F1 indgår partnerskab med Hot Wheels

Formel 1 har netop indgået et partnerskab med et af de mest velkendte brands indenfor legetøj og biler, derfor venter der spændende ting forude til de Formel 1-interessserede fans.

Ungarns Grand Prix 2024. Red Bulls Sergio Perez. Copyright Red Bull Contentpool

OM SKRIBENTEN

Nicki fra BMF1.dk Nicki har været en del af BMF1.dk siden 2018, og han er en stor bilnørd, som altid har været fan af motorsport.

KATEGORIER

Formel 1
Formel 1 er motorsportens kongeklasse, og listen med firmaer der gerne vil samarbejde med et af verdens største brands er ikke til at undgå at lægge mærke til.

Formel 1 har altid haft en enorm fanskare, men med introduktionen af den yderst populære serie "Drive to Survive" på Netflix, steg populariteten massivt. Ikke mindst tiltrak det den yngre generation, som også kunne se spændingen i hurtige biler og fede dueller på alverdens racerbaner.

Med den øgede popularitet åbnede det også op for nye markeder for sporten.
Derfor har Formel 1 og Mattel, Inc., netop annonceret, at de har indgået et partnerskab angående det yderst populære brand Hot Wheels.

Planen er, at Formel 1 i selskab med Hot Wheels vil lancere en masse Hot Wheels produkter. Allerede i år vil det være muligt at købe en Formel 1-Hot Wheels i en speciel Hot Wheels bemaling med firmaets velkendte nummer 68 på fronten af raceren, som en hyldest til året hvor Hot Wheels så sit lys for første gang.

Bilen kommer i størrelse 1:64, så den bliver svær at klemme sig ned i, men fylder godt hjemme på hylden i dagligstuen. Bilen bliver produceret med et metal chassis, og det vil være muligt at skifte dækkene på den.

i 2025 lancerer de så hele paletten af produkter, der vil være alt fra biler af alle holdene, til produkter der appelerer til både børn og voksne samlere. Og man må sige, at Hot Wheels er populær, der er solgt mere end 8 milliarder af de små biler igennem tiden.

De to parter har også givet et par ord med om partnerskabet:

Emily Prazer, Chief Commercial Officer for Formel 1, udtaler: “Dette spændende samarbejde med Mattel vil samle adrenalinen fra motorløb og spændingen ved legetøjsbiler og give mulighed for at se de fine detaljer, der indgår i en F1-bil, alt sammen i din håndflade. Det er mere end blot et partnerskab; det er en fejring af fart, kreativitet og innovation, der vil give fans en ny måde at engagere sig i sporten på,” slutter Emily Prazer.

Roberto Stanichi, Executive Vice President, Hot Wheels & Head of Vehicles and Building Sets hos Mattel, udtaler:
“Hot Wheels har altid handlet om at fremme en udfordrende ånd, så partnerskabet med Formel 1 er et naturligt og spændende match. Det vil bringe to af de største globale fanfællesskaber sammen for at dele deres passion for biler og motorløb."

"I samarbejde med Formel 1 har vi sammensat et program, der giver børn mulighed for at genskabe spændingen ved F1-løb, hvor de kan køre som de professionelle, og det engagerer vores loyale fællesskaber på globalt plan."

"Ligesom Hot Wheels handler Formel 1 om spænding og bilpræstation, og den brede kollektion, vi har skabt, vil tage F1-fandyrkelsen til næste niveau sammen med yderligere forbrugeraktiviteter som digitale og detailaktiveringer,” slutter Roberto Stanichi.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-02 20:28:00
Formel 1-feltet holder Bahrains GP, men de er slet ikke i Bahrain. Forvirret? Det behøver du ikke at være. Her er højdepunkterne fra den første frie træning til Bahrains GP i Malaysia.
[Læs mere]

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

F1 Nyheder 2026-09-30 11:35:00
Esteban Ocon er på vej ud af døren hos Haas, og nu er jagten på Oliver Bearmans nye holdkammerat gået ind. En Ferrari-junior har overhånd, men både McLaren-talent, lidt Red Bull-rester og en Le Mans-vinder melder sig i køen.
[Læs mere]

Ocon er fortid hos Haas F1

Ocon er fortid hos Haas F1

F1 Nyheder 2026-09-30 10:31:00
Som vanligt rumsterer rygterne i F1-paddocken et stykke tid, før de breaker, men nu er det officielt, at Esteban Ocon er fortid hos Haas F1.
[Læs mere]

Formel 1 til Sydafrika i 2031?

Formel 1 til Sydafrika i 2031?

F1 Nyheder 2026-09-30 09:54:00
Blue Mountain Racing vil bygge en ny FIA Grade 1-bane uden for Cape Town og bringe Formel 1 tilbage til Afrika med et sydafrikansk Grand Prix i 2031
[Læs mere]

Alonso udskyder pensionen – fortsætter i 2027

Alonso udskyder pensionen – fortsætter i 2027

F1 Nyheder 2026-09-29 11:01:00
Der har været spekuleret længe, men nu er det en kendsgerning, at Fernando Alonso fortsætter i Formel 1 i næste sæson
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Aserbajdsjans GP

BMF1.dk's Power Rating: Aserbajdsjans GP

F1 Nyheder 2026-09-28 09:19:00
Hvad der startede som et langt Formel 1-tog sluttede i stor spænding. Vi bringer her redaktionens Power Rating og dermed vurdering af kørernes indsatser.
[Læs mere]

Bahrains GP: TV-tiderne

Bahrains GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-09-28 06:13:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til Malaysia, hvor de skal afvikle Bahrains Formel 1 Grand Prix. Lidt specielt, men sådan er det når der er krig i området og man meget gerne vil have afviklet landets løb, og penge måske ikke betyder så meget.
[Læs mere]

Baku Dagen Derpå: Falklandskrig i Formel 1?

Baku Dagen Derpå: Falklandskrig i Formel 1?

F1 Nyheder 2026-09-27 11:08:00
Hvis man havde forventet en spændende løb lige fra start efter et kedeligt løb i Madrid, blev man slemt skuffet i Baku. Til gengæld fik vi en hæsblæsende afslutning og en indblanding fra Argentinas udenrigsminister.
[Læs mere]

Aserbajdsjans GP: 2. frie træning

Aserbajdsjans GP: 2. frie træning

F1 Nyheder 2026-09-24 15:58:00
Formel 1 er tilbage efter en kort pause, og nu er feltet klar til at give den gas igen i Aserbajdsjan. Her er højdepunkterne fra torsdagens anden frie træning.
[Læs mere]

Aserbajdsjans GP: 1. frie træning

Aserbajdsjans GP: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-09-24 15:03:00
Formel 1 er tilbage efter en kort pause, og nu er feltet klar til at give den gas i Aserbajdsjan. Her er højdepunkterne fra den første frie træning.
[Læs mere]

Red Bull forlænger med Hadjar

Red Bull forlænger med Hadjar

F1 Nyheder 2026-09-23 10:46:00
Til trods for en skade, der har holdt Isak Hadjar ude af Formel 1 i 3 løb, har Red Bull besluttet sig for at forlænge kontrakten med det unge talent.
[Læs mere]

Ocon færdig hos HAAS

Ocon færdig hos HAAS

F1 Nyheder 2026-09-23 10:39:00
Esteban Ocon ser ud til at kører sin sidste sæson i Formel 1 for HAAS. Hans afløser at blive præsenteret indenfor den nærmeste fremtid.
[Læs mere]

Se alle nyheder »