Hvad laver kørerne i Corona-pausen?

Formel 1-kørerne har ikke mulighed for at køre racerne endnu pga. den igangværende pandemi. Så hvad bliver ventetiden brugt på? BMF1.dk forklarer nærmere.

Singapores Grand Prix 2018. Red Bull kørerne på rickshaw om lørdagen inden træningerne. Max Verstappen og Daniel Ricciardo. Copyright Red Bull Contentpool

OM SKRIBENTEN

Nicki fra BMF1.dk Nicki har været en del af BMF1.dk siden 2018, og han er en stor bilnørd, som altid har været fan af motorsport.

KATEGORIER

Formel 1
Alle Formel 1-kørerne sidder i disse dage og venter på, at F1-sæsonen 2020 kan gå igang.
Den igangværende Corona-pandemi har sat en stopper for stort set alle sportsgrene i det meste af verdenen.

F1-kørerne sidder i en racerbil med hjelm på, så det er næppe der, de potentielt bliver smittet med Covid-19. Men risikoen er der, når kørere, mekanikere og fans bliver samlet under løbsweekenden.

Men hvad får kørerne så tiden til at gå med?

De fleste af kørerne er gået i selv-isolation, for at undgå smitte fra andre mennesker. Derfor er der rigelig tid til at forberede sig på den kommende sæson.

Hvor de fleste almindelige mennesker højest sandsynligt bevæger sig mindre og spiser lidt mere i disse isolations-tider, så er F1-kørere nødt til at holde sig i form.

Selvom det måske for almindelige mennesker lyder mærkeligt, at det kan være hårdt at køre en bil, så bliver kørerne faktisk udsat for ekstreme belastninger, når de kører en Formel 1-bil.

Derfor er alle kørerne toptrænede elitesportsfolk, som er i topform. Dette skal selvfølgelig holdes ved lige.
Hvis en kører bliver for udmattet under et løb, så mister de noget af koncentrationsevnen, hvilket koster dyrt i en sportsgren, der handler om 1/1000 af sekunder.

Japans Grand Prix 2019. Renault. Daniel Ricciardo spiller rugby i pitten på SuzukaJapans Grand Prix 2019. Renault. Daniel Ricciardo spiller rugby i pitten på Suzuka
Copyright Renault F1


Noget andet der er vigtigt, men som er svært at holde ved lige uden de rette maskiner fra træningscenteret, er at holde musklerne i nakken fit. Nakkemusklerne bliver enormt belastede ved at køre en Formel 1-bil, så derfor er det vigtigt, at de bliver holdt ved lige i de pauser der er.

Kørerne udtaler tit, at det først er, når de kører i bilen, at nakkemusklerne får nok belastning til at træne dem, men at de forsøger, at træne dem så godt som muligt inden F1-sæsonen går løs. Så der bliver nok tænkt ud af boksen, for at træne dem i disse tider.

Spaniens Grand Prix 2018 - Max Verstappens forberedelse til frie træninger. NakketræningSpaniens Grand Prix 2018 - Max Verstappens forberedelse til frie træninger. Nakketræning
Copyright Red Bull Contentpool


Flere af kørerne deltager også i div. Esport-arrangementer hjemme fra deres stue af. Bl.a. har Formel 1 startet deres helt egen liga, mens vi venter på sæsonen går i gang.

Formålet er ikke decideret at holde racerformen ved lige. Formålet har mere karakter af underholdning for kørerne og seerne.
Dog skader det ikke, at få et lille fix bag rattet i den virtuelle verden.

Det meste af F1-verdenen har stille og roligt lukket ned, og sommerpausen er rykket til nu i stedet. De tomme haller og slukkede computere gør, at der ikke bliver udviklet på bilerne lige nu. Men derfor kan kørerne stadigvæk godt udvikle sig.

Lando Norris har, ifølge Motorsport.com, fået en hel harddisk med hjem, fyldt med data og videooptagelser af hans kørsel, som han kan bruge til at lære af sine fejl. Dermed kommer han helt sikkert meget stærkere tilbage, når sæsonen starter. Og mon ikke flere kørere har valgt at gøre brug af dette hjemme hos sig selv.

