Ny Netflix-serie – "F1: The Academy"

F1 Academy har netop annonceret premieren på en ny Netflix dokumentarserie om formelklassen af samme navn, hvor udelukkende kvinder deltager.

OM SKRIBENTEN

Peter fra BMF1.dk Peter har været en del af BMF1.dk næsten siden starten og er især kendt for sin faste serie af Kevin-interviews.

KATEGORIER

Formel 1
F1 Academy har annonceret, at den nye dokumentarserie "F1: The Academy" lanceres globalt på Netflix den 28. maj 2025.

Serien er produceret af Reese Witherspoons produktionsselskab Hello Sunshine og følger den kvindelige kørergruppe i F1 Academy gennem 2024-sæsonen, som bestod af syv løb.

Serien giver eksklusiv adgang bag kulisserne og fokuserer både på spændingen under løbene og de personlige historier, udfordringer og ambitioner hos kørerne, deres teams og familier, som bryder barrierer i en af verdens mest krævende sportsgrene.

Spaniens GP 2024. Charles Leclerc og Carlos Sainz Jr. med F1 Academy kørerne Aurelia Nobels (tv) og Maya Weug (th)Spaniens GP 2024. Charles Leclerc og Carlos Sainz Jr. med F1 Academy kørerne Aurelia Nobels (tv) og Maya Weug (th)
Copyright Ferrari


Dokumentarserien består af syv episoder og er eksklusivt produceret af blandt andre F1 Academys direktør Susie Wolff og Reese Witherspoon. Susie Wolff fremhæver, at serien er et vigtigt skridt for at øge synligheden af kvinders deltagelse i motorsport og at inspirere næste generation af kvindelige talenter.

Reese Witherspoon udtaler, at serien ændrer narrativet for kvinder ved at sætte dem i centrum og fortælle deres historier, hvilket tiltrækker et bredt publikum.

F1 Academy kører, Alisha Palmowski. Sejr i løb 1 i Kina. Christian Horner siger tillykke lige efter løbetF1 Academy kører, Alisha Palmowski. Sejr i løb 1 i Kina. Christian Horner siger tillykke lige efter løbet
Copyright Red Bull Contentpool


Serien får en stor eksponering, da F1 Academy-kørerne kører sideløbende med Formel 1-løbene, hvilket øger interessen og rækkevidden markant. Derudover blev der afholdt en amerikansk premiereevent i Miami i maj 2025, hvor den første episode blev vist, og fans fik mulighed for at møde gæster og opleve liveunderholdning.

I den nye 2025-sæson er der dansk deltagelse med 16-årige Alba Hurup Larsen, som i sin debutsæson aktuelt ligger på femtepladsen i mesterskabet. Alba kører for Prema-teamet og støttes af Tommy Hilfiger.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

F1 Nyheder 2026-10-12 13:26:00
Max Verstappen kunne endelig krydse Singapore af på sin to do-liste, mens Liam Lawson kørte sit livs weekend. George Russell fik en lektion i våd maling, og Lando Norris lærte, at holdkammerater ikke nødvendigvis bremser for en. Her redaktionens bedømmelser af kørernes indsatser i Singapore.
[Læs mere]

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

F1 Nyheder 2026-10-12 07:07:00
Singapores Formel 1-grandprix bød på meget få virkelige overraskelser og mindre action end sprintløbet. Men Red Bull har vendt skuden og har nu den bedste pakke. Ferrari fejler igen på strategien.
[Læs mere]

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

F1 Nyheder 2026-10-12 06:36:00
Max Verstappen vandt Singapores Grand Prix fra start til slut, men det var Kimi Antonellis tredjeplads, der tegner det store billede i mesterskabet.
[Læs mere]

Singapores GP: Optakt

Singapores GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-09 11:20:00
Formel 1 feltet indtager gaderne i Singapore. Her er vores forventninger til weekendens action på den snævre bybane, hvor der tilmed er et varsel for regn.
[Læs mere]

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

F1 Nyheder 2026-10-08 12:22:00
Christian Horner har “unfinished business” i Formel 1 og bliver koblet til flere hold, senest Ferrari. Max Verstappen trækker på skuldrene, mens Toto Wolff advarer om, at gamle synder ikke er glemt.
[Læs mere]

Verstappen: F1 er mindre stressende uden Horner

Verstappen: F1 er mindre stressende uden Horner

F1 Nyheder 2026-10-08 12:09:00
Christian Horner vandt fire VM-titler sammen med Max Verstappen og Red Bull. Alligevel synes hollænderen, at livet i paddocken er blevet mere afslappet, efter at hans gamle chef pakkede kufferten.
[Læs mere]

Mercedes nedgraderer en af deres biler

Mercedes nedgraderer en af deres biler

F1 Nyheder 2026-10-08 10:57:00
Problemer med at få den store opgraderingspakke Mercedes introducerede i Malaysia, har fået dem til at tage voldsomme midler i brug, når Formel 1-feltet i den kommende weekend indtager Singapore. Det betyder at en af deres biler vil komme til sart med en gamle pakke.
[Læs mere]

Singapores GP: Vejrudsigten

Singapores GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-06 08:25:00
I Malaysia fik vi en del regn op til løbet, som startede vådt og meget forsinket, men sluttede tørt. I Singapore ser det også ud til at kunne blive vådt, men næppe i samme ekstreme mængder.
[Læs mere]

Horner langer ud:

Horner langer ud: "Måtte konstant tørre lort op"

F1 Nyheder 2026-10-06 08:02:00
Christian Horner tager i sin kommende biografi et opgør med Helmut Marko og Jos Verstappen og giver dem en stor del af skylden for sit exit hos Red Bull og holdets problemer.
[Læs mere]

Latterlig straf til Audi

Latterlig straf til Audi

F1 Nyheder 2026-10-05 13:03:00
FIA lader til at mangle penge i kassen. Efter Bahrains Formel 1 Grand Prix i Malysia, har de nu valgt at give Audi Revolut holdet en bøde, efter det de kalder et usikkert pitstop.
[Læs mere]

Singapores GP: TV-Tider

Singapores GP: TV-Tider

F1 Nyheder 2026-10-05 12:22:00
3. løb i denne trippleheader skal afvikles i Singapores gader. Løbet er, traditionen tro, et aftenløb, der køres under kunstig belysning, som er med til at give nogle helt specielle billeder fra banen.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

F1 Nyheder 2026-10-05 11:28:00
Det var en hollænder, der vandt i Malaysia, men en anden stjal overskrifterne med en vild comeback-kørsel fra næsten sidstepladsen til podiet. Og en 45-årig viste, at alder ikke nødvendigvis betyder noget i F1. Her er vores Power Rating fra Bahrains Grand Prix i Malaysia.
[Læs mere]

Se alle nyheder »