Corona: Ruslands GP med 30.000 tilskuere

Den 27. september køres Ruslands grandprix på banen i Sochi men dog ikke for tomme tribuner: Der regnes med op til ca. 30.000 tilskuere – corona eller ej. Billetsalget er i gang i Rusland.

OM SKRIBENTEN

Jesper fra BMF1.dk Jesper er cand.mag. i Moderne Kultur fra Københavns Universitet med speciale i biler og bor til dagligt i Berlin.

KATEGORIER

Formel 1
Det russiske grandprix kan blive det første løb i år med ægte tilskuere på tribunerne. Det udtaler arrangøren Aleksej Titov til Autosport.

Billetsalget er i gang, og skulle man være interesseret, kan man finde billetter her og her. Der er dog ingen der ved, om der overhovedet er blevet solgt billetter til grandprixet.

Rusland har på det seneste fået kritik for at lancere en åbenbart utestet vaccine mod covid-19, der i henhold til flere eksperter i bedste fald kun giver en falsk tryghed og i værste fald kan forårsage større uforudsigelige sundhedsskader på lang sigt.

Trængsel i svinget i RuslandTrængsel i svinget i Rusland
Copyright Mercedes AMG


Desuden har Rusland selv været hårdt ramt af corona – ikke blot på baggrund af officielle tal men også på grund af et stort mørketal: Undertegnede skribent taler russisk, og i henhold til flere kilder er hele byer åbenbart hårdt ramt af ”en dødelig lungebetændelse” og ”ikke corona”. Desuden er flere russiske læger faldet ud fra vinduer i forbindelse med coronakrisen i Rusland.

Derudover kan der blive problemer i Rusland med kampagnen ”We Race As One”, da den bruger regnbueflaget til at symbolisere F1’s engagement i kampen for større diversitet og antiracisme. Senest har der været problemer med regnbueis i Rusland.

Siden de første F1-løb blev kørt i starten af juli har alle løb været uden tilskuere. Deusden gælder der meget strenge coronaregler i paddock.

Senest har Racing Point-køreren Sergio Perez været smittet og måtte erstattes af Nico Hülkenberg på Silverstone 1 og 2.

F1 håber dog, at der snart kan være tilskuere til løbene igen. Rusland kunne blive en test for løb med tilskuere, selv om man nok ikke skal forvente reelle coronatal fra de russiske myndigheder efter større arrangementer.

To uger efter grandprixet i Sochi vender motorsportens kongeklasse tilbage til Nürburgring. Efter at de tyske myndigheder for nyligt har afvist, at der må være tilskuere til fodboldkampe, er det højst tvivlsomt, om der kommer tilskuere på tribunerne til F1-løbet.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

F1 Nyheder 2026-10-26 13:29:00
På Circuit of the Americas i Austin kørte Kimi Antonelli fra pole til sin niende sejr i år og står nu ved døren til VM-titlen. Leclerc snuppede andenpladsen, Verstappen kæmpede med en bil i dårligt humør, og Russell fik en weekend, han helst glemmer. Her er BMF1.dk's Power Rating fra Austin, Texas.
[Læs mere]

Mexico's GP: TV-tiderne

Mexico's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-26 12:09:00
Allerede i den kommende weekend skal vi se Formel 1 igen. Denne gang rykkes der lidt længere sydpå, og op i den tynde luft, hvor bilerne vil blive udfordret på en helt anden måde, når der skal køres i Mexico City.
[Læs mere]

Austin Dagen Derpå: Kimi mangler kun 2 point

Austin Dagen Derpå: Kimi mangler kun 2 point

F1 Nyheder 2026-10-26 08:45:00
Kimi Antonelli viste i Texas med al tydelig, at italieneren ikke kun bliver den yngste Formel 1-verdensmester nogensinde, mens også en meget værdig F1-verdensmester.
[Læs mere]

USA’s GP: 2. frie træning

USA’s GP: 2. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 11:40:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den anden frie træning.
[Læs mere]

USA’s GP: 1. frie træning

USA’s GP: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 10:15:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den første frie træning.
[Læs mere]

Tom K's personlige gadgets på auktion

Tom K's personlige gadgets på auktion

F1 Nyheder 2026-10-22 18:41:00
To armbåndsure, en ATV fra Le Mans og et signeret kunsttryk kommer under hammeren på Bruun Rasmussens Liveauktion After Hours den 27. oktober. Alle fire emner har en direkte forbindelse til den danske racerkører Tom Kristensen og til konkrete øjeblikke i hans karriere.
[Læs mere]

Slater får F1-debut hos Audi

Slater får F1-debut hos Audi

F1 Nyheder 2026-10-22 15:56:00
Han er 18 år, nybagt F3-vicemester og på vej til Formel 2. Nu får Freddie Slater også lov at lege med de store drenges legetøj. Audi sender briten ud i første træning ved både Mexico Citys og São Paulos Grand Prix.
[Læs mere]

USA's GP: Optakt

USA's GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-22 11:29:00
Kimi Antonelli kan i den kommende weekend sikre sit titlen som Formel 1 verdensmester, hvis alt flasker sig for ham, men det er Max Verstappen der kommer til Circuit of The Americas med momentum, efter sejre i de seneste to løb
[Læs mere]

USA's GP: Vejrudsigten

USA's GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-20 12:32:00
Formel 1 feltet indtager banen i Austin, Texas, i den kommende weekend for at afvikle USA's Formel 1 Grand Prix. Her kan du se hvordan vejret ser ud til at blive.
[Læs mere]

USA's GP: TV-tiderne

USA's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-19 08:02:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til USA, hvor der skal afvikles endnu et løb, på den efterhånden etablerede bane i Austin, Texas. Her kan du se hvornår det kan følges LIVE i dit TV.
[Læs mere]

Camara til Haas

Camara til Haas

F1 Nyheder 2026-10-15 18:45:00
Haas har sagt farvel til Ocon, og ind kommer et af sportens mest lovende motorsportstalenter fra Brasilien.
[Læs mere]

Colapinto til sine fans:

Colapinto til sine fans: "I hjælper mig ikke – tværtimod"

F1 Nyheder 2026-10-15 12:21:00
Franco Colapinto har nogle af de mest lidenskabelige fans i hele Formel 1-feltet. Nu beder argentineren dem om at skrue ned for blusset – og helt stoppe angrebene på kørere, teams og personale på sociale medier.
[Læs mere]

Se alle nyheder »