Ungarns GP: 1. frie træning

Formel 1-feltet er rykket til Ungarn, hvor sæsonens 12. Grand Prix skal køres. Her venter der kørerne en begivenhedsrig weekend på Hungaroring, hvor der bl.a. er nye krav til dækkene under kvalifikationen. Her er højdepunkterne fra 1. frie træning.

OM SKRIBENTEN

Nicki fra BMF1.dk Nicki har været en del af BMF1.dk siden 2018, og han er en stor bilnørd, som altid har været fan af motorsport.

KATEGORIER

Formel 1
Formel 1-feltet er taget til Ungarn. Her skal de give den gas, på det der plejer at være sidste løb inden sommerpausen. I år er det dog Spa-Francorchamps, der har fået æren af den tjans.

Hungaroring er med sine 4,381 km og 14 sving en af de mindre baner på kalenderen, men det gør den ikke mindre spændende for hverken kørere eller TV-seere.

Dækkene til weekenden er de hårde C3-dæk, C4 og C5, hvilket er den blødeste ende af skalaen.

Vejret er 25 grader og overskyet, med en stor risiko for regn. Man kan faktisk se på billederne, at det regner ude i horisonten. Banetemperaturen er også små 33 grader.

Som de fleste nok har set, er Daniel Ricciardo tilbage i Formel 1. Han har overtaget De Vries’ sæde.

Der er heftige aktivitet fra start. Faktisk har alle kørere været ude, da der er gået to min.

Zhou melder over radioen om alt er okay, da han mister meget energi. Det er formentlig den elektiske del, der driller kineserens racer.

Sergio Perez kører i væggen efter 3 min inde i sessionen. Venstre side af fronten er smadret og hele frontvingen. Sergio Perez har kommet for langt ud, så venstre hjulsæt rammer græsset midt i bremsezonen, så bilen spinner rundt. Det koster et rødt flag og ikke mindst røde ører til mexicaneren, da det var en "Fejl-40". Han kan mærke, at Ricciardo ånder ham i nakken.

Det er heller ikke ideelt for de andre kørere, som håber de kan få vigtige omgange på tørvejrsdækkene - i tilfælde af regnen kommer.

10 min inde i sessionen er der grønt flag igen, og racerne kigger ud på asfalten. Det bliver dog en kedelig fornøjelse, da der kommer regn tre min. senere, mens kørerne er på deres “ud-omgang”.

Kørerne fortsætter dog, men de passer på. Bottas snurrer i det glatte føre. Kørerne når ikke at køre fordi målstregen, fordi de smider håndklædet i ringen og pitter.

21 minutter inde i sessionen regner det stadig, men Hamilton tager et smut ud på Intermediate-dæk. Det bliver dog kun til en omgang. Ocon triller også ud tre minutter senere, også på inters.
Ocon kører dog langsomt, planen er bare ude at skrubbe dækket, så de er klar.

Sainz og Albon kigger også ud. De laver samme manøvre og pitter.

Leclerc tager samme tur.

42 minutter inde forsøger Bottas, Sargeant og Albon sig. Bottas kører forbi målstregen, så det er "rigtig" kørsel. Han får dog en massiv overstyring. Der er også meget vand.

De andre fortsætter også, og det får Ricciardo til at komme med ud. Han har nok også en sjat rust, der skal bankes af.

45 minutter inde kigger Verstappen og Sainz også ud på banen. Sainz skrider ud. Bunden rider på kernen, og han sidder fast. Bagdækket kører bare rundt

Han skred ud og kørte langs barrieren, og i det han kører, så kiler bilen sig fast.
Det fremkalder endnu et rødt flag. En hel flok banefolk får dog skubbet raceren fri, og han kan fortsætte.

Der er grønt flag igen 49 minutter i sessionen.

Bottas, Russell, Stroll, Norris, Hülkenberg, Alonso og Leclerc kører ud på banen, efterfulgt af Sargeant, Albon Magnussen, Zhou og Piastri. Dermed er der heftig aktivitet. Dog er der stadig masser af vand. De kører dog omgange, og de får en føling under vejrforholdene.

Albon må dog en tur ud af banen, hvilket ikke koster nogle dele.

Tsunoda får også smadret sin frontvinge, venstre endplate knækker af.

Vejret gør det svært at se et ordentligt styrkeforhold i tiderne. Banen bliver bedre og bedre til sidst. Der er kun 13, der har sat en tid, og der er 7,755 sekunder mellem første og 13-pladsen.