Lando Norris interviewLando Norris interview
Copyright Bil Magasinet BMF1.dk

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Antonelli var tæt på at udgå

Antonelli var tæt på at udgå

F1 Nyheder 2026-11-04 19:44:00
Kimi Antonelli er verdensmester i 2026, men den unge italiener var få omgange fra ikke at gennemføre løbet.
[Læs mere]

Hamilton til FIA: Dårligste motorindstilling EVER

Hamilton til FIA: Dårligste motorindstilling EVER

F1 Nyheder 2026-11-04 16:10:00
Lewis Hamilton sad i Mexico med boost, overtake-mode og en Red Bull lige foran næsen, og det hjalp ikke spor. Nu viser ikke-tv-transmitteret holdradio, hvor opgivende han var, og han beder FIA om at gøre noget ved de "fjollede clips", der ifølge ham dræber overhalingerne.
[Læs mere]

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

F1 Nyheder 2026-11-04 09:40:00
I sidste weekend smed HAAS, franske Esteban Ocon på porten, efter fredagens træninger. Men der var ingen udmelding om det kun var for weekenden i Mexico, eller for resten af sæsonen. Nu har holdet bekræftet at Ocon er ude for resten af sæsonen.,
[Læs mere]

Er Cadillac sat til salg?

Er Cadillac sat til salg?

F1 Nyheder 2026-11-03 15:43:00
Cadillac har endnu ikke scoret et eneste VM-point, men prisen er allerede høj. Ifølge flere amerikanske medier vil ejeren Mark Walter sælge sin kontrollerende andel af Formel 1's nyeste team. Problemet er, at han for få måneder siden sagde det modsatte.
[Læs mere]

Brasiliens GP: Vejrudsigten

Brasiliens GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-11-03 11:38:00
Med en udsigt til omskifteligt vejr på Intalagos, Brasilien, er Kimi Antonelli nok glad for at han har titlen i hus, mens andre håber at det kan være det der giver dem chancen for et overraskende resultat.
[Læs mere]

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

F1 Nyheder 2026-11-03 09:54:00
I Mexico stod Ferrari med sejren i hånden, men tabte den allerede i første omgang, da Charles Leclerc og Lewis Hamilton kæmpede om førstepladsen. Monegaskeren mener, at en mur ved sving 4 havde løst problemet. Teamchef Fred Vasseur er ikke enig.
[Læs mere]

Brasiliens GP: TV-tiderne

Brasiliens GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-11-03 08:15:00
Selvom verdensmesteren for 2026 er fundet, er der al mulig grund til at følge løbet i den kommende weekend fra Brasilien. Et løb der altid er underholdende og som ofte bliver udfordret af vejret.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

F1 Nyheder 2026-11-02 15:06:00
Max Verstappen vandt i Mexico City, men det var Kimi Antonelli, der gik hjem med VM-trofæet. Undervejs fik vi Ferrari-borgerkrig, rødt flag, en 32-årig debutant i point og en straffeseddel så lang, at stewarderne nok har brug for ferie. Her er weekendens vindere og tabere.
[Læs mere]

Point til Hirakawa

Point til Hirakawa

F1 Nyheder 2026-11-02 12:12:41
Rio Hirakawa Krydsede stregen som nummer 13 i Mexico, men har alligevel opnået at få point i sin debut i F1.
[Læs mere]

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

F1 Nyheder 2026-11-02 10:35:00
Der blev skrevet Formel 1-historie den 1. november 2026: Italienske Kimi Antonelli blev med sine kun 20 år den yngste F1-verdensmester i historien og den første italienske F1-verdensmester siden 1953. Ferrari ligner en anstalt for folk med hang til selvskade.
[Læs mere]

Bottas er

Bottas er "ret sikker" – men Vesti og Herta står klar

F1 Nyheder 2026-11-01 16:39:00
Valtteri Bottas regner med at køre for Cadillac i 2027, men holdet har endnu ikke bekræftet det. Samtidig siger Frederik Vesti ligeud, at han vil have finnens sæde.
[Læs mere]

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

F1 Nyheder 2026-11-01 12:10:00
Sidste år blev græsset i Mexico brugt som ekstra vognbane. Det sætter FIA nu en stopper for. Kører man uden for banen i de første sving og beholder sin placering, risikerer man straf. Det kan få stor betydning for forreste mand Lewis Hamilton.
[Læs mere]

Se alle nyheder »