Formel 1-eksperten: For mange straffe i Formel 1

Gennem nogen tid er det lykkedes for Formel 1 at tildele færre straffe, men på det seneste er det tal desværre gået den forkerte vej, og det skader sporten. Men hvor skal grænsen gå?

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1.dk Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.

KATEGORIER

Formel 1
Der er ikke mange der i tvivl, heller ikke Red Bulls chef, Christian Horner, om at Lando Norris ikke skulle være straffet for at køre Sergio Perez af banen, da han forsøgte at overhale udenom i sving 4 efter genstarten i Østrigs Formel 1 Grand Prix.

Det var racing, og Perez vidste, at han satte sig i en position, hvor det let kunne gå galt, da han foretog trækket.

Det samme gjorde Leclerc, da han senere i løbet lavede samme træk på Perez, som så heller ikke burde have modtaget en straf for forseelsen.

Men da Leclerc så blev presset af banen under sit andet overhalingsforsøg, var det tydeligt at Perez kortsluttede og decideret drejede over mod Leclerc, hvilket ingen kan være interesseret i at se på.

Men uden modige overhalinger vil løbene blive kedelige, hvorfor vi ikke ønsker, at kørerne skal straffes, når der bliver forsøgt.

Når en kører modtager en 5 sekunders straf, bliver der også tilføjet point til vedkommendes Super Licens, hvilket kan ende med en løbsudelukkelse.

Hvis vi tager et kik på Lando Norris og hvordan det ser ud for den "pæne" unge mand, der på ingen måde har et ry for at køre for hårdt, ser det faktisk kritisk ud.

Italiens Grand Prix 2018. Marcus Ericsson på vej ud af raceren efter et kæmpe uheld i 2. frie træningItaliens Grand Prix 2018. Marcus Ericsson på vej ud af raceren efter et kæmpe uheld i 2. frie træning
Copyright Sauber


Kørerne samler de kedelige point ind over 12 måneder. Når et antal point er 12 måneder gamle, slettes de automatisk. Over de seneste 12 måneder har Norris formået at indsamle 10 point, og det er skidt, når en løbsudelukkelse bliver udløst ved 12 point.

Heldigvis for Norris bliver 2 point slettet, inden det kommende løb på Silverstone, så han kommer ned på 8. De bliver til gengæld på listen helt til november, før de næste bliver slettet, så den unge brite bliver nødt til at passe ekstra på i den kommende tid.

Selv tager hovedpersonen det rimeligt roligt, men understreger også at han syntes, det er latterlige point, han har fået.

"Jeg er overordnet tilhænger af systemet, men mener vi skal straffes for at sætte andre i fare," kom det fra Norris efter gårsdagens løb i Østrig.

Og det var vel egentlig også den oprindelige tanke med systemet.

På de måde stoppes kørere, der gentagne gange ikke kan holde sig indenfor reglerne. Det så vi f.eks. med Romain Grosjean i starten af hans Formel 1-karriere, hvor han baldrede ind i alt og alle og faktisk fik en weekend uden løb som straf, så han lige kunne tænke over tingene. Det hjælp tydeligvis.

Men så var der nogen der fandt ud af, at hvis de pev tilstrækkeligt meget over en konkurrent manøvre over radioen, blev vedkommende straffet. Den tendens tog længe til.

For et par år siden, evaluerede Formel 1 så på strafsystemet og konkluderede, at man blev nødt til at lade kørerne gå lidt hårdere til hinanden igen, for at sikre sportens overlevelse og ikke mindst underholdningen.

Weekendens løb i Østrig viste så det helt modsatte, hvilket ingen kan være glade for.

Vi skal se, at kørerne tager den helt til grænsen. De skal turde afvise en der er ved at overhale dem udenom og ikke bare give plads og tabe deres placering.

Vi vil se racing og vi vil se racing-uheld, så længe at det er "ufarlige" uheld, som ikke er udført ikke med vilje og hvor ingen ingen kommer til skade.

