Binotto til Audi Sauber F1

Audi har udnævnt tidligere Ferrari-teamchef Mattia Binotto til at lede sit Formel 1-projekt som en del af en større ledelsesrokade.

OM SKRIBENTEN

Peter fra BMF1.dk Peter har været en del af BMF1.dk næsten siden starten og er især kendt for sin faste serie af Kevin-interviews.

KATEGORIER

Formel 1
Tidligere teamchef hos Ferrari, Mattia Binotto, tiltræder som driftschef og teknisk chef fra 1. august 2024 for at lede Audis forberedelser til fabrikkens Formel 1-debut i 2026. Det meddeler Audi i en pressemeddelelse tirsdag.

Binottos ankomst kommer samtidig med, at Saubers hidtidige CEO, Andreas Seidl, samt bestyrelsesformand Oliver Hoffmann, forlader projektet.

Der er tale om en ret stor ændring, som kommer, mens Audi optrapper forberedelserne til sin F1-deltagelse, hvor det er tydeligt, at der strammes op for at øge kontrollen med driften og løfte virksomhedens infrastruktur.

Sauber er det eneste team på F1-gridden, der endnu ikke har scoret et eneste point i indeværende sæson.

Binotto skal rapportere direkte til Audis bestyrelse, hvilket betyder, at Audis selvstændighed og uafhængighed bevares, hedder det videre.

Australiens Grand Prix 2022. BinottoAustraliens Grand Prix 2022. Binotto
Copyright Ferrari


I forbindelse med ændringerne udtalte Audis administrerende direktør Gernot Döllner: "Jeg er meget glad for, at vi har været i stand til at rekruttere Mattia Binotto til vores ambitiøse Formel 1-projekt."

"Med sin omfattende erfaring fra mere end 25 år i Formel 1 vil han uden tvivl være i stand til at yde et afgørende bidrag til Audi."

"Vores mål er at bringe hele Formel 1-projektet op på F1-hastighed ved hjælp af klare ledelsesstrukturer, definerede ansvarsområder, reducerede grænseflader og effektive beslutningsprocesser."

"Til det formål skal teamet være i stand til at handle selvstændigt og hurtigt," lyder det fra Döllner.

Binotto forlod Ferrari i slutningen af 2022-sæsonen efter et knapt så succesfuldt år. Den schweizisk fødte italiener var været en del af Ferrari siden 1995 og havde arbejdet sig op gennem rækkerne til at lede både den tekniske afdeling for motorer og chassis, før han blev teamchef i 2019.

Den afgĂĄende CEO, Andreas Seidl, kom til Sauber i starten af 2023 for at lede Audis F1-satsning, og Hoffmann var i forvejen en del af Audi-organisationen.

På kørersiden har Audi indtil videre tegnet kontrakt Nico Hülkenberg, der lige nu kører sin sidste sæson for Haas F1.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Cadillac forlænger med Pérez til 2029

Cadillac forlænger med Pérez til 2029

F1 Nyheder 2026-10-28 19:46:00
Sergio Pérez har skrevet under på en flerårig kontraktforlængelse med Cadillac F1, så han er en del af det amerikanske projekt til og med mindst 2029. I denne uge kører mexicaneren sit 300. grandprix på hjemmebanen i Mexico City.
[Læs mere]

Mexico's GP: Vejrudsigten

Mexico's GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-28 12:43:00
Formel 1 feltet rykker sydpå i den kommende weekend, når der afvikles løb i højden i Mexico City. Det tyder på at det bliver under meget sommerlige forhold.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

F1 Nyheder 2026-10-26 13:29:00
På Circuit of the Americas i Austin kørte Kimi Antonelli fra pole til sin niende sejr i år og står nu ved døren til VM-titlen. Leclerc snuppede andenpladsen, Verstappen kæmpede med en bil i dårligt humør, og Russell fik en weekend, han helst glemmer. Her er BMF1.dk's Power Rating fra Austin, Texas.
[Læs mere]

Mexico's GP: TV-tiderne

Mexico's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-26 12:09:00
Allerede i den kommende weekend skal vi se Formel 1 igen. Denne gang rykkes der lidt længere sydpå, og op i den tynde luft, hvor bilerne vil blive udfordret på en helt anden måde, når der skal køres i Mexico City.
[Læs mere]

Austin Dagen DerpĂĄ: Kimi mangler kun 2 point

Austin Dagen DerpĂĄ: Kimi mangler kun 2 point

F1 Nyheder 2026-10-26 08:45:00
Kimi Antonelli viste i Texas med al tydelig, at italieneren ikke kun bliver den yngste Formel 1-verdensmester nogensinde, mens også en meget værdig F1-verdensmester.
[Læs mere]

USA’s GP: 2. frie træning

USA’s GP: 2. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 11:40:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den anden frie træning.
[Læs mere]

USA’s GP: 1. frie træning

USA’s GP: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 10:15:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den første frie træning.
[Læs mere]

Tom K's personlige gadgets pĂĄ auktion

Tom K's personlige gadgets pĂĄ auktion

F1 Nyheder 2026-10-22 18:41:00
To armbåndsure, en ATV fra Le Mans og et signeret kunsttryk kommer under hammeren på Bruun Rasmussens Liveauktion After Hours den 27. oktober. Alle fire emner har en direkte forbindelse til den danske racerkører Tom Kristensen og til konkrete øjeblikke i hans karriere.
[Læs mere]

Slater fĂĄr F1-debut hos Audi

Slater fĂĄr F1-debut hos Audi

F1 Nyheder 2026-10-22 15:56:00
Han er 18 år, nybagt F3-vicemester og på vej til Formel 2. Nu får Freddie Slater også lov at lege med de store drenges legetøj. Audi sender briten ud i første træning ved både Mexico Citys og São Paulos Grand Prix.
[Læs mere]

USA's GP: Optakt

USA's GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-22 11:29:00
Kimi Antonelli kan i den kommende weekend sikre sit titlen som Formel 1 verdensmester, hvis alt flasker sig for ham, men det er Max Verstappen der kommer til Circuit of The Americas med momentum, efter sejre i de seneste to løb
[Læs mere]

USA's GP: Vejrudsigten

USA's GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-20 12:32:00
Formel 1 feltet indtager banen i Austin, Texas, i den kommende weekend for at afvikle USA's Formel 1 Grand Prix. Her kan du se hvordan vejret ser ud til at blive.
[Læs mere]

USA's GP: TV-tiderne

USA's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-19 08:02:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til USA, hvor der skal afvikles endnu et løb, på den efterhånden etablerede bane i Austin, Texas. Her kan du se hvornår det kan følges LIVE i dit TV.
[Læs mere]

Se alle nyheder »