Greta Thunberg i Formel 1: Nye F1-motorer allerede før 2025?

Formel 1 diskuterer allerede, hvordan fremtidens F1-motor skal se ud, når der kommer er nyt motorreglement i 2025. Mercedes og Ranault har gjort sig forskellige overvejelser. Klimadebatten har ramt Formel 1.

OM SKRIBENTEN

Jesper fra BMF1.dk Jesper er cand.mag. i Moderne Kultur fra Københavns Universitet med speciale i biler og bor til dagligt i Berlin.

KATEGORIER

Formel 1
Det er svært at sige, hvordan Formel 1-motorerne kommer til at udvikle sig de næste par år. Reglerne forbliver med få undtagelse de samme indtil 2024. Fra 2025 begynder så en ny ære i motorsportens kongeklasse – eller måske endda tidligere, mener Mercedes-chefen Toto Wolff.

"Spørgsmålet er, om vi bliver nødt til at fremskynde ændringerne", forklarer Wolff med henblik på 2025 og tilføjer: "Verden ændrer sig hurtigere end fortiden. Og det er en diskussion, vi bliver nødt til at tage."

Renault-chefen Cyril Abiteboul er enig: "Når jeg ser, hvor hurtigt verden ændrer sig, så er jeg bange for, at Formel 1 bliver kørt bagud."

Renault-chefen tilføjer: "Kig på alle de Greta Thunbergs i verdenen og elektrificeringen [af mobiliteten]. I dag taler folk om ting, som vi ikke havde tænkt på for bare seks måneder siden. Ferrari går med planer om at lave en ren elbil. Lige meget hvad vi mener om elektrificeringen, så er den kommet for at blive."

Bliver Formel 1 altså i fremtiden til Formel E? Eller mere elektrisk end i dag? Abiteboul har gjort sig forskellige overvejelser: "Måske [bliver vi nødt til] at inddrage andre energikilder som brændselsceller og sådanne ting. Det kan gå hen og blive fremtiden for Formel 1.“

Derfor giver det efter hans mening heller ikke mening at investere ”latterlige” beløb i udviklingen af de aktuelle motorer. I stedet bør man investere i noget, "som er relevant for fremtiden", siger Renault-teamchefen. Han nævner en "progressiv udviklingsstandsning" af de aktuelle motorer for at spare penge.

Toto Wolff, Mattia Binotto og Christian Horner sammen i MonacoToto Wolff, Mattia Binotto og Christian Horner sammen i Monaco
Copyright BMF1.dk


Wolff har en anden mening. Han vil gerne køre længere med V6-hybridmotorerne. "Det er en meget effektiv hybrid-power-unit. Vi er bare ikke gode nok til at formidle det", forklarer han.

Siden Sebastian Vettel senest i Rusland krævede, at V12-motorerne skulle vende tilbage, har der været en debat om, hvordan Formel 1 skal finde balancen mellem nye tekniske udviklinger, klimabevidsthed og motorsportens DNA.

"Verden ændrer sig", det er Wolff også godt klar over. "Vi ser millioner af mennesker på gaden, der protesterer over klimaændringerne. For os hos Daimler er bæredygtighed mere end et marketing-buzzword. Som motorproducent er vi nødt til at spørge os selv, hvilken vision vi vil have for fremtidens Formel 1-motor."

Samtidigt minder Mercedes-teamchefen om, at ændringerne er forbundet med "ekstra udgifter". Formel 1 står ikke kun over for spørgsmålet om, hvilken retning udviklingen af motorerne skal gå. Det drejer sig i lige så høj grad om, hvor meget motorerne må koste at udvikle og holde kørerne.