Vi vil have antallet af straffe sat ned.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Brasiliens GP: 1. frie træning

Brasiliens GP: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-11-06 20:03:00
Formel 1 feltet er taget til Brasilien, hvor de kører sæsonens 20. Grand Prix weekend. Her er højdepunkterne fra 1. frie træning.
[Læs mere]

Farvel til AJ: Williams’ første verdensmester Alan Jones er død

Farvel til AJ: Williams’ første verdensmester Alan Jones er død

F1 Nyheder 2026-11-05 13:59:00
Han var hårdtslående og ærlig, og han skruede hverken ned for speederen eller for meningerne. Alan Jones, manden der i 1980 gav Williams holdets allerførste VM-titel, er død, 80 år gammel. Formel 1 har mistet en af sine mest kantede og elskede personligheder.
[Læs mere]

Schack's sidste løb

Schack's sidste løb

F1 Nyheder 2026-11-05 13:04:00
Det kommende Formel 1 Grand Prix i Brasilien, bliver afslutningen på en glorværdig karriere som Formel 1 mekaniker, for danske Ole Schack, der har været med på hele rejsen med Red Bull.
[Læs mere]

Antonelli var tæt på at udgå

Antonelli var tæt på at udgå

F1 Nyheder 2026-11-04 19:44:00
Kimi Antonelli er verdensmester i 2026, men den unge italiener var få omgange fra ikke at gennemføre løbet.
[Læs mere]

Hamilton til FIA: Dårligste motorindstilling EVER

Hamilton til FIA: Dårligste motorindstilling EVER

F1 Nyheder 2026-11-04 16:10:00
Lewis Hamilton sad i Mexico med boost, overtake-mode og en Red Bull lige foran næsen, og det hjalp ikke spor. Nu viser ikke-tv-transmitteret holdradio, hvor opgivende han var, og han beder FIA om at gøre noget ved de "fjollede clips", der ifølge ham dræber overhalingerne.
[Læs mere]

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

Officielt: Ocon er færdig hos HAAS

F1 Nyheder 2026-11-04 09:40:00
I sidste weekend smed HAAS, franske Esteban Ocon på porten, efter fredagens træninger. Men der var ingen udmelding om det kun var for weekenden i Mexico, eller for resten af sæsonen. Nu har holdet bekræftet at Ocon er ude for resten af sæsonen.,
[Læs mere]

Er Cadillac sat til salg?

Er Cadillac sat til salg?

F1 Nyheder 2026-11-03 15:43:00
Cadillac har endnu ikke scoret et eneste VM-point, men prisen er allerede høj. Ifølge flere amerikanske medier vil ejeren Mark Walter sælge sin kontrollerende andel af Formel 1's nyeste team. Problemet er, at han for få måneder siden sagde det modsatte.
[Læs mere]

Brasiliens GP: Vejrudsigten

Brasiliens GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-11-03 11:38:00
Med en udsigt til omskifteligt vejr på Intalagos, Brasilien, er Kimi Antonelli nok glad for at han har titlen i hus, mens andre håber at det kan være det der giver dem chancen for et overraskende resultat.
[Læs mere]

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

F1 Nyheder 2026-11-03 09:54:00
I Mexico stod Ferrari med sejren i hånden, men tabte den allerede i første omgang, da Charles Leclerc og Lewis Hamilton kæmpede om førstepladsen. Monegaskeren mener, at en mur ved sving 4 havde løst problemet. Teamchef Fred Vasseur er ikke enig.
[Læs mere]

Brasiliens GP: TV-tiderne

Brasiliens GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-11-03 08:15:00
Selvom verdensmesteren for 2026 er fundet, er der al mulig grund til at følge løbet i den kommende weekend fra Brasilien. Et løb der altid er underholdende og som ofte bliver udfordret af vejret.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

F1 Nyheder 2026-11-02 15:06:00
Max Verstappen vandt i Mexico City, men det var Kimi Antonelli, der gik hjem med VM-trofæet. Undervejs fik vi Ferrari-borgerkrig, rødt flag, en 32-årig debutant i point og en straffeseddel så lang, at stewarderne nok har brug for ferie. Her er weekendens vindere og tabere.
[Læs mere]

Point til Hirakawa

Point til Hirakawa

F1 Nyheder 2026-11-02 12:12:41
Rio Hirakawa Krydsede stregen som nummer 13 i Mexico, men har alligevel opnået at få point i sin debut i F1.
[Læs mere]

Se alle nyheder »