Løbsresumé, Frankrigs Grand Prix: Hamilton vinder

Efter 10 års fravær var det franske flag tilbage på kalenderen med søndagens Grand Prix på Paul Ricard. Læs med her og se, hvordan det forløb for Kevin og alle de andre.

KATEGORIER

Formel 1
Hamilton kom fra pole position fornuftigt afsted, mens Vettel i første sving fik kontakt med Bottas. Magnussen fik kæmpet sig op på femtepladsen, mens Ocon kom helt galt afsted sammen med Gasly, og begge måtte udgå.

Episoderne fremkaldte naturligvis en safetycar, mens Vettel og Bottas humpede tilbage i pitten. Også Gasly måtte takke af allerede inden, at løbet kom igang. Vettel og Bottas' sammenstød fremkaldte en totalskadet frontvinge hos Vettel, mens Bottas punkterede på sit venstre baghjul, men begge forblev indtil videre med i løbet.

Alt dette kaos betød stor trafik i pitten, mens Verstappen i al ubemærkethed fik sneget sig op på andenpladsen, mens Sainz indtog tredjepladsen. Samtidig blev det meddelt, at de forskellige episoider ville blive efterforsket af løbets stewards.

Da løbet blev givet frit ved slutningen af omgang fem, kom Hamilton endnu engang fint afsted og fik slået et lille hul. Magnussen kom hurtigt under pres fra Leclerc, som samtidig skulle forsøge at holde Raikkonen bag sig. I bageste del af feltet begyndte Vettel og Bottas langsomt at kæmpe sig nogle pladser frem.

Raikkonen fik senere kørt sig forbi både Leclerc og Magnussen, men havde nu et længere stykke op til Ricciardo og Sainz, hvor Ricciardo lidt efter fik kørt sig forbi spanieren. Det blev efterfølgende annonceret, at Vettel modtog fem sekunders straf for sin kollision med Bottas.

Vettel så dog ud til at have masser af fart i bilen efter sammenstødet, og cirka 10 omgange efter var tyskeren oppe som nummer otte, mens Bottas befandt sig fire pladser længere bagude.
Imens var Hamilton helt suveræn ude foran i front med flere hurtigste omgange, mens Vettel fortsatte med at spise placeringer, men da han nåede til femtepladsen var der efterhånden langt op til de resterende fire.

Lidt over halvvejs i løbet begyndte de første kørere at besøge deres mekanikere i pitten, heriblandt Magnussen. Hamilton havde over tid skabt sig en meget behagelig føring, og Perez var samtidig så glad for sine mekanikere, at han valgte at blive skubbet i garagen og holde tidlig fyraften med dem.

Som bekendt gik det ikke som planlagt for Grosjean i gårsdagens kvalifikation, og det skulle det vise sig, at det heller ikke skulle gå således denne søndag, da franskmanden på omgang 31 indkasserede en fem sekunders straf for en kollision, som han var skyld i i begyndelsen af løbet.

Ricciardo stod for dagens bedste overhaling, da han i sving 11 tog den helt snævre vej inden om Vettel, så der blev gjort kort proces i duellen mellem den tidligere og nuværende Red Bull kører.

Kevin lå i modsætning til Grosjean til at sikre sig point denne eftermiddag, og på omgang 39 fik han kørt sig relativt nemt forbi Vandoorne og kunne sætte jagten ind på Sainz.

Vettel gik ind på omgang 41 og fik påmonteret supersoft, mens Bottas omgangen før havde et ærgerligt pitstop, hvor mandskabet fik sænket bilen inden, at venstre baghjul var ordentligt fæstnet, således at han tabte ekstra tid ved at måtte løftes i vejret igen.

Hamilton så sig ikke tilbage denne søndag, mens Bottas måtte være godt indebrændt over den røde baron fra Heppenheim, der også satte kostelige point til i mesterskabskampen, hvor Hamilton således kom tilbage på toppen.

Lidt længere nede i feltet brugte Raikkonen og Ricciardo et par omgange på en kamp om den sidste podieplads, som Raikkonen trak sig sejrrigt fra.
Verstappen fik også lidt oprejsning med en andenplads, mens Kevin i sidste ende sikrede sig en syvendeplads, da Sainz uheldigvis fik motorproblemer. Stroll måtte også vinke farvel til sidst i løbet, således at antallet af udgåede kørere nu var oppe på fire. Det betød, at der kom en virtuel sikkerhedsperiode, på hvilken måde løbet også sluttede.

En godkendt Grand Prix 'debut' for Paul Ricard banen, hvor feltet nu sætter kursen mod Østrig, hvor vores fjernsyn i næste weekend igen vil blive fyldt med de 20 racere.

