Steiner: Måske får jeg brug for en psykolog

Det var en fattet men dog lidt træt Haas-teamchef, der mødte pressen efter det tyske grand prix og en langvarig debriefing med kørerne. Magnussen og Grosjean bliver ved med at køre ind i hinanden.

Günther Steiner i paddocken. Copyright Bil Magasinet BMF1

OM SKRIBENTEN

Jesper fra BMF1.dk Jesper er cand.mag. i Moderne Kultur fra Københavns Universitet med speciale i biler og bor til dagligt i Berlin.

KATEGORIER

Formel 1
Det burde ikke kunne ske igen, men Kevin Magnussen og hans franske teamkammerat har nærmest fået for vane at køre ind i hinanden. Historien gentog sig på Hockenheim.

„Jeg vil helst ikke kommentere det lige nu, for jeg har ikke analyseret det til bunds endnu,“ sagde Steiner som det første. „Heldigvis skete der ingen skade på bilerne.“

Efter kollisionen fik Kevin besked på at lade Romain køre forbi, fordi franskmanden var hurtigere end danskeren.

Men Steiner er stadig utilfreds: „Nu må de snart holde op med at opføre sig som børn. Det kan ikke være rigtigt, at de skal ligge og køre ind i hinanden ved hvert løb. Jeg kan ikke sige, om det er noget psykologisk med dem, jeg er ikke psykolog. Men måske er det mig der snart får brug for en psykolog,“ siger Steiner med et grin.

Grundlæggende er Steiner dog tilfreds med selve løbet: „Bortset fra en bestemt ting tog vi de rigtige beslutninger under løbet. Vi var bare ikke hurtige nok under løbet. Da vi skiftede til slicks, vendte de gamle problemer tilbage. Nu har vi heldigvis samlet en del data, men det er stadig for tidligt at sige noget om, hvordan vi løser problemerne. Vi må vente, indtil vi er færdige med at analysere dem.“

Günther Steiner er dog godt klar over, at han bliver nødt til at tale med sine kørere før løbet i Ungarn om en uge. „Mit job er at sørge for, at vi kører race mod de andre. Jeg bliver nødt til at gøre noget. Det er mit job. Jeg har ikke noget imod at lade kørerne køre mod hinanden, men hvis det arbejder imod os, så er det noget jeg må ændre.“

Til sidst udtaler Steiner om Kevin og Romain: „Forholdet mellem dem er ikke noget der hjælper os i øjeblikket. Vi har andre vigtigere ting at tænke på lige nu, så det her er en unødig belastning for teamet.“

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Slater får F1-debut hos Audi

Slater får F1-debut hos Audi

F1 Nyheder 2026-10-22 15:56:00
Han er 18 år, nybagt F3-vicemester og på vej til Formel 2. Nu får Freddie Slater også lov at lege med de store drenges legetøj. Audi sender briten ud i første træning ved både Mexico Citys og São Paulos Grand Prix.
[Læs mere]

USA's GP: Optakt

USA's GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-22 11:29:00
Kimi Antonelli kan i den kommende weekend sikre sit titlen som Formel 1 verdensmester, hvis alt flasker sig for ham, men det er Max Verstappen der kommer til Circuit of The Americas med momentum, efter sejre i de seneste to løb
[Læs mere]

USA's GP: Vejrudsigten

USA's GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-20 12:32:00
Formel 1 feltet indtager banen i Austin, Texas, i den kommende weekend for at afvikle USA's Formel 1 Grand Prix. Her kan du se hvordan vejret ser ud til at blive.
[Læs mere]

USA's GP: TV-tiderne

USA's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-19 08:02:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til USA, hvor der skal afvikles endnu et løb, på den efterhånden etablerede bane i Austin, Texas. Her kan du se hvornår det kan følges LIVE i dit TV.
[Læs mere]

Camara til Haas

Camara til Haas

F1 Nyheder 2026-10-15 18:45:00
Haas har sagt farvel til Ocon, og ind kommer et af sportens mest lovende motorsportstalenter fra Brasilien.
[Læs mere]

Colapinto til sine fans:

Colapinto til sine fans: "I hjælper mig ikke – tværtimod"

F1 Nyheder 2026-10-15 12:21:00
Franco Colapinto har nogle af de mest lidenskabelige fans i hele Formel 1-feltet. Nu beder argentineren dem om at skrue ned for blusset – og helt stoppe angrebene på kørere, teams og personale på sociale medier.
[Læs mere]

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

F1 Nyheder 2026-10-15 11:49:00
To sejre i træk, og så kommer kontrakten. Red Bull har forlænget med teamchef Laurent Mekies helt frem til 2031, og dermed er den franske ingeniør nu bundet længere til holdet end selveste Max Verstappen.
[Læs mere]

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 Nyheder 2026-10-13 10:45:00
Efter mere end 30 års fravær skal Formel 1 igen køre på afrikansk jord. Formel 1 har indgået en 10-årig aftale med Rwanda om et African Grand Prix på en helt ny bane nær hovedstaden Kigali.
[Læs mere]

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

F1 Nyheder 2026-10-13 09:56:00
Den danske F3-kører tager springet til Formel 2 i 2027. Og han gør det ikke hos hvem som helst.
[Læs mere]

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

F1 Nyheder 2026-10-13 08:32:00
Andrea Kimi Antonelli kan blive den yngste Formel 1 verdensmester, hvis alt falder i hak for ham, når Formel 1 feltet kører næste løb i Austin, Texas. Men rent matematisk er der fortsat 5 andre der kan tage det fra ham.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

F1 Nyheder 2026-10-12 13:26:00
Max Verstappen kunne endelig krydse Singapore af på sin to do-liste, mens Liam Lawson kørte sit livs weekend. George Russell fik en lektion i våd maling, og Lando Norris lærte, at holdkammerater ikke nødvendigvis bremser for en. Her redaktionens bedømmelser af kørernes indsatser i Singapore.
[Læs mere]

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

F1 Nyheder 2026-10-12 07:07:00
Singapores Formel 1-grandprix bød på meget få virkelige overraskelser og mindre action end sprintløbet. Men Red Bull har vendt skuden og har nu den bedste pakke. Ferrari fejler igen på strategien.
[Læs mere]

Se alle nyheder »