"Hjernedøde" dødstrusler mod Antonelli – Red Bull undskylder

Afslutningen på Qatars Grand Prix er blevet temmelig kontroversiel på grund af et uheldigt radiokald og efterfølgende udtalelser fra Red Bull, hvilket har resulteret i massiv online chikane og dødstrusler mod Kimi Antonelli.

OM SKRIBENTEN

Peter fra BMF1.dk Peter har været en del af BMF1.dk næsten siden starten og er især kendt for sin faste serie af Kevin-interviews.

KATEGORIER

Formel 1
Den unge Mercedes-stjerne Kimi Antonelli er blevet målskive for grov online chikane, herunder dødstrusler, efter en omstridt episode under Qatars Grand Prix i weekenden.

Baggrunden er anklager fra Red Bull, der efter løbet hævdede, at Antonelli bevidst havde ladet McLaren-køreren Lando Norris overhale ham i kampen om en fjerdeplads – en position, der kunne få afgørende betydning for VM-titlen.

Anklagerne blev fremsat af Red Bulls særlige rådgiver Helmut Marko og Max Verstappen’s ingeniør, Gianpiero Lambiase, der på teamradioen udtalte, at det så ud, som om Antonelli ”bare havde trukket til side og ladet Norris passere”.

Kimi Antonelli på ved mod podiet. Canadas GP 2025Kimi Antonelli på ved mod podiet. Canadas GP 2025
Copyright Mercedes AMG F1 - Jiri Krenek


Disse udsagn udløste en bølge af vrede på de sociale medier, hvor Antonelli blev oversvømmet med over 1.100 hadefyldte og truende kommentarer. Som reaktion ændrede Antonelli sit Instagram-profilbillede til sort, et symbol på protest mod chikanen.

Red Bull trækker anklager tilbage


Efterforskning af løbsoptagelser viste imidlertid, at Antonelli havde mistet kontrollen over bilen i et kort øjeblik, hvilket tillod Norris at overhale ham.

Red Bull udsendte i dag en officiel undskyldning, hvor de erkendte, at deres anklager var ”klart forkerte”, og at de ”dybt beklagede” den online chikane, Antonelli var blevet udsat for.

”Kommentarer fremsat før og umiddelbart efter Qatars Grand Prix, der antydede, at Mercedes-køreren Kimi Antonelli bevidst havde ladet Lando Norris overhale ham, er klart forkerte,” lyder det i Red Bulls erklæring.

Toto Wolff og Kimi Antonelli. Østrigs GP 2025Toto Wolff og Kimi Antonelli. Østrigs GP 2025
Copyright Mercedes Gran Prix Ltd. / Sebastian Kawka


Teamet tilføjede, at de ”dybt beklager, at dette har ført til, at Kimi har modtaget online chikane”.

Toto Wolff: ”Hjernedøde anklager


Mercedes’ teamchef, Toto Wolff, har skarpt kritiseret Red Bulls udtalelser og kaldt dem for ”hjernedøde”. Wolff understregede, at Antonelli havde begået en kørermæssig fejl, og at der ikke var tale om nogen form for bevidst handling for at favorisere Norris.

”Jeg talte med GP (Gianpiero Lambiase) efter løbet, og han undskyldte for sin kommentar. Han sagde, at han ikke havde set situationen."

"Hvorfor skulle vi gøre sådan noget?” udtalte Wolff og tilføjede, at anklagerne var ”totalt nonsens”.

Kinas Grand Prix 2024 - Max Verstappen med sin løbsingeniør, Gianpiero Lambiase, inden sprintløbetKinas Grand Prix 2024 - Max Verstappen med sin løbsingeniør, Gianpiero Lambiase, inden sprintløbet
Copyright Red Bull Contentpool


Antonelli: ”Jeg mistede kontrollen"


Antonelli selv har forklaret, at han mistede kontrollen over bilen på grund af ”beskidt luft” fra Carlos Sainz’ Williams foran ham.

”Jeg havde et alvorligt øjeblik, og det kostede mig positionen,” sagde Antonelli, der efterfølgende har modtaget støtte fra både fans og kollegaer i paddocken.

Konsekvenser for titlen


Episoden i Qatar har fået stor betydning for VM-kampen, hvor Norris nu har en fordel i jagten på titlen, men han åndes kraftigt i nakken af holdkammeraten Oscar Piastri og den regerende verdensmester Max Verstappen.

