Formel 1-eksperten; Red Bulls dilemma

Hvad kan Red Bull gøre for at komme ud af deres problemer med deres 2. kører, og ikke mindst, vil det være klogt at skifte kører igen, eller skal de have lidt tålmodighed?

BMF1 i pitten på Monza. Copyright Lea Anna Petersen

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1.dk Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.

KATEGORIER

Formel 1
BMF1.dk's Formel 1-ekspert, har set i krystalkuglen og har sat de data sammen med rygterne i paddock.

Først og fremmest er det nærmest kun Tsunoda selv, der ser sig som den rigtige mand til at sidde i Red Bull raceren ved siden af Max Verstappen. Men de mange udskiftninger over de seneste år, har fået Red Bull til at give japaneren noget længere snor.

Der er ingen tvivl om Verstappen er en meget talentfuld kører, der kan få det bedste ud af enhver bil, men der skal bare ikke være så stor forskel på ham og den der sidder i den anden bil.

Drilsk racer

Ikke siden Daniel Ricciardo forlod Red Bull, har de formået at finde en kører der kan tæmme bilen, men de har heller ikke gjort det nemt for dem selv, med de hurtige skift.

Alex Albon er et tydeligt bevis på, at der nogle gange er taget for hurtige beslutninger. Havde Red Bull haft mere is i maven, ville han helt sikkert have fundet sig til rette i bilen og være blevet en stærk kører for Red Bull. Men nu er det Williams der har glæden af ham.

Liam Lawson blev forfremmet for tidligt, hvilket var tæt på at koste ham hans Formel 1 karriere. Heldigvis for ham, stod der ikke en oplagt Formel 1 kandidat klar på sidelinjen, som Red Bull kunne have sat i Racing Bull bilen, hvorfor han kom tilbage i det lille hold og fik mulighed for at genopbygge sin selvtillid.

Om det så gør ham til kandidat til at komme tilbage til Red Bull i næste sæson, er dog meget tvivlsomt, hvilket primært skyldes manden i den anden Racing Bull racer.

Isack Hadjar

Isack Hadjar er uden tvivl den rookie i feltet, der har vist størst talent.

Han har nærmest konstant været hurtigere end Lawson, og er stille og roligt rykket længere og længere frem på gridden, hvilket også førte til hans første podieplacering i Holland.

Hans - til tider - iltre temperament, lader også til at være tæmmet, hvilket betyder at han er blevet bedre til at bevare overblikket og modstå pres fra bilerne bag ham.

Om det gør ham til en oplagt kandidat til Red Bull sædet ved siden af Verstappen, når de nye biler rammer asfalten i 2026, eller om det er bedre for Red Bull at holde fast i Tsunoda, er det store spørgsmål so kun Red Bull kan svare på.

Men hvis man skal tro rygterne i paddock, så vil det ikke være Tsunoda der sidder i Red Bull raceren, ved siden af Verstappen, i 2026, men derimod Hadjar.

De helt nye biler, giver dem en frisk start og med selvtillid fra en imponerende debutsæson, vil Hadjar være den rigtige mand at satse på. Men først i den nye sæson.

Der vil ikke komme et skifte af kørere i denne sæson, med mindre der er en der bliver syg eller på anden måde ukampdygtig. Det vil simpelthen være for risikabelt.

Tsunoda vil ikke blive sat tilbage i Racing Bull raceren, men ryge helt ud af Red Bull familien. Det ville han også have gjort, hvis ikke han var blevet opgraderet til Red Bull i denne sæson.

Norges F1 håb

Norske Dennis Hauger er manden der står stærkest til at tage det ledige sæde hos Racing Bull, hvilket også siges allerede at være helt på plads, men uden at det meldes offentligt ud, før senere på sæsonen for at få mest muligt ud af Tsunoda.

