McLaren får ny navnepartner

McLaren er flyvende i Formel 1 i år, og mesterskabet er i teorien allerede sikret. Nu har englænderne også sikret sig en ny navnepartner.

OM SKRIBENTEN

Nicki fra BMF1.dk Nicki har været en del af BMF1.dk siden 2018, og han er en stor bilnørd, som altid har været fan af motorsport.

KATEGORIER

Formel 1
McLaren er et stolt og traditionsrigt team med flere kører- og teammesterskaber bag sig. Derfor er der også stor kommerciel interesse i at blive associeret med det ikoniske Papaya-farvede team.

McLaren har netop annonceret, at de har indgået et navnepartnerskab med en af de største aktører inden for betalingsområdet, Mastercard.

Fra og med 2026 er det ikke kun et nyt reglement, McLaren træder ind til – englænderne skifter også navn til McLaren Mastercard Formula 1 Team.

Som noget positivt for fansene åbner det nyannoncerede partnerskab op for, at de mange interesserede fans får mulighed for at opleve eksklusiv adgang bag kulisserne og unikke oplevelser.

Mastercard introducerer blandt andet Team Priceless, som vil bringe fansene tættere på McLaren gennem en række aktiviteter i løbet af sæsonen. Det kan være alt fra at møde kørerne til såkaldte “Hot Laps” på banen.

Zak Brown, CEO, McLaren Racing, sagde:
”Der er ingen, der er vigtigere for os end vores fantastiske fans, så jeg kunne ikke være mere begejstret for at gå ind i dette næste kapitel i vores partnerskab med Mastercard med et løfte til vores Papaya Family over hele verdenen: at vi vil fortsætte med at sætte vores fans først, bringe dem endnu tættere på teamet og tilbyde utrolige oplevelser”.

“Mastercard er en fantastisk partner, som deler vores passion og værdier, så at have dem med som naming partner vil give os den perfekte platform til at fortsætte med at presse på både på og uden for banen – og jeg kan ikke vente med at se Team Priceless komme til live i 2026,” slutter Zak Brown.

Mastercard har også givet en kommentar med på vejen fra Raja Rajamannar, Chief Marketing and Communications Officer for Mastercard, som sagde:
”Vores partnerskab har fra dag ét været baseret på at sætte fans i pole position, og ved at blive Official Naming Partner for McLaren Formula 1 Team tager vi denne forpligtelse til det næste niveau”.

“McLaren Racing repræsenterer toppen af innovation, præcision og performance – værdier, der afspejler vores egne, når vi skubber grænser og leverer vindende oplevelser”.

“Samarbejder, som Team Priceless, afspejler disse værdier og giver fans masser at se frem til i denne sæson og mange flere,” slutter Raja Rajamannar.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

F1 Nyheder 2026-10-26 13:29:00
På Circuit of the Americas i Austin kørte Kimi Antonelli fra pole til sin niende sejr i år og står nu ved døren til VM-titlen. Leclerc snuppede andenpladsen, Verstappen kæmpede med en bil i dårligt humør, og Russell fik en weekend, han helst glemmer. Her er BMF1.dk's Power Rating fra Austin, Texas.
[Læs mere]

Mexico's GP: TV-tiderne

Mexico's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-26 12:09:00
Allerede i den kommende weekend skal vi se Formel 1 igen. Denne gang rykkes der lidt længere sydpå, og op i den tynde luft, hvor bilerne vil blive udfordret på en helt anden måde, når der skal køres i Mexico City.
[Læs mere]

Austin Dagen Derpå: Kimi mangler kun 2 point

Austin Dagen Derpå: Kimi mangler kun 2 point

F1 Nyheder 2026-10-26 08:45:00
Kimi Antonelli viste i Texas med al tydelig, at italieneren ikke kun bliver den yngste Formel 1-verdensmester nogensinde, mens også en meget værdig F1-verdensmester.
[Læs mere]

USA’s GP: 2. frie træning

USA’s GP: 2. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 11:40:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den anden frie træning.
[Læs mere]

USA’s GP: 1. frie træning

USA’s GP: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 10:15:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den første frie træning.
[Læs mere]

Tom K's personlige gadgets på auktion

Tom K's personlige gadgets på auktion

F1 Nyheder 2026-10-22 18:41:00
To armbåndsure, en ATV fra Le Mans og et signeret kunsttryk kommer under hammeren på Bruun Rasmussens Liveauktion After Hours den 27. oktober. Alle fire emner har en direkte forbindelse til den danske racerkører Tom Kristensen og til konkrete øjeblikke i hans karriere.
[Læs mere]

Slater får F1-debut hos Audi

Slater får F1-debut hos Audi

F1 Nyheder 2026-10-22 15:56:00
Han er 18 år, nybagt F3-vicemester og på vej til Formel 2. Nu får Freddie Slater også lov at lege med de store drenges legetøj. Audi sender briten ud i første træning ved både Mexico Citys og São Paulos Grand Prix.
[Læs mere]

USA's GP: Optakt

USA's GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-22 11:29:00
Kimi Antonelli kan i den kommende weekend sikre sit titlen som Formel 1 verdensmester, hvis alt flasker sig for ham, men det er Max Verstappen der kommer til Circuit of The Americas med momentum, efter sejre i de seneste to løb
[Læs mere]

USA's GP: Vejrudsigten

USA's GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-20 12:32:00
Formel 1 feltet indtager banen i Austin, Texas, i den kommende weekend for at afvikle USA's Formel 1 Grand Prix. Her kan du se hvordan vejret ser ud til at blive.
[Læs mere]

USA's GP: TV-tiderne

USA's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-19 08:02:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til USA, hvor der skal afvikles endnu et løb, på den efterhånden etablerede bane i Austin, Texas. Her kan du se hvornår det kan følges LIVE i dit TV.
[Læs mere]

Camara til Haas

Camara til Haas

F1 Nyheder 2026-10-15 18:45:00
Haas har sagt farvel til Ocon, og ind kommer et af sportens mest lovende motorsportstalenter fra Brasilien.
[Læs mere]

Colapinto til sine fans:

Colapinto til sine fans: "I hjælper mig ikke – tværtimod"

F1 Nyheder 2026-10-15 12:21:00
Franco Colapinto har nogle af de mest lidenskabelige fans i hele Formel 1-feltet. Nu beder argentineren dem om at skrue ned for blusset – og helt stoppe angrebene på kørere, teams og personale på sociale medier.
[Læs mere]

Se alle nyheder »