Ungarns GP: Vejrudsigten

Efter et omskifteligt Formel 1-løb på Spa-Francorchamps venter der kørerne en helt anden udfordring, når feltet i denne weekend gæster Hungaroring uden for Budapest. Alt peger på, at varme temperaturer bliver den største faktor – men der lurer samtidig en risiko for lokale regn- og tordenbyger.

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1.dk Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.

KATEGORIER

Vejrudsigter

Varmen bliver den største modstander

Hungaroring er kendt som en af sæsonens mest fysisk krævende baner. Den snævre og snoede layout giver kun få muligheder for at køle bilerne ned, og kombineret med høje temperaturer bliver både kørere, motorer og dæk presset til grænsen.

For dækkene betyder varmen, at nedbrydningen kan blive markant højere end normalt, hvilket kan få stor betydning for strategien. Samtidig bliver køling af bremser og powerunit et vigtigt fokuspunkt for alle hold.

Hvis vejrudsigten holder, ser det altså ud til, at den ungarske Grand Prix-weekend primært bliver præget af tørvejr og høje temperaturer – men med en konstant risiko for sommerlige tordenbyger, som kan gøre især kvalifikationen uforudsigelig. Det vil ikke være første gang, at vejret på Hungaroring pludselig spiller en afgørende rolle i kampen om pole position eller sejren.

Fredag: Det ser ud til at blive en klassisk sommerdag med temperaturer omkring 28-30 grader, masser af sol og kun en meget begrænset risiko for nedbør. Det giver ideelle forhold til de to første træninger, så holdene kan arbejde med stabile data og finjustere opsætningen til den tekniske krævende bane.

Lørdag: Her ser det ud til at blive endnu varmere. Temperaturen forventes at snige sig op omkring de 30 grader, og asfalten vil blive langt varmere end luften. På Hungaroring, hvor dækslid og overophedning ofte spiller en afgørende rolle, kan det give holdene hovedbrud – især over den enkelte omgang i kvalifikationen, hvor det gælder om at ramme dækkene i det perfekte temperaturvindue. Prognoserne peger dog også på, at der i løbet af eftermiddagen kan udvikle sig lokale tordenbyger, som kan vende op og ned på kvalifikationen, hvis de rammer banen.

Søndag: Dagen for det sidste Grand Prix, inden Formel 1 holder sommerferie ser foreløbig ud til at blive kørt under varme forhold med temperaturer tæt på 30 grader. Vejrudsigterne holder dog fortsat døren på klem for enkelte regnbyger eller torden i området, men sandsynligheden for et længerevarende regnvejr vurderes som begrænset.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

USA's GP: TV-tiderne

USA's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-19 08:02:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til USA, hvor der skal afvikles endnu et løb, på den efterhånden etablerede bane i Austin, Texas. Her kan du se hvornår det kan følges LIVE i dit TV.
[Læs mere]

Camara til Haas

Camara til Haas

F1 Nyheder 2026-10-15 18:45:00
Haas har sagt farvel til Ocon, og ind kommer et af sportens mest lovende motorsportstalenter fra Brasilien.
[Læs mere]

Colapinto til sine fans:

Colapinto til sine fans: "I hjælper mig ikke – tværtimod"

F1 Nyheder 2026-10-15 12:21:00
Franco Colapinto har nogle af de mest lidenskabelige fans i hele Formel 1-feltet. Nu beder argentineren dem om at skrue ned for blusset – og helt stoppe angrebene på kørere, teams og personale på sociale medier.
[Læs mere]

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

F1 Nyheder 2026-10-15 11:49:00
To sejre i træk, og så kommer kontrakten. Red Bull har forlænget med teamchef Laurent Mekies helt frem til 2031, og dermed er den franske ingeniør nu bundet længere til holdet end selveste Max Verstappen.
[Læs mere]

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 Nyheder 2026-10-13 10:45:00
Efter mere end 30 års fravær skal Formel 1 igen køre på afrikansk jord. Formel 1 har indgået en 10-årig aftale med Rwanda om et African Grand Prix på en helt ny bane nær hovedstaden Kigali.
[Læs mere]

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

F1 Nyheder 2026-10-13 09:56:00
Den danske F3-kører tager springet til Formel 2 i 2027. Og han gør det ikke hos hvem som helst.
[Læs mere]

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

F1 Nyheder 2026-10-13 08:32:00
Andrea Kimi Antonelli kan blive den yngste Formel 1 verdensmester, hvis alt falder i hak for ham, når Formel 1 feltet kører næste løb i Austin, Texas. Men rent matematisk er der fortsat 5 andre der kan tage det fra ham.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

F1 Nyheder 2026-10-12 13:26:00
Max Verstappen kunne endelig krydse Singapore af på sin to do-liste, mens Liam Lawson kørte sit livs weekend. George Russell fik en lektion i våd maling, og Lando Norris lærte, at holdkammerater ikke nødvendigvis bremser for en. Her redaktionens bedømmelser af kørernes indsatser i Singapore.
[Læs mere]

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

F1 Nyheder 2026-10-12 07:07:00
Singapores Formel 1-grandprix bød på meget få virkelige overraskelser og mindre action end sprintløbet. Men Red Bull har vendt skuden og har nu den bedste pakke. Ferrari fejler igen på strategien.
[Læs mere]

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

F1 Nyheder 2026-10-12 06:36:00
Max Verstappen vandt Singapores Grand Prix fra start til slut, men det var Kimi Antonellis tredjeplads, der tegner det store billede i mesterskabet.
[Læs mere]

Singapores GP: Optakt

Singapores GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-09 11:20:00
Formel 1 feltet indtager gaderne i Singapore. Her er vores forventninger til weekendens action på den snævre bybane, hvor der tilmed er et varsel for regn.
[Læs mere]

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

F1 Nyheder 2026-10-08 12:22:00
Christian Horner har “unfinished business” i Formel 1 og bliver koblet til flere hold, senest Ferrari. Max Verstappen trækker på skuldrene, mens Toto Wolff advarer om, at gamle synder ikke er glemt.
[Læs mere]

Se alle nyheder »