Russell slutter i front med Piastri lige i hælene. Stroll napper tredjepladsen med den anden McLaren i bakspejlet.

Hülkenberg og Magnussen slutter på 10. og 11-pladsen.

Du kan se alle køreres tider nedenfor.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

F1 Nyheder 2026-10-12 13:26:00
Max Verstappen kunne endelig krydse Singapore af på sin to do-liste, mens Liam Lawson kørte sit livs weekend. George Russell fik en lektion i våd maling, og Lando Norris lærte, at holdkammerater ikke nødvendigvis bremser for en. Her redaktionens bedømmelser af kørernes indsatser i Singapore.
[Læs mere]

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

F1 Nyheder 2026-10-12 07:07:00
Singapores Formel 1-grandprix bød på meget få virkelige overraskelser og mindre action end sprintløbet. Men Red Bull har vendt skuden og har nu den bedste pakke. Ferrari fejler igen på strategien.
[Læs mere]

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

F1 Nyheder 2026-10-12 06:36:00
Max Verstappen vandt Singapores Grand Prix fra start til slut, men det var Kimi Antonellis tredjeplads, der tegner det store billede i mesterskabet.
[Læs mere]

Singapores GP: Optakt

Singapores GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-09 11:20:00
Formel 1 feltet indtager gaderne i Singapore. Her er vores forventninger til weekendens action på den snævre bybane, hvor der tilmed er et varsel for regn.
[Læs mere]

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

F1 Nyheder 2026-10-08 12:22:00
Christian Horner har “unfinished business” i Formel 1 og bliver koblet til flere hold, senest Ferrari. Max Verstappen trækker på skuldrene, mens Toto Wolff advarer om, at gamle synder ikke er glemt.
[Læs mere]

Verstappen: F1 er mindre stressende uden Horner

Verstappen: F1 er mindre stressende uden Horner

F1 Nyheder 2026-10-08 12:09:00
Christian Horner vandt fire VM-titler sammen med Max Verstappen og Red Bull. Alligevel synes hollænderen, at livet i paddocken er blevet mere afslappet, efter at hans gamle chef pakkede kufferten.
[Læs mere]

Mercedes nedgraderer en af deres biler

Mercedes nedgraderer en af deres biler

F1 Nyheder 2026-10-08 10:57:00
Problemer med at få den store opgraderingspakke Mercedes introducerede i Malaysia, har fået dem til at tage voldsomme midler i brug, når Formel 1-feltet i den kommende weekend indtager Singapore. Det betyder at en af deres biler vil komme til sart med en gamle pakke.
[Læs mere]

Singapores GP: Vejrudsigten

Singapores GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-06 08:25:00
I Malaysia fik vi en del regn op til løbet, som startede vådt og meget forsinket, men sluttede tørt. I Singapore ser det også ud til at kunne blive vådt, men næppe i samme ekstreme mængder.
[Læs mere]

Horner langer ud:

Horner langer ud: "Måtte konstant tørre lort op"

F1 Nyheder 2026-10-06 08:02:00
Christian Horner tager i sin kommende biografi et opgør med Helmut Marko og Jos Verstappen og giver dem en stor del af skylden for sit exit hos Red Bull og holdets problemer.
[Læs mere]

Latterlig straf til Audi

Latterlig straf til Audi

F1 Nyheder 2026-10-05 13:03:00
FIA lader til at mangle penge i kassen. Efter Bahrains Formel 1 Grand Prix i Malysia, har de nu valgt at give Audi Revolut holdet en bøde, efter det de kalder et usikkert pitstop.
[Læs mere]

Singapores GP: TV-Tider

Singapores GP: TV-Tider

F1 Nyheder 2026-10-05 12:22:00
3. løb i denne trippleheader skal afvikles i Singapores gader. Løbet er, traditionen tro, et aftenløb, der køres under kunstig belysning, som er med til at give nogle helt specielle billeder fra banen.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

F1 Nyheder 2026-10-05 11:28:00
Det var en hollænder, der vandt i Malaysia, men en anden stjal overskrifterne med en vild comeback-kørsel fra næsten sidstepladsen til podiet. Og en 45-årig viste, at alder ikke nødvendigvis betyder noget i F1. Her er vores Power Rating fra Bahrains Grand Prix i Malaysia.
[Læs mere]

Se alle nyheder »