Canadas GP, løbsresmumé: Hamilton vinder

Magnussen oversatsede i kvalifikationen og måtte starte fra pitten, mens Ricciardo startede som nummer fire. Ferrari slog igen og havde pole position, så der var lagt op til spænding i Montreal.

Hamilton tester. Copyright Mercedes

KATEGORIER

Formel 1
De fem lamper slukkede, og Vettel kom fornuftigt afsted, det samme gjorde Leclerc, mens Hamilton hang en lille smule. Han formåede dog at forsvare sin andenplads.
Grosjean og Albon kom i problemer og røg ned gennem feltet, men som derudover kom ganske fint afsted. Bottas tabte en plads, og det samme gjorde Verstappen, mens Vettel efter få omgange begyndte at slå hul, og Kevin efter fem omgange var oppe som nummer 17.

På omgang ni var det slut for Norris, der måtte se sit højre baghjulsophæng give op.

Verstappen var langsomt begyndt at køre sig op gennem feltet og lå efter 18 omgange på femtepladsen, mens Hamilton havde fået stabiliseret afstanden op til Vettel, mens Kevin var rykket en enkelt plads frem.

Efter 25 omgange begyndte det at tegne op til pit-stop hos Vettel og Hamilton, hvor Vettel gik i pit som første mand af de to på slutningen af omgang 26. Vettel fik monteret de hårdeste dæk og Ferrari gennemførte pit-stoppet på 2,7 sekunder.

Hamilton modtog efterfølgende en radiomelding om, at de ikke havde den nødvendige afstand, hvorfor de var nødsaget til at forsøge at forlænge deres nuværende stint. Hamilton gik i pit på slutningen af omgang 28. Hamilton havde tabt i omegnen af 2,5 sekunder, således at han nu samlet var næsten 5 sekunder efter Vettel.

Grosjean og Perez leverede kortvarig underholdning til et ellers lidt stagneret løb, da de to duellerede i første sving på omgang 33 og havde kontakt i første sving. Leclerc gik i pit fra føring på slutningen af omgang 33 og kom ud bagved Verstappen på en fjerdeplads. Det var ikke nogen god dag på kontoret for Magnussen, der efter 36 omgange stadig lå på 16. pladsen.

Med tredive omgange igen var Hamilton under et sekund fra Vettel, hvilket stillede den berømte DRS-knap til rådighed. Hamilton lavede dog i første omgang en fejl, der gav fordelen tilbage til Vettel. Hamilton begyndte efter et par omgange igen at flirte med ét-sekund grænsen op til Vettel, mens Vettel samtidig fik bekymrende melding fra pitten vedr. tallene på rattet, der kunne indikere eksempelvis benzinmængden. Det havde tilsyneladende skubbet psykisk til Vettel, der pressede bilen for meget igennem et sving, kørte henover græsset og direkte tilbage på banen, hvor Vettel var tæt på at afskære Hamilton vejen mere end hvad godt var. Episoden blev efterfølgende efterforsket.
Samtidig gik Verstappen i pit på omgang 48, og havde nu den resterende del af løbet til at jagte placeringer på friske dæk.

Med 12 omgange tilbage ramte uheldet for Vettel, der fik tilføjet en fem sekunders straf for episoden med Hamilton, hvilket spillede sejren direkte i hænderne på Hamilton, så længe briten formåede at holde sig tæt på tyskeren. Det så dog ikke ud til at lykkes for Vettel, der samtidig af flere omgange var på radioen for at forsøge at retfærdiggøre sin indkørsel på banen.

Vettel formåede at holde Hamilton bag sig, men langt fra nok til at sikre sig de fem nødvendige sekunder. En total skuffelse for tyskeren, der oplevede en optur af dimensioner lørdag, da han sikrede sig pole. I stedet gik sejren denne søndag til Hamilton, der fandt det nødvendige pres frem og fik skubbet Vettel ud over grænsen og sejren i sine hænder. Vettel sluttede derfor som nummer to efterfulgt af Leclerc på tredjepladsen.

