De fleste havde forventet, at Max Verstappen ville rykke tilbage til nummer 33, nu hvor nummer 1 var blevet taget an Norris, men sådan skulle det ikke være.
Verstappen har derimod valgt at stille til start med nummer 3, det nummer som hans tidligere holdkammerart, Daniel Ricciardo, kørt med.
Max Verstappen begrunder skiftet med, at det faktisk var det tal han oprindeligt ville have haft, men da det allerede var optaget af Ricciardo, inden han selv kom til Formel 1, valgte han i sin tid, at gĂĄ med 3 tallet to gange, sĂĄ 33.
Havde Ricciardo haft et ønske om at komme tilbage til Formel 1, ville han faktisk have haft muligheden for fortsat at låse startnummeret, men det er ikke et ønske fra Ricciardos side, efter han havde en lidt kedelig exit fra Formel 1.
Efter denne annoncering, kommer nummer 3 sĂĄ tilbage til Red Bull.
Red Bull
Copyright Red Bull
BMF1.dk debat
Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.
Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.