Spændende Formel 1-facts

Formel 1 fejrer 70 års fødselsdag i 2020. Derfor bringer BMF1.dk dig her nogle af de sjoveste og mest imponerende facts fra årene der er gået.

OM SKRIBENTEN

Nicki fra BMF1.dk Nicki har været en del af BMF1.dk siden 2018, og han er en stor bilnørd, som altid har været fan af motorsport.

KATEGORIER

Formel 1
Formel 1 er kendt som motorsportens kongeklasse. Årsagen er, at F1-biler er de hurtigste biler i verden til at køre rundt på en bane.

De 20 kørere i Formel 1 er de bedste af de bedste. Derfor er kampen om at komme igennem nåleøjet til et fast sæde hårdere end andre steder.

I en sportsgren hvor det handler om fart og millioner af dollars, vil der altid ske skøre og interessante ting. Derfor har BMF1.dk valgt at samle de bedste og sjoveste fakta om F1.

Dem kan du læse her:

- Downforceniveauet på en F1-bil er så højt, at når den kører med høj nok hastighed, så kan den i teorien køre i loftet med hovedet nedad.

- Yngste kører nogensinde er Max Verstappen, som i en alder af 17 år og 166 dage deltog i Australiens Grand Prix 2015.

- En F1-motor kan ikke dreje rundt når den er kold. Derfor skal motor og væsker opvarmes inden den bliver startet.

- F1-motorer tager 15.000 omdrejninger, hvilket er 2,5 gange så meget som normale gadebiler.

- Cockpittet i en F1-bil kan blive ca. 50 grader varmt.

- Kørerne taber ca. 3-4 kg under hvert løb (primært væske).

- F1-bremser fungerer ikke optimalt under 300 grader celcius. Derfor skal temperaturen holdes oppe. Dog ikke for højt, da slidtagen stiger enormt, hvis bremserne bliver for varme. F1-bremser kan komme helt op på omkring 1200 grader celcius.

- Ved de hårdeste opbremsninger, skal køreren træde med 150 kg på bremsepedalen. Dette sker mange gange hver enkelt omgang, så det er god træning for benmusklerne.

Forbremsor på en Manor racer, hvor man kan se selve skivenForbremsor på en Manor racer, hvor man kan se selve skiven
Copyright Allan Haslund


- Hurtigste pitstop under et løb var på 1,82 sek. og blev foretaget af Red Bull under Brasiliens GP i 2019.

- Korteste F1-bane er Monaco. Banen er blevet ændret flere gange igennem tiden, men da den var kortest målte den 3,1 km.

- Længste F1-bane var Pescara-banen i Italien tilbage i 1957. Banen var 25,8 km lang, hvilket er ca. 5 gange længere end nutidens normale F1-baner.

- Hurtigste hastighed målt under et løb er Juan Pablo Montoya, som klemte sin McLaren Mercedes op på 372,6 km/t under Brasiliens GP i 2005.
Uofficielt formåede Valtteri Bottas at køre 378 km/t i sin Williams under kvalifikationen i Baku i 2016.

- Flest løbsstarter går til Rubens Barrichello, som fra 1993-2011 startede i 322 gange. En rekord som Kimi Räikkönen, med 312 starter på CV’et, højest sandsynligt slår i 2020.

Ungarns Grand Prix 2001 - Podiet med Michael Schumacer, Rubens Barrichello og Jean TodtUngarns Grand Prix 2001 - Podiet med Michael Schumacer, Rubens Barrichello og Jean Todt
Copyright Ferrari


- Ældste kører til at starte i et F1-løb var monegaskeren, Louis Chiron, som i en alder af 55 år og 292 dage sluttede på sjettepladsen under Monacos Grand Prix.

- Flest sejre går til Michael Schumacher med 91 sejre i 308 løb.

- Største sejrsprocent går til Juan Manuel Fangio, som vandt 46 % af alle løb han deltog i (24 sejre i 52 løb).

- Alberto Ascari vandt 75 % af løbene i 1952 (6 ud af 8 løb). I 2004 var der flere løb. Her vandt Michael Schumacher 72 % af løbene (13 ud af 18 løb).