Dermed bliver det afsluttende grandprix i Abu Dhabi afgørende for, hvem der slutter som verdensmester i 2025.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Latterlig straf til Audi

Latterlig straf til Audi

F1 Nyheder 2026-10-05 13:03:00
FIA lader til at mangle penge i kassen. Efter Bahrains Formel 1 Grand Prix i Malysia, har de nu valgt at give Audi Revolut holdet en bøde, efter det de kalder et usikkert pitstop.
[Læs mere]

Singapores GP: TV-Tider

Singapores GP: TV-Tider

F1 Nyheder 2026-10-05 12:22:00
3. løb i denne trippleheader skal afvikles i Singapores gader. Løbet er, traditionen tro, et aftenløb, der køres under kunstig belysning, som er med til at give nogle helt specielle billeder fra banen.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

F1 Nyheder 2026-10-05 11:28:00
Det var en hollænder, der vandt i Malaysia, men en anden stjal overskrifterne med en vild comeback-kørsel fra næsten sidstepladsen til podiet. Og en 45-årig viste, at alder ikke nødvendigvis betyder noget i F1. Her er vores Power Rating fra Bahrains Grand Prix i Malaysia.
[Læs mere]

FIA kigger nærmere på Norris kørefejl

FIA kigger nærmere på Norris kørefejl

F1 Nyheder 2026-10-05 09:24:00
Forsvarrende verdensmester Lando Norris, havde ikke den bedste weekend ida Formel 1 feltet afviklede Bahrains Formel 1 Grand Prix i Malaysia, men fik dog en 9 plads med sig, som nu mårke er i fare.
[Læs mere]

Malaysia Dagen Derpå: Elendig software

Malaysia Dagen Derpå: Elendig software

F1 Nyheder 2026-10-05 08:01:00
Verstappen og Red Bull fik sæsonens første sejr, Aston Martin og Alonso fik point, og Formel 1-fans fik et regnvejrsløb og en kold spand vand i hovedet. Hvad gik godt, og hvorfor gik det galt?
[Læs mere]

FIA rettede software-fejl mens racerne ventede

FIA rettede software-fejl mens racerne ventede

F1 Nyheder 2026-10-04 15:42:00
En uforudset kombination af faktorer fik flere biler til at miste kraft på formationsomgangen før Bahrains Grand Prix i Malaysia. FIA rettede problemet med en softwareopdatering under regnpausen.
[Læs mere]

Bahrains GP: Verstappen vinder dramatisk løb

Bahrains GP: Verstappen vinder dramatisk løb

F1 Nyheder 2026-10-04 11:53:00
Et vejrplaget Bahrains Grand Prix bød på rødt flag, dækdrama og skuffelser. Verstappen vandt foran Antonelli og Hamilton, mens Russell måtte udgå.
[Læs mere]

Bahrains GP: Verstappen tager sæsonens første pole

Bahrains GP: Verstappen tager sæsonens første pole

F1 Nyheder 2026-10-03 11:55:00
Max Verstappen sikrede sig sin første pole position i år i Bahrains Grand Prix, foran Lewis Hamilton og Isack Hadjar.
[Læs mere]

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-02 20:28:00
Formel 1-feltet holder Bahrains GP, men de er slet ikke i Bahrain. Forvirret? Det behøver du ikke at være. Her er højdepunkterne fra den første frie træning til Bahrains GP i Malaysia.
[Læs mere]

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

F1 Nyheder 2026-09-30 11:35:00
Esteban Ocon er på vej ud af døren hos Haas, og nu er jagten på Oliver Bearmans nye holdkammerat gået ind. En Ferrari-junior har overhånd, men både McLaren-talent, lidt Red Bull-rester og en Le Mans-vinder melder sig i køen.
[Læs mere]

Ocon er fortid hos Haas F1

Ocon er fortid hos Haas F1

F1 Nyheder 2026-09-30 10:31:00
Som vanligt rumsterer rygterne i F1-paddocken et stykke tid, før de breaker, men nu er det officielt, at Esteban Ocon er fortid hos Haas F1.
[Læs mere]

Formel 1 til Sydafrika i 2031?

Formel 1 til Sydafrika i 2031?

F1 Nyheder 2026-09-30 09:54:00
Blue Mountain Racing vil bygge en ny FIA Grade 1-bane uden for Cape Town og bringe Formel 1 tilbage til Afrika med et sydafrikansk Grand Prix i 2031
[Læs mere]

Se alle nyheder »