Nye teams i Formel 1 fra 2021?

Formel 1-chefen Chase Carey er i løbende kontakt med mulige nye teams til motorsportens kongeklasse. Det kommende budgetloft i Formel 1 spiller en afgørende rolle for de eventuelt interesserede parter.

OM SKRIBENTEN

Jesper fra BMF1.dk Jesper er cand.mag. i Moderne Kultur fra Københavns Universitet med speciale i biler og bor til dagligt i Berlin.

KATEGORIER

Formel 1
FĂĄr de etablerede Formel 1-teams nye kollegaer fra 2021? De kommende nye regler om et planlagt budgetloft kan gĂĄ hen og blive et vigtigt incitament for nye hold.

Formel 1-chefen Chase Carey bekræfter, at han allerede har talt med potentielle nye teams: "De betragter alle budgetloftet og en mere fair fordeling af indtægterne som vigtige hovedpunkter", fortæller han.

Chase Carey og Bernie EcclestoneChase Carey og Bernie Ecclestone
Copyright Telegraph


Det er som sådan ikke nyt: Siden 2010 har selskabet bag Formel 1 prøvet at lokke nye teams med et budgetloft. Dengang skulle FIA have modtaget 15 ansøgninger fra potentielle nye teams, men i øjeblikket er det ikke så mange, der banker på døren: nærmere bestemt kun 3 grupper:

Den første gruppe er centreret omkring den tidligere Manor-sportchef Graeme Lowdon, den anden gruppe omkring den tidligere chef hos Super Aguri Daniele Audetto samt Adrian Campos (HRT) og sidst en gruppe fra Lotus, der nu tilhører den kinesiske bilkoncern Geely.

Selv om FIA-præsidenten Jean Todt gerne så, at der igen var 12 teams på banen i 2021, er det langt fra sikkert, at det kommer til at ske. I løbet af de sidste par år har flere teams indsendt en ansøgning, men bortset fra Haas er der ikke blevet godtkendt nye teams siden 2010.

Claire Williams og Jean TodtClaire Williams og Jean Todt
Copyright Williams F1 Team


Problemet er som altid pengene, men det kan et eventuelt budgetloft ændre på. Meningen med et budgetloft på 175 millioner US-dollars er at få en ”sundere sport,” siger Carey.

"Vi har talt om den sportslige målsætning, men det er lige så vigtigt at integrere budgetloftet i forretningsmodellen, som vil have en sund og positiv effekt på de eksisterende teams, og som også gør det nemmere for nye teams at være med."

De eksisterende teams er dog ikke enige om, hvor grænsen skal gå. Især topholdene vil have et højere loft, fordi de ellers bliver nødt til at fyre medarbejdere og skære meget ned. Men i mellemtiden bakker de alle op om et budgetloft, siger Carey.

"Jeg tror, at alle er enige om, at det er et vigtigt element for sportens fremtid", fortsætter Formel 1-chefen.

Spørgsmålet er så, hvordan man vil kontrollere, at de enkelte teams overholder budgetloftet. Men det ser Carey dog ikke som noget problem:

"Hvis vi det ikke ville være muligt at gennemføre, så ville vi ikke havde foreslået det", påpeger han. "Du bliver bare nødt til at vide, at du har adgang til de rigtige oplysninger. Og vi bliver bare nødt til at være disciplinerede og meget nøjagtige, når vi får de oplysninger, vi har brug for.”

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Point til Hirakawa

Point til Hirakawa

F1 Nyheder 2026-11-02 12:12:41
Rio Hirakawa Krydsede stregen som nummer 13 i Mexico, men har alligevel opnĂĄet at fĂĄ point i sin debut i F1.
[Læs mere]

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

F1 Nyheder 2026-11-02 10:35:00
Der blev skrevet Formel 1-historie den 1. november 2026: Italienske Kimi Antonelli blev med sine kun 20 år den yngste F1-verdensmester i historien og den første italienske F1-verdensmester siden 1953. Ferrari ligner en anstalt for folk med hang til selvskade.
[Læs mere]

