Af: Allan (arh@bmf1.dk) d. 18/11 2025 klokken 10:11
I 2024 sikrede Max Verstappen sig sit 4. verdensmesterskab i Las Vegas, til trods for at Red Bull var i voldsomt nedadgående form hen mod sæsonafslutningen. Ingen kører kan sikre sig mesterskabet i år i Las Vegas.
I år var det McLaren og især Oscar Piastri, der kom ud af starthullerne i storform, så alle andre hold lignede statister.
Inden sommerferien, var der ingen der troede at Max Verstappen havde nogen chance for at vinde sit 5. mesterskab, men efter sommerferien, er alt ændret.
Men der skal stadig meget held til, hvis det skal lykkes, uanset hvor godt det går for Red Bull.
Samtidig med, at Verstappen har gået fra sejer til sejer, og således har skåret voldsomt af de to McLaren køreres forspring, er det gået helt galt for Piastri, der for kort tid siden, var komfortabelt i front i mesterskabskampen, men som nu er blevet overhalet af kollega Norris, og samtidig kan han mærke varmen fra Verstappens Red Bull i nakken.
Lando Norris har inden weekendens Grand Prix i Las Vegas, et forspring på 24 point til Piastri, der har et forspring til Verstappen på 25 point.
For spændingens skyld, vil det være et ønskescenarie at begge McLaren bilerne ikke får point i Las Vegas, mens Verstappen vinder.
Det er dog næppe det der vil ske, men der er ingen tvivl om at banen passer bedre til Verstappen, end til de to McLaren kørere. Dog skal det tilføjes, at Lando Norris ligner en mand, der har fundet den indre ro og selvtillid nok til, at han absolut ikke skal udelukkes fra at være blandt favoritterne til at sikre sig endnu en løbssejer.
Med en sejr til Norris, kan han udelukke Verstappen fra chancen for at kunne genvinde mesterskabet, da der efter denne weekend, maksimalt er 58 point at køre for, med to Grand Prix løb og et sprintløb.
Som det ser ud nu, er det Norris der skal tabe mesterskabet, mens Piastri skal se at gøre det bedre, hvis ikke Verstappen skal snuppe 2. pladsen fra ham.
Så selvom Las Vegas ikke kan give en kører mesterskabet, kan det blive meget afgørende for hvem det er der står stærkest forud for de sidste to løbsweekender, der er i de kommende to weekender.