Monaco Dagen Derpå: Træls trillekø

Man havde ellers prøvet på at skabe lidt kunstig spænding ved at kræve to obligatoriske pitstop i Monte Carlos snævre gader. Hjalp det på spændingen? Kun i meget begrænset og kunstigt omfang.

Monacos Grand Prix 2025. Sejr til Lando Norris med Oscar Piastri på tredjepladsen. Copyright McLaren Racing

OM SKRIBENTEN

Jesper fra BMF1.dk Jesper er cand.mag. i Moderne Kultur fra Københavns Universitet med speciale i biler og bor til dagligt i Berlin.

KATEGORIER

Formel 1
Det er sjældent, at Monacos F1-grandprix byder på spændende og hæsblæsende overhalinger og spænding om resultatet til sidste sekund.

I år havde man prøvet på få skabe lidt kunstig spænding ved at kræve 2 pitstop i løbet i håbet om, at bilerne ikke kom i mål i samme rækkefølge som de startede.

Monacos Grand Prix 2025. Sejr til Lando Norris med Oscar Piastri på tredjepladsenMonacos Grand Prix 2025. Sejr til Lando Norris med Oscar Piastri på tredjepladsen
Copyright McLaren Racing


Hjalp det?

Nej, ikke rigtigt.

Fra første sving var der stort set ikke tvivl om udfaldet af løbet: Lando Norris ville vinde, mens Charles Leclerc ville prøve alt for at komme forbi på en bane, hvor man reelt set ikke kan overhale.

Hvis man havde håbet på, at to obligatoriske pitstop ville gavne løbet og løbsstrategien, så tog man grueligt fejl.

Monacos Grand Prix 2025. Sejr til Lando Norris med Oscar Piastri på tredjepladsenMonacos Grand Prix 2025. Sejr til Lando Norris med Oscar Piastri på tredjepladsen
Copyright McLaren Racing


Bare spørg Williams: Det meste af deres løb bestod i at køre langsomt, så teamkammeraten foran kunne få et gratis pitstop og komme ud foran den lange trillekø i Monacos gader.

Det samme gjaldt så senere Mercedes, hvor Antonelli spærrede for det meste af feltet, så Russell i det mindste kunne slutte på en 11. plads. i løbet – på trods af to sene pitstops og en drive through-straf:

George Russell fik nemlig nok af at ligge bag en Williams det meste af løbet og snuppede en genvej for at komme forbi en Williams.

Russell udtalte over radioen, at han var parat til at tage en straf, og måske havde man hos Mercedes regnet med en 10 sekunders straf. Måske skulle Russell ikke have sagt noget…

George Russell under Australiens GP 2023. På scenen til fan-møde fredagGeorge Russell under Australiens GP 2023. På scenen til fan-møde fredag
Copyright Mercedes AMG


Efter løbet opstod der en diskussion om, hvad man kan gøre for at gøre Monacos F1-grandprix mere spændende og ikke mindst mere til et race end en trillekø.

Et af forslagene var et kræve en minimumsomgangstid, som alle skal overholde for ikke at blive straffet, og hvad der umiddelbart kan lyde som en god idé, løser ikke problemet, for selv om denne miminumstid bliver overholdt, betyder det ikke, at de bagvedkørende hurtigere biler kan komme forbi.

Der nytter ikke at tale udenom: Problemet er banen.

Monacos Grand Prix 2025. Red Bull på Monte Carlo banenMonacos Grand Prix 2025. Red Bull på Monte Carlo banen
Copyright Red Bull Contentpool


Monacos gader er for smalle og langsiderne for korte til overhalinger. Den bagvedkørende bil skal nærmest være 5 sekunder hurtigere pr. omgang for at have en chance for at komme forbi.

Men Monaco er også en ikonisk bane og måske selve kernen i Formel 1’s historiske tradition. Hvis man fravælger Monaco, vil man miste en del af Formel 1’s historiske relevans.

Så Formel 1 har brug for Monaco. Og Monaco har brug for Formel 1.

