Englands GP: F1 Academy kvalifikation

Adademy kørerne i den kvindelige Formel serie, fik muligheden for at prøve kræfter med den legendariske Silverstone bane. danske Alba Larsen var med da der skulle kæmpes om startplaceringerne til det første løb.

Alba Hurup Larsen præsenteret som Scuderia Ferrari Driver Academy-kører i 2026. Copyright Ferrari Media

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1.dk Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.

KATEGORIER

F1 Academy

I modsætning til Formel 1, er der ingen udskilning under kvalifikationen. Det er en halv time, hvor der skal køres igennem.

Men i modsætning til Formel 1, er der ingen der spare sig til de sidste minutter, da man ved at der er stor chance for at der kan komme både gule og røde flag ud.

Som udgangspunkt er alle biler ens, hvorfor det er op til det enkelte hold, at hjælpe deres kører til den bedste opsætning, hvorfor det er op til den enkelte at vise, at hun er den bedste.

Alba Larsen har kæmpet lidt med det sidste i år, hvor hun ellers er kommet over til Ferrari, der satser på at få hende videre over i en Formel klasse, hvor hun også vil komme til at kører mod drenge.

Alba startede kvalifikationen fint, med at placere sig lige over midten, som var et godt udgangspunkt til at kunne gøre det rigtigt godt.

Men som tiden skred frem, var det desværre mere de andre der kørte hurtigere, end Alba, der gennem til nu, ikke rigtigt havde fundet den rette balance i bilen, til Silverstone.

Med 5 minutter tilbage, var hun nede på en 13. plads, ud af de 18 startende, hvilket heldigvis fik hende mere på mærkerne, så hun kom op på en 7. plads.

Men hun var desværre ikke den eneste der satte tempoet op, hvilket betød at hun igen rykkede ned af startrækken, for at slutte som nummer 13.

Ærgerligt, men heldigvis har vi ofte set, at hun er bedre i løbet, hvorfor der er håb forude for et godt resultat.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-02 20:28:00
Formel 1-feltet holder Bahrains GP, men de er slet ikke i Bahrain. Forvirret? Det behøver du ikke at være. Her er højdepunkterne fra den første frie træning til Bahrains GP i Malaysia.
[Læs mere]

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

F1 Nyheder 2026-09-30 11:35:00
Esteban Ocon er på vej ud af døren hos Haas, og nu er jagten på Oliver Bearmans nye holdkammerat gået ind. En Ferrari-junior har overhånd, men både McLaren-talent, lidt Red Bull-rester og en Le Mans-vinder melder sig i køen.
[Læs mere]

Ocon er fortid hos Haas F1

Ocon er fortid hos Haas F1

F1 Nyheder 2026-09-30 10:31:00
Som vanligt rumsterer rygterne i F1-paddocken et stykke tid, før de breaker, men nu er det officielt, at Esteban Ocon er fortid hos Haas F1.
[Læs mere]

Formel 1 til Sydafrika i 2031?

Formel 1 til Sydafrika i 2031?

F1 Nyheder 2026-09-30 09:54:00
Blue Mountain Racing vil bygge en ny FIA Grade 1-bane uden for Cape Town og bringe Formel 1 tilbage til Afrika med et sydafrikansk Grand Prix i 2031
[Læs mere]

Alonso udskyder pensionen – fortsætter i 2027

Alonso udskyder pensionen – fortsætter i 2027

F1 Nyheder 2026-09-29 11:01:00
Der har været spekuleret længe, men nu er det en kendsgerning, at Fernando Alonso fortsætter i Formel 1 i næste sæson
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Aserbajdsjans GP

BMF1.dk's Power Rating: Aserbajdsjans GP

F1 Nyheder 2026-09-28 09:19:00
Hvad der startede som et langt Formel 1-tog sluttede i stor spænding. Vi bringer her redaktionens Power Rating og dermed vurdering af kørernes indsatser.
[Læs mere]

Bahrains GP: TV-tiderne

Bahrains GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-09-28 06:13:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til Malaysia, hvor de skal afvikle Bahrains Formel 1 Grand Prix. Lidt specielt, men sådan er det når der er krig i området og man meget gerne vil have afviklet landets løb, og penge måske ikke betyder så meget.
[Læs mere]

Baku Dagen DerpĂĄ: Falklandskrig i Formel 1?

Baku Dagen DerpĂĄ: Falklandskrig i Formel 1?

F1 Nyheder 2026-09-27 11:08:00
Hvis man havde forventet en spændende løb lige fra start efter et kedeligt løb i Madrid, blev man slemt skuffet i Baku. Til gengæld fik vi en hæsblæsende afslutning og en indblanding fra Argentinas udenrigsminister.
[Læs mere]

Aserbajdsjans GP: 2. frie træning

Aserbajdsjans GP: 2. frie træning

F1 Nyheder 2026-09-24 15:58:00
Formel 1 er tilbage efter en kort pause, og nu er feltet klar til at give den gas igen i Aserbajdsjan. Her er højdepunkterne fra torsdagens anden frie træning.
[Læs mere]

Aserbajdsjans GP: 1. frie træning

Aserbajdsjans GP: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-09-24 15:03:00
Formel 1 er tilbage efter en kort pause, og nu er feltet klar til at give den gas i Aserbajdsjan. Her er højdepunkterne fra den første frie træning.
[Læs mere]

Red Bull forlænger med Hadjar

Red Bull forlænger med Hadjar

F1 Nyheder 2026-09-23 10:46:00
Til trods for en skade, der har holdt Isak Hadjar ude af Formel 1 i 3 løb, har Red Bull besluttet sig for at forlænge kontrakten med det unge talent.
[Læs mere]

Ocon færdig hos HAAS

Ocon færdig hos HAAS

F1 Nyheder 2026-09-23 10:39:00
Esteban Ocon ser ud til at kører sin sidste sæson i Formel 1 for HAAS. Hans afløser at blive præsenteret indenfor den nærmeste fremtid.
[Læs mere]

Se alle nyheder »