- Yngste vinder og podieplacering er Max Verstappen. I sit debut-løb for Red Bull, vandt han det spanske Grand Prix i 2016 (18 år 228 dage). Senere samme år blev Max også den yngste til at sætte hurtigste omgang i et løb (19 år 44 dage).

- Ældste vinder og podieplacering er Luigi Fagioli, som vandt det franske GP i 1951 i en alder af 53 år og 22 dage.

Mexicos Grand Prix 2019. Ole Schack jubler over pole position. Pole position blev efterfølgende taget fra Max VerstappenMexicos Grand Prix 2019. Ole Schack jubler over pole position. Pole position blev efterfølgende taget fra Max Verstappen
Copyright Red Bull Contentpool


- Bedste F1-debut går til Giancarlo Baghetti i Frankrig på Reims-banen i 1961. Italieneren startede nede på 12. pladsen, men tog føringen 100 m før mål og vandt
sit debut-løb i F1 (hans eneste F1-sejr i karrieren).

- Laveste startplacering og senere vinder af løbet er engelske John Watson, som vandt USA’s GP i 1983, efter at have startet på 22. pladsen.

- Mark Webber har rekorden for at deltage i flest løb, før sin første sejr. 130 løb gik der, før han vandt Tysklands GP i 2009.

- Flest Formel 1-løb uden at vinde, går til italienske Andrea de Cesaris, som kørte 208 F1-løb fra 1980 til 1994.

- Flest podieplaceringer er Michael Schumacher med 155. Den procentvise mest succesrige kører til at slutte på podiet er Dorino Serafini, som sluttede på podiet 100 % af gangene. Han kørte også kun et Formel 1-løb i karrieren.

- Flest starter uden at få en podieplacering er Nico Hülkenberg med 179.

- Yngste pole position er Sebastian Vettel, som i en alder af 21 år og 72 dage, startede forrest til Italiens GP i 2008.

- Ældste pole position er Nico Farina med 47 år og 79 dage under Argentinas GP i 1954.

- Flest pole positions går til Lewis Hamilton med 88 poles i 250 starter. Dermed har han startet forrest i 35 % af løbene han har deltaget i. Juan Manuel Fangio startede forrest 55 % af løbene han deltog i (29 poles i 52 løb).

- Flest poles i en sæson var i 2011, da Sebastian Vettel startede forrest i 15 ud af 19 løb. Højeste procentdel af poles i en sæson går til Nigel Mansell. Han startede forrest 87,5 % af gangene i 1992-sæsonen (14 ud af 16 løb).

- Flest løb uden at starte på pole er Sergio Perez med 179.

Sebastian Vettel på podiet.Sebastian Vettel på podiet.
Copyright Ferrari Media


- Yngste verdensmester er Sebastian Vettel, som i 2010 kun var 23 år og 134 dage.

- Ældste verdensmester er Juan Manuel Fangio, som i 1957 var 46 år og 41 dage.

- Ferrari er med 991 starter, det hold der har været med til flest starter. F1 har afholdt over 1000 løb, men af forskellige årsager, har Ferrari ikke stillet til start i alle sammen.

- Flest løbssejre er Ferrari, som har vundet 238 løb.

- Længste tid mellem at score point i løb, går til Robert Kubica. 8 år og 256 dage gik der fra 5. pladsen i Abu Dhabi i 2010, til 10. pladsen i Tyskland i 2019.

- Yngste til at score point er Max Verstappen (17 år og 180 dage). Max scorede seks point med sin syvendeplads i Malaysia 2015.

- Den ældste til at score point er Philippe Étancelin, som i en alder af 53 år og 249 dage sluttede som nr. fem under Italiens GP i 1950.

- Flest point i historien er Lewis Hamilton med 3431 point. Han har sluttet i pointene i 85 % af løbene han har deltaget i (213 ud af 250 løb). I 2019 slog han også rekorden for flest point i en sæson (413 point).

