Ungarns GP: Løbsoptakt

Formel 1-feltet er taget til Ungarn, hvor de skal køre sæsonens 14. Formel 1-Grand Prix. Derfor varmer vi op til weekendens løb i Ungarn.

Fernando Alonso foran Lance Stroll. Ungarns GP 2024. Copyright Aston Martin Aramco F1 Team

OM SKRIBENTEN

Nicki fra BMF1.dk Nicki har været en del af BMF1.dk siden 2018, og han er en stor bilnørd, som altid har været fan af motorsport.

KATEGORIER

Formel 1
Formel 1 er tager videre sydpå til Ungarn, hvor de skal køre sæsonens sidste løb, inden feltet går på sommerpause. Løbet har fået det fornemme navn Formula 1 Lenovo Hungarian Grand Prix 2025.

Denne gang gælder det Hungaroring, der er en af de mindste baner på kalenderen. Banen er nemlig kun 4,381 km lang med 14 sving og en DRS-zone. De skal derfor køre 70 omgange og 306,63 km på søndag, før de møder det ternede flag.

Byggeriet til banen startede tilbage i 1985, og allerde ni måneder efter stod banen klar. Og der gik heller ikke længe før Formel 1 kiggede forbi for første gang. Formel 1 kørte første gang løb på banen i 1986, hvor Nelson Piquet vandt løbet i sin Williams-racer efter en flot overhaling af Ayrton Senna.

Så i år er det faktisk jubilæum for Ungarns GP, i og med det er 40 år siden Formel 1 kørte her for første gang.

Banerekorden er sat af Lewis Hamilton tilbage i 2020, hvor han kørte en omgang i tiden 1:16.627.

Banen har ikke så mange lange langsider, og banen bliver ofte sammenlignet med en gokartbane, med de korte langsider og store serier af sving efter hinanden. Derfor kører bilerne også med maksimalt downforce-niveau, som det også er set til Monacos Grand Prix.

Det er ofte varmt, når løbet køres i Ungarn. Det bliver specielt varmt omkring banen, da dens unikke beliggenhed minder om, at banen er beliggende i en gryde.

Denne weekend er en af de normale weekender, hvor der køres træning 1-2 om fredagens, træning 3 og kvalifikation lørdag, samt løb søndag.

Faktisk fortsætter nogle teams med at køre her efter løbsweekenden, da Pirelli skal teste dækkene til 2026-sæsonen. Det køres 5-6 august. Ferrari, Racing Bulls og McLaren tester den første dag, mens Alpine tester begge dage. Der vil være yderligere seks testdage i sæsonen: to i Monza, to i Mugello og to i Mexico City.

Oversigt over forholdene til Ungarns GPOversigt over forholdene til Ungarns GP
Copyright Pirelli


Dækkene, Pirelli har taget med til denne weekend, er de hårde C3, medium C4 og bløde C5-dæk. Det er samme trio, som Formel 1 kørte med sidste år. I år så C6 også dagens lys, men Pirelli har vurderet, at det ville være for ekstremt for denne bane, der kræver så meget energi fra dækkene hver omgang, kombineret med sædvanligvis høje temperaturer. Sidste år var banetemperaturen den højeste på sæsonen nemlig 58,6 grader celsius.

Dæktrykket er sat til minimum 22 psi foran og 20 psi bagtil, hvilket er meget lavere end sidste weekends grænser. Disse grænser er sat af Pirelli af sikkerhedsmæssige årsager.

Faktisk så er det Pirelli, der fylder dækkene med luft, når de er monteret på fælgene og bliver udleveret til holdene. Pirelli har nemlig en maskine, der kan fjerne fugten i den luft, der bliver blæst ind i dækkene. Det er dog op til holdene, om de vil fylde dækkene med nitrogen i stedet for (da det har en mere konsistent dæktryk ved temperaturforandringer).

Cambervinkel-grænsen er også sat op til minimum at være -3,25 grader foran og -2,00 grader bagtil.

Sidste år var en to-stop-strategi det mest populære valg for kørerne med det primære fokus på C3 og C4-dækket. Faktisk var det kun Yuki Tsunoda der gennemførte løbet på en et-stop-strategi. Så det bliver spændende, hvilken strategi der er den mest effektive den her weekend.