Bottas er

Bottas er "ret sikker" – men Vesti og Herta står klar

F1 Nyheder 2026-11-01 16:39:00
Valtteri Bottas regner med at køre for Cadillac i 2027, men holdet har endnu ikke bekræftet det. Samtidig siger Frederik Vesti ligeud, at han vil have finnens sæde.
[Læs mere]

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

F1 Nyheder 2026-11-01 12:10:00
Sidste år blev græsset i Mexico brugt som ekstra vognbane. Det sætter FIA nu en stopper for. Kører man uden for banen i de første sving og beholder sin placering, risikerer man straf. Det kan få stor betydning for forreste mand Lewis Hamilton.
[Læs mere]

Antonelli: Syg, træt og titelnervøs

Antonelli: Syg, træt og titelnervøs

F1 Nyheder 2026-11-01 11:50:00
Kimi Antonelli kan blive verdensmester i Mexico, men lørdagens kvalifikation gik ikke helt efter planen. Feber, mavebesvær og konstant titelsnak har gjort den unge italiener anspændt. Nu er planen enkel: melatonin, familie og ti timers søvn.
[Læs mere]

Er Vesti pĂĄ vej til Cadillac?

Er Vesti pĂĄ vej til Cadillac?

F1 Nyheder 2026-10-31 16:06:00
Frederik Vesti siger det nu ligeud: Han vil køre for Cadillac i Formel 1 i 2027. Valtteri Bottas er under pres, og danskeren har både Mercedes og Cadillac i ryggen.
[Læs mere]

Har Ocon fĂĄet sparket?

Har Ocon fĂĄet sparket?

F1 Nyheder 2026-10-31 15:38:00
Haas F1 har sat Esteban Ocon af holdet resten af Mexico-weekenden og givet hans sæde til reserven Ryo Hirakawa. Holdet vil ikke sige hvorfor. Måske ligger årsagen i et ophedet radioskænderi med holdet om dækvalg.
[Læs mere]

13.000 dødstrusler: F1's grimmeste statistik i 2026

13.000 dødstrusler: F1's grimmeste statistik i 2026

F1 Nyheder 2026-10-30 16:31:00
En enkelt teamordre i Spanien endte med 13.000 dødstrusler mod Pierre Gasly. FIA-præsident Mohammed Ben Sulayem kalder netchikane for en sygdom. Jeremy Clarkson fik en lille pakke med på vejen.
[Læs mere]

Mexico's GP: Optakt

Mexico's GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-30 07:18:00
I denne weekend kan Kimi Antonelli sikre sig sit første Formel 1 verdensmesterskab, og dermed blive den yngste verdensmester i Formel 1 historien, men helbredet kan udfordre ham.
[Læs mere]

Kampen om Cadillac-sædet: Køen bag Bottas vokser

Kampen om Cadillac-sædet: Køen bag Bottas vokser

F1 Nyheder 2026-10-29 15:00:00
Pérez' plads hos Cadillac er sikret til 2029, men Valtteri Bottas venter stadig på en forlængelse. Finnen har kontrakt for 2027, men holdet vil ikke love noget, og flere kørere har allerede meldt deres interesse. BMF1 ser på, hvem der er med i opløbet.
[Læs mere]

Aston Martin rækker ud efter hjælp

Aston Martin rækker ud efter hjælp

F1 Nyheder 2026-10-29 09:05:00
Aston Martin, med Adrian Newey som overordnet teknisk chef, havde store forventninger forud for denne sæson, men det har vist sig som værende et mareridt, især på grund af Hondas motor. Det ønsker man at ændre på.
[Læs mere]

Cadillac forlænger med Pérez til 2029

Cadillac forlænger med Pérez til 2029

F1 Nyheder 2026-10-28 19:46:00
Sergio Pérez har skrevet under på en flerårig kontraktforlængelse med Cadillac F1, så han er en del af det amerikanske projekt til og med mindst 2029. I denne uge kører mexicaneren sit 300. grandprix på hjemmebanen i Mexico City.
[Læs mere]

Se alle nyheder »