Sessionsresultat

P. Grid Kører Team Tid
1 1 Lewis Hamilton MER 1T30:11.385
2 4 Max Verstappen ORA + 0:07.090
3 6 Kimi Räikkönen SCU + 0:25.888
4 5 Daniel Ricciardo ORA + 0:34.736
5 3 Sebastian Vettel SCU + 1:01.935
6 9 Kevin Magnussen TGR + 1:19.364
7 2 Valtteri Bottas MER + 1:20.632
8 7 Carlos Sainz Jr. REN + 1:27.184
9 12 Nico Hülkenberg REN + 1:31.989
10 8 Charles Leclerc ALF + 1:33.873
11 10 Romain Grosjean TGR - 1 omg.
12 17 Stoffel Vandoorne MCL - 1 omg.
13 15 Marcus Ericsson ALF - 1 omg.
14 20 Brendon Hartley SCU - 1 omg.
15 18 Sergey Sirotkin WIL - 1 omg.
16 16 Fernando Alonso MCL - 3 omg.
17 19 Lance Stroll WIL - 5 omg.
18 13 Sergio Perez FIN - 26 omg.
19 11 Esteban Ocon FIN - 53 omg.
20 14 Pierre Gasly SCU - 53 omg.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Bahrains GP: Verstappen tager sæsonens første pole

Bahrains GP: Verstappen tager sæsonens første pole

F1 Nyheder 2026-10-03 11:55:00
Max Verstappen sikrede sig sin første pole position i år i Bahrains Grand Prix, foran Lewis Hamilton og Isack Hadjar.
[Læs mere]

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-02 20:28:00
Formel 1-feltet holder Bahrains GP, men de er slet ikke i Bahrain. Forvirret? Det behøver du ikke at være. Her er højdepunkterne fra den første frie træning til Bahrains GP i Malaysia.
[Læs mere]

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

F1 Nyheder 2026-09-30 11:35:00
Esteban Ocon er på vej ud af døren hos Haas, og nu er jagten på Oliver Bearmans nye holdkammerat gået ind. En Ferrari-junior har overhånd, men både McLaren-talent, lidt Red Bull-rester og en Le Mans-vinder melder sig i køen.
[Læs mere]

Ocon er fortid hos Haas F1

Ocon er fortid hos Haas F1

F1 Nyheder 2026-09-30 10:31:00
Som vanligt rumsterer rygterne i F1-paddocken et stykke tid, før de breaker, men nu er det officielt, at Esteban Ocon er fortid hos Haas F1.
[Læs mere]

Formel 1 til Sydafrika i 2031?

Formel 1 til Sydafrika i 2031?

F1 Nyheder 2026-09-30 09:54:00
Blue Mountain Racing vil bygge en ny FIA Grade 1-bane uden for Cape Town og bringe Formel 1 tilbage til Afrika med et sydafrikansk Grand Prix i 2031
[Læs mere]

Alonso udskyder pensionen – fortsætter i 2027

Alonso udskyder pensionen – fortsætter i 2027

F1 Nyheder 2026-09-29 11:01:00
Der har været spekuleret længe, men nu er det en kendsgerning, at Fernando Alonso fortsætter i Formel 1 i næste sæson
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Aserbajdsjans GP

BMF1.dk's Power Rating: Aserbajdsjans GP

F1 Nyheder 2026-09-28 09:19:00
Hvad der startede som et langt Formel 1-tog sluttede i stor spænding. Vi bringer her redaktionens Power Rating og dermed vurdering af kørernes indsatser.
[Læs mere]

Bahrains GP: TV-tiderne

Bahrains GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-09-28 06:13:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til Malaysia, hvor de skal afvikle Bahrains Formel 1 Grand Prix. Lidt specielt, men sådan er det når der er krig i området og man meget gerne vil have afviklet landets løb, og penge måske ikke betyder så meget.
[Læs mere]

Baku Dagen Derpå: Falklandskrig i Formel 1?

Baku Dagen Derpå: Falklandskrig i Formel 1?

F1 Nyheder 2026-09-27 11:08:00
Hvis man havde forventet en spændende løb lige fra start efter et kedeligt løb i Madrid, blev man slemt skuffet i Baku. Til gengæld fik vi en hæsblæsende afslutning og en indblanding fra Argentinas udenrigsminister.
[Læs mere]

Aserbajdsjans GP: 2. frie træning

Aserbajdsjans GP: 2. frie træning

F1 Nyheder 2026-09-24 15:58:00
Formel 1 er tilbage efter en kort pause, og nu er feltet klar til at give den gas igen i Aserbajdsjan. Her er højdepunkterne fra torsdagens anden frie træning.
[Læs mere]

Aserbajdsjans GP: 1. frie træning

Aserbajdsjans GP: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-09-24 15:03:00
Formel 1 er tilbage efter en kort pause, og nu er feltet klar til at give den gas i Aserbajdsjan. Her er højdepunkterne fra den første frie træning.
[Læs mere]

Red Bull forlænger med Hadjar

Red Bull forlænger med Hadjar

F1 Nyheder 2026-09-23 10:46:00
Til trods for en skade, der har holdt Isak Hadjar ude af Formel 1 i 3 løb, har Red Bull besluttet sig for at forlænge kontrakten med det unge talent.
[Læs mere]

Se alle nyheder »