Det er dog ikke endeligt ovre for Tsunoda, der med magi, stadig har mulighed for at blive i bilen, skulle han pludselig lykkes med at knække koden til RB21, hvilket kun vil give Red Bull endnu mere hovedpine.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Cadillac forlænger med Pérez til 2029

Cadillac forlænger med Pérez til 2029

F1 Nyheder 2026-10-28 19:46:00
Sergio Pérez har skrevet under på en flerårig kontraktforlængelse med Cadillac F1, så han er en del af det amerikanske projekt til og med mindst 2029. I denne uge kører mexicaneren sit 300. grandprix på hjemmebanen i Mexico City.
[Læs mere]

Mexico's GP: Vejrudsigten

Mexico's GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-28 12:43:00
Formel 1 feltet rykker sydpå i den kommende weekend, når der afvikles løb i højden i Mexico City. Det tyder på at det bliver under meget sommerlige forhold.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

F1 Nyheder 2026-10-26 13:29:00
På Circuit of the Americas i Austin kørte Kimi Antonelli fra pole til sin niende sejr i år og står nu ved døren til VM-titlen. Leclerc snuppede andenpladsen, Verstappen kæmpede med en bil i dårligt humør, og Russell fik en weekend, han helst glemmer. Her er BMF1.dk's Power Rating fra Austin, Texas.
[Læs mere]

Mexico's GP: TV-tiderne

Mexico's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-26 12:09:00
Allerede i den kommende weekend skal vi se Formel 1 igen. Denne gang rykkes der lidt længere sydpå, og op i den tynde luft, hvor bilerne vil blive udfordret på en helt anden måde, når der skal køres i Mexico City.
[Læs mere]

Austin Dagen Derpå: Kimi mangler kun 2 point

Austin Dagen Derpå: Kimi mangler kun 2 point

F1 Nyheder 2026-10-26 08:45:00
Kimi Antonelli viste i Texas med al tydelig, at italieneren ikke kun bliver den yngste Formel 1-verdensmester nogensinde, mens også en meget værdig F1-verdensmester.
[Læs mere]

USA’s GP: 2. frie træning

USA’s GP: 2. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 11:40:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den anden frie træning.
[Læs mere]

USA’s GP: 1. frie træning

USA’s GP: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 10:15:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den første frie træning.
[Læs mere]

Tom K's personlige gadgets på auktion

Tom K's personlige gadgets på auktion

F1 Nyheder 2026-10-22 18:41:00
To armbåndsure, en ATV fra Le Mans og et signeret kunsttryk kommer under hammeren på Bruun Rasmussens Liveauktion After Hours den 27. oktober. Alle fire emner har en direkte forbindelse til den danske racerkører Tom Kristensen og til konkrete øjeblikke i hans karriere.
[Læs mere]

Slater får F1-debut hos Audi

Slater får F1-debut hos Audi

F1 Nyheder 2026-10-22 15:56:00
Han er 18 år, nybagt F3-vicemester og på vej til Formel 2. Nu får Freddie Slater også lov at lege med de store drenges legetøj. Audi sender briten ud i første træning ved både Mexico Citys og São Paulos Grand Prix.
[Læs mere]

USA's GP: Optakt

USA's GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-22 11:29:00
Kimi Antonelli kan i den kommende weekend sikre sit titlen som Formel 1 verdensmester, hvis alt flasker sig for ham, men det er Max Verstappen der kommer til Circuit of The Americas med momentum, efter sejre i de seneste to løb
[Læs mere]

USA's GP: Vejrudsigten

USA's GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-20 12:32:00
Formel 1 feltet indtager banen i Austin, Texas, i den kommende weekend for at afvikle USA's Formel 1 Grand Prix. Her kan du se hvordan vejret ser ud til at blive.
[Læs mere]

USA's GP: TV-tiderne

USA's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-19 08:02:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til USA, hvor der skal afvikles endnu et løb, på den efterhånden etablerede bane i Austin, Texas. Her kan du se hvornår det kan følges LIVE i dit TV.
[Læs mere]

Se alle nyheder »