Dobbelt op på Silverstone?

Formel 1-kalenderen til 2020-sæsonen er ikke gået helt som planlagt. Derfor tænkes der nu ud af boksen.

Englands Grand Prix 2019. Lewis Hamilton med speciel hjelm til hjemmebanen. Copyright Mercedes AMG

OM SKRIBENTEN

Nicki fra BMF1.dk Nicki har været en del af BMF1.dk siden 2018, og han er en stor bilnørd, som altid har været fan af motorsport.

KATEGORIER

Formel 1
Formel 1-sæsonen 2020 skulle være et brag uden lige. Med 22 løb var der lagt op til masser af action og ekstra millioner i pengekassen. Men sådan skulle det ikke gå.

Den igangværende pandemi fik hurtigt sat en stopper for festlighederne, og nu kæmper organisationen for at klippe klistre en sæson sammen igen.

En af de baner der ikke har aflyst, er på Silverstone-banen i England.

Med sin placering tæt på 7 af feltets 10 hold, er det den perfekte lokation for holdene at afholde et Formel 1-løb.

Teammedlemmer kan sove i deres egen seng, og nye dele til racerne er nærmest kun et stenkast væk.

Alligevel er der en vis usikkerhed, om løbet vil blive afholdt i juli som planlagt, siger Managing Director for Silverstone, Stuart Pingle, i et interview med Skysports.

Englands Grand Prix 2019. Kevin Magnussen på Silverstone banenEnglands Grand Prix 2019. Kevin Magnussen på Silverstone banen
Copyright Haas F1


Silverstone er en permanent racerbane, så derfor kræver det ikke yderligere fra teamet bag arrangement, hvis det bliver rykket.

Baner som f.eks. Baku, Monaco og Australien bliver der ombygget og lukket almindelige veje til arrangementet, og der skal lejes tribuner til tilskuerne. Derfor kræver det ekstra at rykke sådan et løb.

Lige nu afventer Silverstone den nuværende corona-situation resten af april, før de tager en beslutning om, hvad der skal ske.

2020 vil se meget anderledes ud, når man ser på F1-kalenderen. Det er nemlig blevet arrangeret, så F1 har fuld råderet over at ændre i F1-kalenderen, uden at holdene skal afgive en overvægt af positive stemmer.

Silverstones idéelle placering gør nu også, at de foreslår, at der kan afholdes to forskellige Formel 1-løb på Silverstone. Forskellen vil bare være, at den ene løbsweekend kører de den ene vej på banen, og i den anden løbsweekend den anden vej.

Det ville man gøre, for at få to forskellige banelayout, og dermed opnå at få to forskellige løb.

Hvad det ender med, er endnu uvist, og derfor må F1-fans vente lidt endnu med at se løb igen.

Husk at du kan downloade BMF1.dk’s app i App Store (kun til iOS indtil videre), for at få de nyeste F1-nyheder hurtigt og enkelt på din smartphone.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Antonelli var tæt på at udgå

Antonelli var tæt på at udgå

F1 Nyheder 2026-11-04 19:44:00
Kimi Antonelli er verdensmester i 2026, men den unge italiener var få omgange fra ikke at gennemføre løbet.
[Læs mere]

Hamilton til FIA: Dårligste motorindstilling EVER

Hamilton til FIA: Dårligste motorindstilling EVER

F1 Nyheder 2026-11-04 16:10:00
Lewis Hamilton sad i Mexico med boost, overtake-mode og en Red Bull lige foran næsen, og det hjalp ikke spor. Nu viser ikke-tv-transmitteret holdradio, hvor opgivende han var, og han beder FIA om at gøre noget ved de "fjollede clips", der ifølge ham dræber overhalingerne.
[Læs mere]

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

F1 Nyheder 2026-11-04 09:40:00
I sidste weekend smed HAAS, franske Esteban Ocon på porten, efter fredagens træninger. Men der var ingen udmelding om det kun var for weekenden i Mexico, eller for resten af sæsonen. Nu har holdet bekræftet at Ocon er ude for resten af sæsonen.,
[Læs mere]

Er Cadillac sat til salg?

Er Cadillac sat til salg?

F1 Nyheder 2026-11-03 15:43:00
Cadillac har endnu ikke scoret et eneste VM-point, men prisen er allerede høj. Ifølge flere amerikanske medier vil ejeren Mark Walter sælge sin kontrollerende andel af Formel 1's nyeste team. Problemet er, at han for få måneder siden sagde det modsatte.
[Læs mere]

Brasiliens GP: Vejrudsigten

Brasiliens GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-11-03 11:38:00
Med en udsigt til omskifteligt vejr på Intalagos, Brasilien, er Kimi Antonelli nok glad for at han har titlen i hus, mens andre håber at det kan være det der giver dem chancen for et overraskende resultat.
[Læs mere]

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

F1 Nyheder 2026-11-03 09:54:00
I Mexico stod Ferrari med sejren i hånden, men tabte den allerede i første omgang, da Charles Leclerc og Lewis Hamilton kæmpede om førstepladsen. Monegaskeren mener, at en mur ved sving 4 havde løst problemet. Teamchef Fred Vasseur er ikke enig.
[Læs mere]

Brasiliens GP: TV-tiderne

Brasiliens GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-11-03 08:15:00
Selvom verdensmesteren for 2026 er fundet, er der al mulig grund til at følge løbet i den kommende weekend fra Brasilien. Et løb der altid er underholdende og som ofte bliver udfordret af vejret.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

F1 Nyheder 2026-11-02 15:06:00
Max Verstappen vandt i Mexico City, men det var Kimi Antonelli, der gik hjem med VM-trofæet. Undervejs fik vi Ferrari-borgerkrig, rødt flag, en 32-årig debutant i point og en straffeseddel så lang, at stewarderne nok har brug for ferie. Her er weekendens vindere og tabere.
[Læs mere]

Point til Hirakawa

Point til Hirakawa

F1 Nyheder 2026-11-02 12:12:41
Rio Hirakawa Krydsede stregen som nummer 13 i Mexico, men har alligevel opnået at få point i sin debut i F1.
[Læs mere]

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

F1 Nyheder 2026-11-02 10:35:00
Der blev skrevet Formel 1-historie den 1. november 2026: Italienske Kimi Antonelli blev med sine kun 20 år den yngste F1-verdensmester i historien og den første italienske F1-verdensmester siden 1953. Ferrari ligner en anstalt for folk med hang til selvskade.
[Læs mere]

Bottas er

Bottas er "ret sikker" – men Vesti og Herta står klar

F1 Nyheder 2026-11-01 16:39:00
Valtteri Bottas regner med at køre for Cadillac i 2027, men holdet har endnu ikke bekræftet det. Samtidig siger Frederik Vesti ligeud, at han vil have finnens sæde.
[Læs mere]

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

F1 Nyheder 2026-11-01 12:10:00
Sidste år blev græsset i Mexico brugt som ekstra vognbane. Det sætter FIA nu en stopper for. Kører man uden for banen i de første sving og beholder sin placering, risikerer man straf. Det kan få stor betydning for forreste mand Lewis Hamilton.
[Læs mere]

Se alle nyheder »