Abu Dhabis Grand Prix 2019. Lewis Hamilton vinder løbetAbu Dhabis Grand Prix 2019. Lewis Hamilton vinder løbet
Copyright Mercedes AMG

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Antonelli var tæt på at udgå

Antonelli var tæt på at udgå

F1 Nyheder 2026-11-04 19:44:00
Kimi Antonelli er verdensmester i 2026, men den unge italiener var få omgange fra ikke at gennemføre løbet.
[Læs mere]

Hamilton til FIA: Dårligste motorindstilling EVER

Hamilton til FIA: Dårligste motorindstilling EVER

F1 Nyheder 2026-11-04 16:10:00
Lewis Hamilton sad i Mexico med boost, overtake-mode og en Red Bull lige foran næsen, og det hjalp ikke spor. Nu viser ikke-tv-transmitteret holdradio, hvor opgivende han var, og han beder FIA om at gøre noget ved de "fjollede clips", der ifølge ham dræber overhalingerne.
[Læs mere]

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

F1 Nyheder 2026-11-04 09:40:00
I sidste weekend smed HAAS, franske Esteban Ocon på porten, efter fredagens træninger. Men der var ingen udmelding om det kun var for weekenden i Mexico, eller for resten af sæsonen. Nu har holdet bekræftet at Ocon er ude for resten af sæsonen.,
[Læs mere]

Er Cadillac sat til salg?

Er Cadillac sat til salg?

F1 Nyheder 2026-11-03 15:43:00
Cadillac har endnu ikke scoret et eneste VM-point, men prisen er allerede høj. Ifølge flere amerikanske medier vil ejeren Mark Walter sælge sin kontrollerende andel af Formel 1's nyeste team. Problemet er, at han for få måneder siden sagde det modsatte.
[Læs mere]

Brasiliens GP: Vejrudsigten

Brasiliens GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-11-03 11:38:00
Med en udsigt til omskifteligt vejr på Intalagos, Brasilien, er Kimi Antonelli nok glad for at han har titlen i hus, mens andre håber at det kan være det der giver dem chancen for et overraskende resultat.
[Læs mere]

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

F1 Nyheder 2026-11-03 09:54:00
I Mexico stod Ferrari med sejren i hånden, men tabte den allerede i første omgang, da Charles Leclerc og Lewis Hamilton kæmpede om førstepladsen. Monegaskeren mener, at en mur ved sving 4 havde løst problemet. Teamchef Fred Vasseur er ikke enig.
[Læs mere]

Brasiliens GP: TV-tiderne

Brasiliens GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-11-03 08:15:00
Selvom verdensmesteren for 2026 er fundet, er der al mulig grund til at følge løbet i den kommende weekend fra Brasilien. Et løb der altid er underholdende og som ofte bliver udfordret af vejret.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

F1 Nyheder 2026-11-02 15:06:00
Max Verstappen vandt i Mexico City, men det var Kimi Antonelli, der gik hjem med VM-trofæet. Undervejs fik vi Ferrari-borgerkrig, rødt flag, en 32-årig debutant i point og en straffeseddel så lang, at stewarderne nok har brug for ferie. Her er weekendens vindere og tabere.
[Læs mere]

Point til Hirakawa

Point til Hirakawa

F1 Nyheder 2026-11-02 12:12:41
Rio Hirakawa Krydsede stregen som nummer 13 i Mexico, men har alligevel opnået at få point i sin debut i F1.
[Læs mere]

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

F1 Nyheder 2026-11-02 10:35:00
Der blev skrevet Formel 1-historie den 1. november 2026: Italienske Kimi Antonelli blev med sine kun 20 år den yngste F1-verdensmester i historien og den første italienske F1-verdensmester siden 1953. Ferrari ligner en anstalt for folk med hang til selvskade.
[Læs mere]

Bottas er

Bottas er "ret sikker" – men Vesti og Herta står klar

F1 Nyheder 2026-11-01 16:39:00
Valtteri Bottas regner med at køre for Cadillac i 2027, men holdet har endnu ikke bekræftet det. Samtidig siger Frederik Vesti ligeud, at han vil have finnens sæde.
[Læs mere]

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

F1 Nyheder 2026-11-01 12:10:00
Sidste år blev græsset i Mexico brugt som ekstra vognbane. Det sætter FIA nu en stopper for. Kører man uden for banen i de første sving og beholder sin placering, risikerer man straf. Det kan få stor betydning for forreste mand Lewis Hamilton.
[Læs mere]

Se alle nyheder »