Monacos GP: 3. Frie træning

Formel 1-feltet er rykket til Monaco, hvor fyrstendømmet lægger asfalt til weekendens løb. Tredje frie træning er netop afsluttet. Her kan du læse hvordan det gik i weekendens sidste træning.

Valtteri Bottas i Monaco. Copyright Mercedes AMG

OM SKRIBENTEN

Nicki fra BMF1.dk Nicki har været en del af BMF1.dk siden 2018, og han er en stor bilnørd, som altid har været fan af motorsport.

KATEGORIER

Formel 1
F1 er rykket til Monaco. Her skal Formel 1 køre 2021-sæsonens femte løb på den legendariske bybane.

Banen er med sine 3,337 km og 19 sving kalenderens korteste, men samtidig er den svær at køre en omgang på, da autoværn og mure er klods op af banen. Derfor sker der tit ulykker i Monte Carlo - også i træning tre.

Dækkene til weekendens herligheder det er C3 (hard), C4 (medium) og Pirellis blødeste compound C5 (soft).

Monaco-banen er nærmest umulig at overhale på. Derfor fokuserede de fleste hold på opsætning af raceren til kvalifikationen senere i dag.

Med 18 grader i luften og 27 grader på banen var det en noget tørrere asfalt end F2-racerne blev mødt af i morges. Racerne i F1 kørte direkte på slicks-dæk, hvilket kostede dyrt tidsmæssigt for Zhou og Drugovich at prøve i F2.

Den første kører til at indtage racerbanen var Kimi Räikkönen, stærkt efterfulgt af teamkammeraten Antonio Giovinazzi.

Banen havde heftig aktivitet lige fra start af, hvilket afspejlede sig i, at kvalifikationen kun er få timer væk. Samtidig havde banen ændret sig en del, siden F1 kørte der i torsdags. Det skyldes, at der har været et ordentligt regnskyl og skylle gummi-sporene væk fra banen, og der har kørt almindelig trafik på banen.

Ferrari virker stærke i den her weekend. Overraskende stærke faktisk, hvilket er til megen glæde for fansene af hjemmebanehelten, Charles Leclerc. Det virker til at blive en kamp mellem de tre topteam, Ferrari, Red Bull og Mercedes.

Som i alle gange i Monaco, så var trafik også et issue under den tredje frie træning. Alle kørerne prøvede nemlig at få fri bane til at starte en flyvende omgang.

Haas og Williams virker til at have det svært. Begge teams har afskrevet 2021-raceren, så det løfter nok nogle øjenbryn, hvis Schumacher eller Mazepin får en sjetteplads i kvalifikationen senere i dag, som Kevin Magnussen fik for teamet i 2019.

Leclerc skulle starte en flyvende omgang 40 min inde i sessionen, men han kørte ud på afkørselsarealet. Bottas gentog samme stunt omgangen senere.

42 min inde i sessionen ramte Latifi barrieren. Det kostede en frontvinge og hele det højre forhjulsophæng. Canadieren ramte først barrieren, hvilket sendte bilen ud af kurs. Derfor ramte Williams-raceren den gule pølse-kerb og sendte bilen ud på et lille hop, der gjorde han kørte ind i væggen.

48 min i sessionen er der grønt flag og racerne kom tilbage på banen.

Soft-dækket var det klare favorit-dæk under tredje frie træning. Det skyldes, at kørerne vil have så meget greb som muligt. Samtidig er banen ikke særlig hård ved dækkene.

2 min før lukketid ramte Schumacher barrieren og smadrede den venstre side af raceren. Det resulterede i et rødt flag.

