Tættere dueller i 2022

Formel 1 har fået årets nye racere på banen, og det tyder på, at missionen om tættere dueller er lykkedes.

OM SKRIBENTEN

Nicki fra BMF1.dk Nicki har været en del af BMF1.dk siden 2018, og han er en stor bilnørd, som altid har været fan af motorsport.

KATEGORIER

Formel 1
Formel 1 har løbet ind i flere problemstillinger de senere år.
Mercedes’ dominans var imponerende, men ikke særlig spændende for fansene at se på - ihvertfald ikke fansene der støtter andre teams.

Dækkene er ofte blevet skældt ud for ikke at give kørerne det rette værktøj til at køre ræs. Dækkene degraderede og overophedede, så snart bilerne blev presset i tætte dueller. Ikke optimale forhold, når F1 handler om at dyste mod hinanden.

Pirelli var dog uden skyld i disse problemer. Dæk-giganten producerede dækkene efter foreskrifterne fra F1.

Sidst, men ikke mindst, så får bilernes downforce også en del af skylden for de (til tider) søvnlullende løb og manglende dueller.

F1 burde handle om kørere der kæmper med næb og kløer for at få placeringer, uden at blive hæmmet af et “våben”, der ikke kan bruges, når det gælder.

Derfor har F1 taget et stort skridt med det nye reglement til 2022. Missionen var at få nye biler, som kan køre tæt på hinanden og få gode dueller - og det er faktisk lykkedes i år. Det udtaler flere af kørerne, ifølge racefans.net , efter de tre testdage.

“Det ser ud til, at det er en smule nemmere at blive bagved,” siger Max Verstappen.

"Du har i det mindste ikke dette mærkelige tab af downforce, hvor du nogle gange har meget understyring eller massiv overstyring," slutter Verstappen.

Også Williams-kører Nicholas Latifi kan mærke en betydelig forskel med den nye bil.

"Jeg havde faktisk mulighed for at komme bag et par biler," sagde Latifi.

"Og ja, det er bestemt nemmere at følge. Uden tvivl," slutter canadieren.

Det bliver også bakket op af Alex Albon i den anden side af garagen. "Jeg har ikke brugt mange omgange bag andre biler, men man kan se, at det er blevet meget forbedret. Og det er fantastisk for sporten," slutter Albon.

Også Lando Norris bakker op om, at det er blevet lettere at køre tæt på andre biler.

"Helt klart er ‘følge efter i svingene’-delen en forbedring. Hvor meget præcist? Det er svært at vide, for du er altid på forskellige brændstofniveauer og dæk og sådan noget."

"Måske når der er to, tre, fire, fem, seks biler foran, kan det være helt anderledes igen," slutter Lando Norris.

George Russell tilslutter sig også koret om, at det er blevet lettere at følge de forankørende i 2022, men englænderen nævner dog en ny problematik med racerne.

Den såkaldte slip-stream (frie luft bag bilerne) er blevet mindre. Derfor bliver det sværere, at få et fartoverskud på langsiderne - og dermed komme forbi.

Dette bliver også støttet af Valtteri Bottas, som dog kan trøste sig med, at DRS’en giver mere effekt, så bilerne stadig kan overhale.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

F1 Nyheder 2026-10-12 13:26:00
Max Verstappen kunne endelig krydse Singapore af på sin to do-liste, mens Liam Lawson kørte sit livs weekend. George Russell fik en lektion i våd maling, og Lando Norris lærte, at holdkammerater ikke nødvendigvis bremser for en. Her redaktionens bedømmelser af kørernes indsatser i Singapore.
[Læs mere]

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

F1 Nyheder 2026-10-12 07:07:00
Singapores Formel 1-grandprix bød på meget få virkelige overraskelser og mindre action end sprintløbet. Men Red Bull har vendt skuden og har nu den bedste pakke. Ferrari fejler igen på strategien.
[Læs mere]

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

F1 Nyheder 2026-10-12 06:36:00
Max Verstappen vandt Singapores Grand Prix fra start til slut, men det var Kimi Antonellis tredjeplads, der tegner det store billede i mesterskabet.
[Læs mere]

Singapores GP: Optakt

Singapores GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-09 11:20:00
Formel 1 feltet indtager gaderne i Singapore. Her er vores forventninger til weekendens action på den snævre bybane, hvor der tilmed er et varsel for regn.
[Læs mere]

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

F1 Nyheder 2026-10-08 12:22:00
Christian Horner har “unfinished business” i Formel 1 og bliver koblet til flere hold, senest Ferrari. Max Verstappen trækker på skuldrene, mens Toto Wolff advarer om, at gamle synder ikke er glemt.
[Læs mere]

Verstappen: F1 er mindre stressende uden Horner

Verstappen: F1 er mindre stressende uden Horner

F1 Nyheder 2026-10-08 12:09:00
Christian Horner vandt fire VM-titler sammen med Max Verstappen og Red Bull. Alligevel synes hollænderen, at livet i paddocken er blevet mere afslappet, efter at hans gamle chef pakkede kufferten.
[Læs mere]

Mercedes nedgraderer en af deres biler

Mercedes nedgraderer en af deres biler

F1 Nyheder 2026-10-08 10:57:00
Problemer med at få den store opgraderingspakke Mercedes introducerede i Malaysia, har fået dem til at tage voldsomme midler i brug, når Formel 1-feltet i den kommende weekend indtager Singapore. Det betyder at en af deres biler vil komme til sart med en gamle pakke.
[Læs mere]

Singapores GP: Vejrudsigten

Singapores GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-06 08:25:00
I Malaysia fik vi en del regn op til løbet, som startede vådt og meget forsinket, men sluttede tørt. I Singapore ser det også ud til at kunne blive vådt, men næppe i samme ekstreme mængder.
[Læs mere]

Horner langer ud:

Horner langer ud: "Måtte konstant tørre lort op"

F1 Nyheder 2026-10-06 08:02:00
Christian Horner tager i sin kommende biografi et opgør med Helmut Marko og Jos Verstappen og giver dem en stor del af skylden for sit exit hos Red Bull og holdets problemer.
[Læs mere]

Latterlig straf til Audi

Latterlig straf til Audi

F1 Nyheder 2026-10-05 13:03:00
FIA lader til at mangle penge i kassen. Efter Bahrains Formel 1 Grand Prix i Malysia, har de nu valgt at give Audi Revolut holdet en bøde, efter det de kalder et usikkert pitstop.
[Læs mere]

Singapores GP: TV-Tider

Singapores GP: TV-Tider

F1 Nyheder 2026-10-05 12:22:00
3. løb i denne trippleheader skal afvikles i Singapores gader. Løbet er, traditionen tro, et aftenløb, der køres under kunstig belysning, som er med til at give nogle helt specielle billeder fra banen.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

F1 Nyheder 2026-10-05 11:28:00
Det var en hollænder, der vandt i Malaysia, men en anden stjal overskrifterne med en vild comeback-kørsel fra næsten sidstepladsen til podiet. Og en 45-årig viste, at alder ikke nødvendigvis betyder noget i F1. Her er vores Power Rating fra Bahrains Grand Prix i Malaysia.
[Læs mere]

Se alle nyheder »