dækkene til weekendens herligheder er i den blødeste ende af sortimentet. Pirelli har taget de bløde C6, medium C5 og hårde C4-dæk med.

McLaren har set stærke ud hele sæsonen, og de fleste eksperter har allerede tildelt mesterskabet til dem på forhånd. Derfor har det også været spændende at se, hvordan deres bil ville performe i Monaco.

Som altid er trafik et issue, når man smider så mange biler ind på en smal bybane.

Hjemmebane helten Leclerc viste sig at trække det længste strå i fredagens anden træning, da han satte sessionens hurtigste tid i tiden 1:11.355.

Max Verstappen startede ellers ud med at være hurtigste mand, men Red Bull-køreren havde flere problemer. Raceren havde problemer med de såkaldte up-shifts, altså at skifte gear op, og med de tear-offs der sidder på hjelmens visir.

Sessionen var også præget af to forskellige røde flag. Først ramte Hadjar barrieren, hvilket skadede hans fælg, og derfor måtte han humpe tilbage til pitten.

Senere var det den mesterskabsførende Piastri, der måtte en tur i barrieren. Han kunne dog også fortsætte tilbage til pitten og få en ny frontvinge på.

Hadjar ramte faktisk barrieren igen senere i sessionen, men det resulterede ikke i et rødt flag.

Piastri havde sessionens andenhurtigste tid, mens Hamilton sluttede top tre af.

Norris tog fjerdepladsen, og mest overraskende er det, at Lawson sluttede på femtepladsen.

Du kan se alle placeringer i tabellen nedenfor.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

USA's GP: TV-tiderne

USA's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-19 08:02:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til USA, hvor der skal afvikles endnu et løb, på den efterhånden etablerede bane i Austin, Texas. Her kan du se hvornår det kan følges LIVE i dit TV.
[Læs mere]

Camara til Haas

Camara til Haas

F1 Nyheder 2026-10-15 18:45:00
Haas har sagt farvel til Ocon, og ind kommer et af sportens mest lovende motorsportstalenter fra Brasilien.
[Læs mere]

Colapinto til sine fans:

Colapinto til sine fans: "I hjælper mig ikke – tværtimod"

F1 Nyheder 2026-10-15 12:21:00
Franco Colapinto har nogle af de mest lidenskabelige fans i hele Formel 1-feltet. Nu beder argentineren dem om at skrue ned for blusset – og helt stoppe angrebene på kørere, teams og personale på sociale medier.
[Læs mere]

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

F1 Nyheder 2026-10-15 11:49:00
To sejre i træk, og så kommer kontrakten. Red Bull har forlænget med teamchef Laurent Mekies helt frem til 2031, og dermed er den franske ingeniør nu bundet længere til holdet end selveste Max Verstappen.
[Læs mere]

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 Nyheder 2026-10-13 10:45:00
Efter mere end 30 års fravær skal Formel 1 igen køre på afrikansk jord. Formel 1 har indgået en 10-årig aftale med Rwanda om et African Grand Prix på en helt ny bane nær hovedstaden Kigali.
[Læs mere]

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

F1 Nyheder 2026-10-13 09:56:00
Den danske F3-kører tager springet til Formel 2 i 2027. Og han gør det ikke hos hvem som helst.
[Læs mere]

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

F1 Nyheder 2026-10-13 08:32:00
Andrea Kimi Antonelli kan blive den yngste Formel 1 verdensmester, hvis alt falder i hak for ham, når Formel 1 feltet kører næste løb i Austin, Texas. Men rent matematisk er der fortsat 5 andre der kan tage det fra ham.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

F1 Nyheder 2026-10-12 13:26:00
Max Verstappen kunne endelig krydse Singapore af på sin to do-liste, mens Liam Lawson kørte sit livs weekend. George Russell fik en lektion i våd maling, og Lando Norris lærte, at holdkammerater ikke nødvendigvis bremser for en. Her redaktionens bedømmelser af kørernes indsatser i Singapore.
[Læs mere]

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

F1 Nyheder 2026-10-12 07:07:00
Singapores Formel 1-grandprix bød på meget få virkelige overraskelser og mindre action end sprintløbet. Men Red Bull har vendt skuden og har nu den bedste pakke. Ferrari fejler igen på strategien.
[Læs mere]

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

F1 Nyheder 2026-10-12 06:36:00
Max Verstappen vandt Singapores Grand Prix fra start til slut, men det var Kimi Antonellis tredjeplads, der tegner det store billede i mesterskabet.
[Læs mere]

Singapores GP: Optakt

Singapores GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-09 11:20:00
Formel 1 feltet indtager gaderne i Singapore. Her er vores forventninger til weekendens action på den snævre bybane, hvor der tilmed er et varsel for regn.
[Læs mere]

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

F1 Nyheder 2026-10-08 12:22:00
Christian Horner har “unfinished business” i Formel 1 og bliver koblet til flere hold, senest Ferrari. Max Verstappen trækker på skuldrene, mens Toto Wolff advarer om, at gamle synder ikke er glemt.
[Læs mere]

Se alle nyheder »