Formel 1 Eksperten: Holdchefskifte som aldrig set før.

Kort efter det blev annonceret at Vasseur bliver ny hold chef hos Ferrari, meldte McLaren ud, at Seidl vil blive afløst af Stella, da Seidl skifter til Sauber Alfa Romeo. Hvad sker der lige på chefgangen?

BMF1 i pitten på Monza. Copyright Lea Anna Petersen

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1.dk Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.

KATEGORIER

Formel 1
Vi har tidligere set en lavine af kørere, der skiftede hold på grund af en enkelt kører, men i alle de år jeg har fulgt Formel 1, har jeg ikke set noget lignende på holdchef markedet, et marked man slet ikke har tænkt på eksisterede.

Det hele er udløst af Ferraris tidligere chef, Mattia Binotto, der efter enormt pres fra ledelsen, ikke følte sig velkommen på holdet mere og derfor valgte at sige sin, ellers eftertragtede, stilling op.

Det fik Ferrari til at gå på jagt hos de andre hold, hvor det hurtigt blev kendt, at Frederic Vasseur fra det lille Alfa Romeo hold, der i 2024 skifter navn til Audi, sammen med Red Bull chef Christian Horner, var favoritter.

Men mens Horner ikke var lang tid om at afslå, at han skulle have en interesse i at skifte hold, kom der ingen kommentarer fra Vasseur.

Så da det tidligere i dag, kom frem at Vasseur at det nu er officielt, at franskmanden skifter fra Alfa Romeo til Ferrari, var det ikke den store overraskelse.

Jost Capito fra Williams, valgte at opsige sin stilling som holdchef hos Williams i går, hvilket straks fik os til at tro, at han så ville tage over hos Alfa Romeo, men sådan skulle det ikke være, da Alfa Romeo, kort efter annonceringen af Vasseur's skifte, meldte ud, at Andreas Seidl ville blive ny holdchef for dem og således forlade McLaren.

Alt var åbenbart fint koordineret mellem holdene, da McLaren så kort efter, meldte ud at de opgraderede Andrea Stella til ny holdchef.

Lige nu, er det så kun Williams der ikke har en holdchef. Om det så bliver Mattia Binotto, der endnu ikke har fundet sig et nyt job, skal vi nok ikke forvente, men vi må vente at se.

Hvad Capito har af planer, ved vi endnu ikke, selvom det forlyder at han rykker over som makker til Seidl, som en stærk hjørnesten til det kommende sats fra Audis side.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

F1 Nyheder 2026-11-02 15:06:00
Max Verstappen vandt i Mexico City, men det var Kimi Antonelli, der gik hjem med VM-trofæet. Undervejs fik vi Ferrari-borgerkrig, rødt flag, en 32-årig debutant i point og en straffeseddel så lang, at stewarderne nok har brug for ferie. Her er weekendens vindere og tabere.
[Læs mere]

Point til Hirakawa

Point til Hirakawa

F1 Nyheder 2026-11-02 12:12:41
Rio Hirakawa Krydsede stregen som nummer 13 i Mexico, men har alligevel opnået at få point i sin debut i F1.
[Læs mere]

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

F1 Nyheder 2026-11-02 10:35:00
Der blev skrevet Formel 1-historie den 1. november 2026: Italienske Kimi Antonelli blev med sine kun 20 år den yngste F1-verdensmester i historien og den første italienske F1-verdensmester siden 1953. Ferrari ligner en anstalt for folk med hang til selvskade.
[Læs mere]

Bottas er

Bottas er "ret sikker" – men Vesti og Herta står klar

F1 Nyheder 2026-11-01 16:39:00
Valtteri Bottas regner med at køre for Cadillac i 2027, men holdet har endnu ikke bekræftet det. Samtidig siger Frederik Vesti ligeud, at han vil have finnens sæde.
[Læs mere]

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

F1 Nyheder 2026-11-01 12:10:00
Sidste år blev græsset i Mexico brugt som ekstra vognbane. Det sætter FIA nu en stopper for. Kører man uden for banen i de første sving og beholder sin placering, risikerer man straf. Det kan få stor betydning for forreste mand Lewis Hamilton.
[Læs mere]

Antonelli: Syg, træt og titelnervøs

Antonelli: Syg, træt og titelnervøs

F1 Nyheder 2026-11-01 11:50:00
Kimi Antonelli kan blive verdensmester i Mexico, men lørdagens kvalifikation gik ikke helt efter planen. Feber, mavebesvær og konstant titelsnak har gjort den unge italiener anspændt. Nu er planen enkel: melatonin, familie og ti timers søvn.
[Læs mere]

Er Vesti på vej til Cadillac?

Er Vesti på vej til Cadillac?

F1 Nyheder 2026-10-31 16:06:00
Frederik Vesti siger det nu ligeud: Han vil køre for Cadillac i Formel 1 i 2027. Valtteri Bottas er under pres, og danskeren har både Mercedes og Cadillac i ryggen.
[Læs mere]

Har Ocon fået sparket?

Har Ocon fået sparket?

F1 Nyheder 2026-10-31 15:38:00
Haas F1 har sat Esteban Ocon af holdet resten af Mexico-weekenden og givet hans sæde til reserven Ryo Hirakawa. Holdet vil ikke sige hvorfor. Måske ligger årsagen i et ophedet radioskænderi med holdet om dækvalg.
[Læs mere]

13.000 dødstrusler: F1's grimmeste statistik i 2026

13.000 dødstrusler: F1's grimmeste statistik i 2026

F1 Nyheder 2026-10-30 16:31:00
En enkelt teamordre i Spanien endte med 13.000 dødstrusler mod Pierre Gasly. FIA-præsident Mohammed Ben Sulayem kalder netchikane for en sygdom. Jeremy Clarkson fik en lille pakke med på vejen.
[Læs mere]

Mexico's GP: Optakt

Mexico's GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-30 07:18:00
I denne weekend kan Kimi Antonelli sikre sig sit første Formel 1 verdensmesterskab, og dermed blive den yngste verdensmester i Formel 1 historien, men helbredet kan udfordre ham.
[Læs mere]

Kampen om Cadillac-sædet: Køen bag Bottas vokser

Kampen om Cadillac-sædet: Køen bag Bottas vokser

F1 Nyheder 2026-10-29 15:00:00
Pérez' plads hos Cadillac er sikret til 2029, men Valtteri Bottas venter stadig på en forlængelse. Finnen har kontrakt for 2027, men holdet vil ikke love noget, og flere kørere har allerede meldt deres interesse. BMF1 ser på, hvem der er med i opløbet.
[Læs mere]

Aston Martin rækker ud efter hjælp

Aston Martin rækker ud efter hjælp

F1 Nyheder 2026-10-29 09:05:00
Aston Martin, med Adrian Newey som overordnet teknisk chef, havde store forventninger forud for denne sæson, men det har vist sig som værende et mareridt, især på grund af Hondas motor. Det ønsker man at ændre på.
[Læs mere]

Se alle nyheder »