McLaren burde på papiret være de hurtigste den her weekend. McLaren har den bedste racer, men de har også den bedste evne til at kontrollere temperaturen på dækkene og passe på dem, hvilket er en fordel.

Husk at du kan følge sessionerne her på BMF1.dk

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

F1 Nyheder 2026-10-26 13:29:00
På Circuit of the Americas i Austin kørte Kimi Antonelli fra pole til sin niende sejr i år og står nu ved døren til VM-titlen. Leclerc snuppede andenpladsen, Verstappen kæmpede med en bil i dårligt humør, og Russell fik en weekend, han helst glemmer. Her er BMF1.dk's Power Rating fra Austin, Texas.
[Læs mere]

Mexico's GP: TV-tiderne

Mexico's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-26 12:09:00
Allerede i den kommende weekend skal vi se Formel 1 igen. Denne gang rykkes der lidt længere sydpå, og op i den tynde luft, hvor bilerne vil blive udfordret på en helt anden måde, når der skal køres i Mexico City.
[Læs mere]

Austin Dagen Derpå: Kimi mangler kun 2 point

Austin Dagen Derpå: Kimi mangler kun 2 point

F1 Nyheder 2026-10-26 08:45:00
Kimi Antonelli viste i Texas med al tydelig, at italieneren ikke kun bliver den yngste Formel 1-verdensmester nogensinde, mens også en meget værdig F1-verdensmester.
[Læs mere]

USA’s GP: 2. frie træning

USA’s GP: 2. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 11:40:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den anden frie træning.
[Læs mere]

USA’s GP: 1. frie træning

USA’s GP: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 10:15:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den første frie træning.
[Læs mere]

Tom K's personlige gadgets på auktion

Tom K's personlige gadgets på auktion

F1 Nyheder 2026-10-22 18:41:00
To armbåndsure, en ATV fra Le Mans og et signeret kunsttryk kommer under hammeren på Bruun Rasmussens Liveauktion After Hours den 27. oktober. Alle fire emner har en direkte forbindelse til den danske racerkører Tom Kristensen og til konkrete øjeblikke i hans karriere.
[Læs mere]

Slater får F1-debut hos Audi

Slater får F1-debut hos Audi

F1 Nyheder 2026-10-22 15:56:00
Han er 18 år, nybagt F3-vicemester og på vej til Formel 2. Nu får Freddie Slater også lov at lege med de store drenges legetøj. Audi sender briten ud i første træning ved både Mexico Citys og São Paulos Grand Prix.
[Læs mere]

USA's GP: Optakt

USA's GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-22 11:29:00
Kimi Antonelli kan i den kommende weekend sikre sit titlen som Formel 1 verdensmester, hvis alt flasker sig for ham, men det er Max Verstappen der kommer til Circuit of The Americas med momentum, efter sejre i de seneste to løb
[Læs mere]

USA's GP: Vejrudsigten

USA's GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-20 12:32:00
Formel 1 feltet indtager banen i Austin, Texas, i den kommende weekend for at afvikle USA's Formel 1 Grand Prix. Her kan du se hvordan vejret ser ud til at blive.
[Læs mere]

USA's GP: TV-tiderne

USA's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-19 08:02:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til USA, hvor der skal afvikles endnu et løb, på den efterhånden etablerede bane i Austin, Texas. Her kan du se hvornår det kan følges LIVE i dit TV.
[Læs mere]

Camara til Haas

Camara til Haas

F1 Nyheder 2026-10-15 18:45:00
Haas har sagt farvel til Ocon, og ind kommer et af sportens mest lovende motorsportstalenter fra Brasilien.
[Læs mere]

Colapinto til sine fans:

Colapinto til sine fans: "I hjælper mig ikke – tværtimod"

F1 Nyheder 2026-10-15 12:21:00
Franco Colapinto har nogle af de mest lidenskabelige fans i hele Formel 1-feltet. Nu beder argentineren dem om at skrue ned for blusset – og helt stoppe angrebene på kørere, teams og personale på sociale medier.
[Læs mere]

Se alle nyheder »