Er Bearmans Ferrari-drømme bristet?

Som bekendt er det højsæson for Silly Season, hvor samtlige kørere i Formel 1 sættes i forbindelse med hvad som helst. Det gælder og for Haas-køreren Oliver Bearman, som dog udelukker én bestemt ting.

Østrigs Grand Prix 2026. Oliver (Ollie) Bearman. Copyright Haas F1

OM SKRIBENTEN

Peter fra BMF1.dk Peter har været en del af BMF1.dk næsten siden starten og er især kendt for sin faste serie af Kevin-interviews.

Som vanligt kører Silly Season for fulde omdrejninger, for det er trods alt sommerferie og motorsportmedierne skal have solgt billetter.

Oliver Bearman er en af de kørere, som sidder i møllen lige nu, men han har i et bestemt tonefald udelukket sig selv fra alle Silly season-rygter – altså lige bortset fra et skifte til Ferrari.

Men det ser ikke ud til at ske: Charles Leclerc har netop forlænget sin kontrakt, og Lewis Hamilton understreger, at han ikke har tænkt sig at stoppe.

Sæson en blandet pose bolsjer

Bearman kom ind i Ferrari Driver Academy i 2022 og fik sin F1-debut i 2024, hvor han erstattede Carlos Sainz i Saudi-Arabien. Han scorede point med det samme (P7) for Maranello-teamet og briten fulgte op med endnu et point i Azerbaijan, da han erstattede Kevin Magnussen hos Haas F1.

Siden den 21-årige blev fast kører hos Haas sidste år, har han haft en blandet start: Han slog holdkammeraten Esteban Ocon med 41-38 i point, men samlede også nok strafpoint til at være tæt på en løbsudelukkelse – blandt andet for at køre ind i pitlane under rødt flag i Silverstone.

Canadas Grand Prix 2026. Oliver Bearman for Haas under sprintløbetCanadas Grand Prix 2026. Oliver Bearman for Haas under sprintløbet
Copyright Haas F1

I år har han dog rystet rookie-fejlene af sig og fører nu i det interne Haas-regnskab med 18-3 over Ocon. Det har fået folk til at spå om et skifte til Ferrari – men det virker umuligt, for der er simpelthen ingen ledige sæder.

Leclercs nye langtidskontrakt og Hamiltons klare melding om, at pension "slet ikke" er på dagsordenen (især ikke efter hans sejr i Barcelona), betyder, at Bearman må vente. Måske længe.

Men den 21-årige brite tager det roligt:

"Som F1-fan – og Hamilton-fan – er det fedt at se ham performe på det niveau. At se ham på podiets øverste trin i Barcelona, med tre briter og 'den bedste kører nogensinde' i spidsen, var noget særligt. Men for min fremtid er det jo ikke ideelt."

Alligevel tager Bearman det roligt. I hvert fald udadtil.

"Jeg er kun 21. Jeg skynder mig ikke. At blive hos Haas i den nærmeste fremtid er slet ikke dårligt – der er stadig meget at lære og opnå her."

Bearman har konsekvent slået Ocon i 2025 og første halvdel af 2026, og selvom han er forpligtet til Haas’ projekt, er drømmen stadig Ferrari.

"Målet er at blive Ferrari-kører en dag. Jeg vil ikke sidde og vente 3-5 år på en ledig plads – for der er ingen garanti. Man kan spilde sine bedste år. Mit ultimative mål er måske lidt egoistisk, men det er også derfor, jeg er her: Jeg vil kæmpe om VM-titler. Hvis muligheden byder sig, tager jeg den."

Østrigs Grand Prix 2026. Oliver Bearman på vej i racerenØstrigs Grand Prix 2026. Oliver Bearman på vej i raceren
Copyright Haas F1

Aston Martin-rygterne

På det seneste har rygter knyttet Bearman til Aston Martin, hvis Fernando Alonso forlader holdet, men Bearman fastholder:

"Jeg er 100% forpligtet til det, Ferrari har givet mig. De har støttet mig siden F3, og det er kun takket være dem, jeg sidder her. Ferrari er drømmeholdet – ikke bare fordi jeg er en del af det, men fordi det er det mest ikoniske brand i verden. Så mit mål forbliver at køre for dem. Aston Martin er stærke, men lige nu kigger jeg ikke den vej."

Alt kan ske i Formel 1, hvor det ikke kun går stærkt på banen men også i kontraktforhandlingerne, og tiden vil vise, hvor længe Bearman bliver hos Haas F1.