Ferrari og Red Bull virkede stærkest, og Norris stikkede lige næsen ind i den sjove ende af feltet. Det der overraskede mest, det var Räikkönen der var oppe på ottendepladsen.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

F1 Nyheder 2026-10-12 13:26:00
Max Verstappen kunne endelig krydse Singapore af på sin to do-liste, mens Liam Lawson kørte sit livs weekend. George Russell fik en lektion i våd maling, og Lando Norris lærte, at holdkammerater ikke nødvendigvis bremser for en. Her redaktionens bedømmelser af kørernes indsatser i Singapore.
[Læs mere]

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

F1 Nyheder 2026-10-12 07:07:00
Singapores Formel 1-grandprix bød på meget få virkelige overraskelser og mindre action end sprintløbet. Men Red Bull har vendt skuden og har nu den bedste pakke. Ferrari fejler igen på strategien.
[Læs mere]

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

F1 Nyheder 2026-10-12 06:36:00
Max Verstappen vandt Singapores Grand Prix fra start til slut, men det var Kimi Antonellis tredjeplads, der tegner det store billede i mesterskabet.
[Læs mere]

Singapores GP: Optakt

Singapores GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-09 11:20:00
Formel 1 feltet indtager gaderne i Singapore. Her er vores forventninger til weekendens action på den snævre bybane, hvor der tilmed er et varsel for regn.
[Læs mere]

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

F1 Nyheder 2026-10-08 12:22:00
Christian Horner har “unfinished business” i Formel 1 og bliver koblet til flere hold, senest Ferrari. Max Verstappen trækker på skuldrene, mens Toto Wolff advarer om, at gamle synder ikke er glemt.
[Læs mere]

Verstappen: F1 er mindre stressende uden Horner

Verstappen: F1 er mindre stressende uden Horner

F1 Nyheder 2026-10-08 12:09:00
Christian Horner vandt fire VM-titler sammen med Max Verstappen og Red Bull. Alligevel synes hollænderen, at livet i paddocken er blevet mere afslappet, efter at hans gamle chef pakkede kufferten.
[Læs mere]

Mercedes nedgraderer en af deres biler

Mercedes nedgraderer en af deres biler

F1 Nyheder 2026-10-08 10:57:00
Problemer med at få den store opgraderingspakke Mercedes introducerede i Malaysia, har fået dem til at tage voldsomme midler i brug, når Formel 1-feltet i den kommende weekend indtager Singapore. Det betyder at en af deres biler vil komme til sart med en gamle pakke.
[Læs mere]

Singapores GP: Vejrudsigten

Singapores GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-06 08:25:00
I Malaysia fik vi en del regn op til løbet, som startede vådt og meget forsinket, men sluttede tørt. I Singapore ser det også ud til at kunne blive vådt, men næppe i samme ekstreme mængder.
[Læs mere]

Horner langer ud:

Horner langer ud: "Måtte konstant tørre lort op"

F1 Nyheder 2026-10-06 08:02:00
Christian Horner tager i sin kommende biografi et opgør med Helmut Marko og Jos Verstappen og giver dem en stor del af skylden for sit exit hos Red Bull og holdets problemer.
[Læs mere]

Latterlig straf til Audi

Latterlig straf til Audi

F1 Nyheder 2026-10-05 13:03:00
FIA lader til at mangle penge i kassen. Efter Bahrains Formel 1 Grand Prix i Malysia, har de nu valgt at give Audi Revolut holdet en bøde, efter det de kalder et usikkert pitstop.
[Læs mere]

Singapores GP: TV-Tider

Singapores GP: TV-Tider

F1 Nyheder 2026-10-05 12:22:00
3. løb i denne trippleheader skal afvikles i Singapores gader. Løbet er, traditionen tro, et aftenløb, der køres under kunstig belysning, som er med til at give nogle helt specielle billeder fra banen.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

F1 Nyheder 2026-10-05 11:28:00
Det var en hollænder, der vandt i Malaysia, men en anden stjal overskrifterne med en vild comeback-kørsel fra næsten sidstepladsen til podiet. Og en 45-årig viste, at alder ikke nødvendigvis betyder noget i F1. Her er vores Power Rating fra Bahrains Grand Prix i Malaysia.
[Læs mere]

Se alle nyheder »