Lewis Hamilton overraskede stort set alle – inklusive sig selv – da han sikrede sig pole position til dagens sprintløb i England. Ferrari havde på forhånd frygtet, at Silverstone ville blive en vanskelig bane, men allerede fra de første omgange i den eneste træningssession så de italienske biler hurtigere ud. Uden krav om pitstop i et sprintløb er kval'en ekstra vigtig, og spørgsmålet er nu, hvem der har den reelle fart til at gå efter sejren, når de fem røde lamper.
Englands Grand Prix 2026. Lewis Hamilton under sprintkvalifikationen
Copyright Ferrari Media
Ferrari sad med et forspring på 0,3 sekunder til Red Bull, 0,4 til Mercedes og over et halvt sekund til McLaren i de langsomme sving under træningen. Netop styrken i de lave hastigheder har nulliggjort teamets svaghed på de lange lige stykker. Hamilton starter fra den bedste position, men han var selv forbløffet: "Vi forventede ikke, da vi kom til Silverstone, at vi ville kæmpe om forreste række." Charles Leclerc kvalificerede sig som fjerdemand og kæmper fortsat med at finde samme følelse med bilen som holdkammeraten.
Mercedes blev udråbt som favoritter inden weekenden på grund af Silverstones hurtige sving den generelle storform hos Mercedes, og især George Russell, der jo vandt i Østrig. Kimi Antonelli var dog den kører der levede bedst op til forventningerne og var blot 0,011 sekunder fra Hamiltons pole tid. Antonelli, der vandt sit første F2-løb netop her, ser stærk ud og bliver nok Hamiltons farligste udfordrer. George Russell endte derimod som P5 og manglede over tre tiendedel til holdkammeraten.
Red Bull ser stærke ud, selvom det ikke var oplagt efter fredagens formiddagstræning. Max Verstappen byggede tiderne langsomt op og endte på toppen i en klynge af biler med ca 0,3 sekunder til pole. Selv mener han, at han skal bruge mere tid på at kigge i spejlene end at jagte Hamilton og Antonelli, men en overbevisende P2 i Østrig i sidste uge, viser at Red Bull har lavet nogle opgraderinger som bringer dem med i kampen om sejr igen.
Englands Grand Prix 2026. Max Verstappen P3 i sprintkvalifikationen
Copyright Red Bull Contentpool
For McLaren ligner sejr mere en drøm end en plan. Lando Norris kom kun lige akkurat ud til SQ3 efter en defekt på en bremsekanal på højre forhjul. Herefter beskrev han bilen som "fuldstændig anderledes og meget bedre", men fandt først den rigtige følelse på den sidste omgang og kunne have presset mere. Han fik dog lige akkurat sat sig foran Oscar Piastri og mener desuden at Red Bull kan udfordres – men at Ferrari og Mercedes formentlig er for stærke i dag.
George Russell har taget en meget direkte vej til Formel 1, med ét år i GP3, ét år i F2, og derefter direkte ind med en flerårig kontrakt hos Williams.I 2018 vandt han FIA F2 mesterskabet foran Lando Norris og Alexander Albon, som også begge tog springet til Formel 1 i 2019.
Russell er en del af Mercedes's talentprogram og fik derfor først chancen hos Williams, som også var Mercedes-motoriseret dengang.
I 2022 fik George Russell endelig chancen hos Mercedes og har vist at...
Læs mere om George Russell