Kinas GP; løbsresumé: Piastri vinder

Oscar Piastri fik genrejst sig selv efter sit hjemmebaneløb i Melbourne og var fra start til slut i fuld kontrol, mens Lando Norris var med til at sikre en 1-2 sejr til McLaren.

KATEGORIER

Formel 1
Oscar Piastri leverede en imponerende præstation ved det Kinesiske Grand Prix, hvor han vandt fra pole position og holdt en solid føring gennem hele løbet. Lando Norris tog andenpladsen, hvilket sikrede McLaren en dominerende 1-2 sejr. Australierens fejlfri kørsel betød, at han sluttede næsten 10 sekunder foran Norris, der samtidig udbyggede sin føring i mesterskabet.

Løbet startede med 19 kørere på banen, mens Liam Lawson måtte starte fra pitlane efter nogle ændringer i opsætningen. Piastri fik en god start, selvom George Russell et kort øjeblik så ud til at skulle stjæle føringen, da briten forsøgte at køre sig forbi på indersiden i første sving. Det udnyttede Norris til at køre sig forbi kort tid efter, og derfra var der ingen vej tilbage for de to kørere i orange.

På de tidlige omgange opbyggede Piastri og Norris hurtigt et forspring, mens George Russell og Charles Leclerc og Lewis Hamilton kæmpede om placeringerne. Leclerc blev involveret i en mindre kontakt med Hamilton, der beskadigede hans frontvinge. Det var dog ikke noget, der så ud til at have for stor betydning.

Flere kørere stødte på problemer under løbet, herunder Fernando Alonso, som måtte udgå på grund af bremseproblemer. Som det var tilfældet med Alonso, begyndte Norris også frem mod slutningen af rapportere om bremseproblemer. Det lykkedes dog for ham at bringe bilen i mål og fastholde andenpladsen. Max Verstappen var på de sidste omgange i det angrebslystne hjørne, overhalede Leclerc og sikrede sig fjerdepladsen.

Dagens resultat betyder, at Lando Norris fortsat fører mesterskabet med 44 point, mens Max Verstappen har 36 point efterfulgt af George Russell med 35. Dagens vinder, Piastri, er på fjerdepladsen med 34 point.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

F1 Nyheder 2026-10-12 13:26:00
Max Verstappen kunne endelig krydse Singapore af på sin to do-liste, mens Liam Lawson kørte sit livs weekend. George Russell fik en lektion i våd maling, og Lando Norris lærte, at holdkammerater ikke nødvendigvis bremser for en. Her redaktionens bedømmelser af kørernes indsatser i Singapore.
[Læs mere]

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

F1 Nyheder 2026-10-12 07:07:00
Singapores Formel 1-grandprix bød på meget få virkelige overraskelser og mindre action end sprintløbet. Men Red Bull har vendt skuden og har nu den bedste pakke. Ferrari fejler igen på strategien.
[Læs mere]

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

F1 Nyheder 2026-10-12 06:36:00
Max Verstappen vandt Singapores Grand Prix fra start til slut, men det var Kimi Antonellis tredjeplads, der tegner det store billede i mesterskabet.
[Læs mere]

Singapores GP: Optakt

Singapores GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-09 11:20:00
Formel 1 feltet indtager gaderne i Singapore. Her er vores forventninger til weekendens action på den snævre bybane, hvor der tilmed er et varsel for regn.
[Læs mere]

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

F1 Nyheder 2026-10-08 12:22:00
Christian Horner har “unfinished business” i Formel 1 og bliver koblet til flere hold, senest Ferrari. Max Verstappen trækker på skuldrene, mens Toto Wolff advarer om, at gamle synder ikke er glemt.
[Læs mere]

Verstappen: F1 er mindre stressende uden Horner

Verstappen: F1 er mindre stressende uden Horner

F1 Nyheder 2026-10-08 12:09:00
Christian Horner vandt fire VM-titler sammen med Max Verstappen og Red Bull. Alligevel synes hollænderen, at livet i paddocken er blevet mere afslappet, efter at hans gamle chef pakkede kufferten.
[Læs mere]

Mercedes nedgraderer en af deres biler

Mercedes nedgraderer en af deres biler

F1 Nyheder 2026-10-08 10:57:00
Problemer med at få den store opgraderingspakke Mercedes introducerede i Malaysia, har fået dem til at tage voldsomme midler i brug, når Formel 1-feltet i den kommende weekend indtager Singapore. Det betyder at en af deres biler vil komme til sart med en gamle pakke.
[Læs mere]

Singapores GP: Vejrudsigten

Singapores GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-06 08:25:00
I Malaysia fik vi en del regn op til løbet, som startede vådt og meget forsinket, men sluttede tørt. I Singapore ser det også ud til at kunne blive vådt, men næppe i samme ekstreme mængder.
[Læs mere]

Horner langer ud:

Horner langer ud: "Måtte konstant tørre lort op"

F1 Nyheder 2026-10-06 08:02:00
Christian Horner tager i sin kommende biografi et opgør med Helmut Marko og Jos Verstappen og giver dem en stor del af skylden for sit exit hos Red Bull og holdets problemer.
[Læs mere]

Latterlig straf til Audi

Latterlig straf til Audi

F1 Nyheder 2026-10-05 13:03:00
FIA lader til at mangle penge i kassen. Efter Bahrains Formel 1 Grand Prix i Malysia, har de nu valgt at give Audi Revolut holdet en bøde, efter det de kalder et usikkert pitstop.
[Læs mere]

Singapores GP: TV-Tider

Singapores GP: TV-Tider

F1 Nyheder 2026-10-05 12:22:00
3. løb i denne trippleheader skal afvikles i Singapores gader. Løbet er, traditionen tro, et aftenløb, der køres under kunstig belysning, som er med til at give nogle helt specielle billeder fra banen.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

F1 Nyheder 2026-10-05 11:28:00
Det var en hollænder, der vandt i Malaysia, men en anden stjal overskrifterne med en vild comeback-kørsel fra næsten sidstepladsen til podiet. Og en 45-årig viste, at alder ikke nødvendigvis betyder noget i F1. Her er vores Power Rating fra Bahrains Grand Prix i Malaysia.
[Læs mere]

Se alle nyheder »