RELATEREDE NYHEDER

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Mexico's GP: Optakt

Mexico's GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-30 07:18:00
I denne weekend kan Kimi Antonelli sikre sig sit første Formel 1 verdensmesterskab, og dermed blive den yngste verdensmester i Formel 1 historien, men helbredet kan udfordre ham.
[Læs mere]

Kampen om Cadillac-sædet: Køen bag Bottas vokser

Kampen om Cadillac-sædet: Køen bag Bottas vokser

F1 Nyheder 2026-10-29 15:00:00
Pérez' plads hos Cadillac er sikret til 2029, men Valtteri Bottas venter stadig på en forlængelse. Finnen har kontrakt for 2027, men holdet vil ikke love noget, og flere kørere har allerede meldt deres interesse. BMF1 ser på, hvem der er med i opløbet.
[Læs mere]

Aston Martin rækker ud efter hjælp

Aston Martin rækker ud efter hjælp

F1 Nyheder 2026-10-29 09:05:00
Aston Martin, med Adrian Newey som overordnet teknisk chef, havde store forventninger forud for denne sæson, men det har vist sig som værende et mareridt, især på grund af Hondas motor. Det ønsker man at ændre på.
[Læs mere]

Cadillac forlænger med Pérez til 2029

Cadillac forlænger med Pérez til 2029

F1 Nyheder 2026-10-28 19:46:00
Sergio Pérez har skrevet under på en flerårig kontraktforlængelse med Cadillac F1, så han er en del af det amerikanske projekt til og med mindst 2029. I denne uge kører mexicaneren sit 300. grandprix på hjemmebanen i Mexico City.
[Læs mere]

Mexico's GP: Vejrudsigten

Mexico's GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-28 12:43:00
Formel 1 feltet rykker sydpå i den kommende weekend, når der afvikles løb i højden i Mexico City. Det tyder på at det bliver under meget sommerlige forhold.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

F1 Nyheder 2026-10-26 13:29:00
På Circuit of the Americas i Austin kørte Kimi Antonelli fra pole til sin niende sejr i år og står nu ved døren til VM-titlen. Leclerc snuppede andenpladsen, Verstappen kæmpede med en bil i dårligt humør, og Russell fik en weekend, han helst glemmer. Her er BMF1.dk's Power Rating fra Austin, Texas.
[Læs mere]

Mexico's GP: TV-tiderne

Mexico's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-26 12:09:00
Allerede i den kommende weekend skal vi se Formel 1 igen. Denne gang rykkes der lidt længere sydpå, og op i den tynde luft, hvor bilerne vil blive udfordret på en helt anden måde, når der skal køres i Mexico City.
[Læs mere]

Austin Dagen Derpå: Kimi mangler kun 2 point

Austin Dagen Derpå: Kimi mangler kun 2 point

F1 Nyheder 2026-10-26 08:45:00
Kimi Antonelli viste i Texas med al tydelig, at italieneren ikke kun bliver den yngste Formel 1-verdensmester nogensinde, mens også en meget værdig F1-verdensmester.
[Læs mere]

USA’s GP: 2. frie træning

USA’s GP: 2. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 11:40:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den anden frie træning.
[Læs mere]

USA’s GP: 1. frie træning

USA’s GP: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 10:15:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den første frie træning.
[Læs mere]

Tom K's personlige gadgets på auktion

Tom K's personlige gadgets på auktion

F1 Nyheder 2026-10-22 18:41:00
To armbåndsure, en ATV fra Le Mans og et signeret kunsttryk kommer under hammeren på Bruun Rasmussens Liveauktion After Hours den 27. oktober. Alle fire emner har en direkte forbindelse til den danske racerkører Tom Kristensen og til konkrete øjeblikke i hans karriere.
[Læs mere]

Slater får F1-debut hos Audi

Slater får F1-debut hos Audi

F1 Nyheder 2026-10-22 15:56:00
Han er 18 år, nybagt F3-vicemester og på vej til Formel 2. Nu får Freddie Slater også lov at lege med de store drenges legetøj. Audi sender briten ud i første træning ved både Mexico Citys og São Paulos Grand Prix.
[Læs mere]

Se alle nyheder »