Monacos Grand Prix 2025. Red Bull på Monte Carlo banenMonacos Grand Prix 2025. Red Bull på Monte Carlo banen
Copyright Red Bull Contentpool


Måske er der brug for at ændre banens layout på en eller anden måde, så løbene igen bliver spændende uden kunstige krav til strategi, dæk osv. Vi har brug for ægte race, især i Monaco.

Næste løb køres i Barcelona denne uge, og her skal det blive spændende at se, om Red Bull og andre får lukket hullet op til McLaren.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

USA's GP: TV-tiderne

USA's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-19 08:02:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til USA, hvor der skal afvikles endnu et løb, på den efterhånden etablerede bane i Austin, Texas. Her kan du se hvornår det kan følges LIVE i dit TV.
[Læs mere]

Camara til Haas

Camara til Haas

F1 Nyheder 2026-10-15 18:45:00
Haas har sagt farvel til Ocon, og ind kommer et af sportens mest lovende motorsportstalenter fra Brasilien.
[Læs mere]

Colapinto til sine fans:

Colapinto til sine fans: "I hjælper mig ikke – tværtimod"

F1 Nyheder 2026-10-15 12:21:00
Franco Colapinto har nogle af de mest lidenskabelige fans i hele Formel 1-feltet. Nu beder argentineren dem om at skrue ned for blusset – og helt stoppe angrebene på kørere, teams og personale på sociale medier.
[Læs mere]

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

F1 Nyheder 2026-10-15 11:49:00
To sejre i træk, og så kommer kontrakten. Red Bull har forlænget med teamchef Laurent Mekies helt frem til 2031, og dermed er den franske ingeniør nu bundet længere til holdet end selveste Max Verstappen.
[Læs mere]

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 Nyheder 2026-10-13 10:45:00
Efter mere end 30 års fravær skal Formel 1 igen køre på afrikansk jord. Formel 1 har indgået en 10-årig aftale med Rwanda om et African Grand Prix på en helt ny bane nær hovedstaden Kigali.
[Læs mere]

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

F1 Nyheder 2026-10-13 09:56:00
Den danske F3-kører tager springet til Formel 2 i 2027. Og han gør det ikke hos hvem som helst.
[Læs mere]

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

F1 Nyheder 2026-10-13 08:32:00
Andrea Kimi Antonelli kan blive den yngste Formel 1 verdensmester, hvis alt falder i hak for ham, når Formel 1 feltet kører næste løb i Austin, Texas. Men rent matematisk er der fortsat 5 andre der kan tage det fra ham.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

F1 Nyheder 2026-10-12 13:26:00
Max Verstappen kunne endelig krydse Singapore af på sin to do-liste, mens Liam Lawson kørte sit livs weekend. George Russell fik en lektion i våd maling, og Lando Norris lærte, at holdkammerater ikke nødvendigvis bremser for en. Her redaktionens bedømmelser af kørernes indsatser i Singapore.
[Læs mere]

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

F1 Nyheder 2026-10-12 07:07:00
Singapores Formel 1-grandprix bød på meget få virkelige overraskelser og mindre action end sprintløbet. Men Red Bull har vendt skuden og har nu den bedste pakke. Ferrari fejler igen på strategien.
[Læs mere]

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

F1 Nyheder 2026-10-12 06:36:00
Max Verstappen vandt Singapores Grand Prix fra start til slut, men det var Kimi Antonellis tredjeplads, der tegner det store billede i mesterskabet.
[Læs mere]

Singapores GP: Optakt

Singapores GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-09 11:20:00
Formel 1 feltet indtager gaderne i Singapore. Her er vores forventninger til weekendens action på den snævre bybane, hvor der tilmed er et varsel for regn.
[Læs mere]

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

F1 Nyheder 2026-10-08 12:22:00
Christian Horner har “unfinished business” i Formel 1 og bliver koblet til flere hold, senest Ferrari. Max Verstappen trækker på skuldrene, mens Toto Wolff advarer om, at gamle synder ikke er glemt.
[Læs mere]

Se alle nyheder »