Magnussen sluttede som nummer 17 og gik i total radiotavshed efter verbalt at blive sat på plads af Günther Steiner fra pitten. Grosjean gik det ikke meget bedre for, og Haas og Canada må siges ikke at være en god kombi denne søndag. Vettel var ikke i humør til interviews på podiet og gik direkte op til løbets stewards for at diskutere sin dom.

Frankrig venter forude om fjorten dage, hvor der venter hurtige sving og høje hastigheder.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Singapores GP: Optakt

Singapores GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-09 11:20:00
Formel 1 feltet indtager gaderne i Singapore. Her er vores forventninger til weekendens action på den snævre bybane, hvor der tilmed er et varsel for regn.
[Læs mere]

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

F1 Nyheder 2026-10-08 12:22:00
Christian Horner har “unfinished business” i Formel 1 og bliver koblet til flere hold, senest Ferrari. Max Verstappen trækker på skuldrene, mens Toto Wolff advarer om, at gamle synder ikke er glemt.
[Læs mere]

Verstappen: F1 er mindre stressende uden Horner

Verstappen: F1 er mindre stressende uden Horner

F1 Nyheder 2026-10-08 12:09:00
Christian Horner vandt fire VM-titler sammen med Max Verstappen og Red Bull. Alligevel synes hollænderen, at livet i paddocken er blevet mere afslappet, efter at hans gamle chef pakkede kufferten.
[Læs mere]

Mercedes nedgraderer en af deres biler

Mercedes nedgraderer en af deres biler

F1 Nyheder 2026-10-08 10:57:00
Problemer med at få den store opgraderingspakke Mercedes introducerede i Malaysia, har fået dem til at tage voldsomme midler i brug, når Formel 1-feltet i den kommende weekend indtager Singapore. Det betyder at en af deres biler vil komme til sart med en gamle pakke.
[Læs mere]

Singapores GP: Vejrudsigten

Singapores GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-06 08:25:00
I Malaysia fik vi en del regn op til løbet, som startede vådt og meget forsinket, men sluttede tørt. I Singapore ser det også ud til at kunne blive vådt, men næppe i samme ekstreme mængder.
[Læs mere]

Horner langer ud:

Horner langer ud: "Måtte konstant tørre lort op"

F1 Nyheder 2026-10-06 08:02:00
Christian Horner tager i sin kommende biografi et opgør med Helmut Marko og Jos Verstappen og giver dem en stor del af skylden for sit exit hos Red Bull og holdets problemer.
[Læs mere]

Latterlig straf til Audi

Latterlig straf til Audi

F1 Nyheder 2026-10-05 13:03:00
FIA lader til at mangle penge i kassen. Efter Bahrains Formel 1 Grand Prix i Malysia, har de nu valgt at give Audi Revolut holdet en bøde, efter det de kalder et usikkert pitstop.
[Læs mere]

Singapores GP: TV-Tider

Singapores GP: TV-Tider

F1 Nyheder 2026-10-05 12:22:00
3. løb i denne trippleheader skal afvikles i Singapores gader. Løbet er, traditionen tro, et aftenløb, der køres under kunstig belysning, som er med til at give nogle helt specielle billeder fra banen.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

F1 Nyheder 2026-10-05 11:28:00
Det var en hollænder, der vandt i Malaysia, men en anden stjal overskrifterne med en vild comeback-kørsel fra næsten sidstepladsen til podiet. Og en 45-årig viste, at alder ikke nødvendigvis betyder noget i F1. Her er vores Power Rating fra Bahrains Grand Prix i Malaysia.
[Læs mere]

FIA kigger nærmere på Norris kørefejl

FIA kigger nærmere på Norris kørefejl

F1 Nyheder 2026-10-05 09:24:00
Forsvarrende verdensmester Lando Norris, havde ikke den bedste weekend ida Formel 1 feltet afviklede Bahrains Formel 1 Grand Prix i Malaysia, men fik dog en 9 plads med sig, som nu mårke er i fare.
[Læs mere]

Malaysia Dagen Derpå: Elendig software

Malaysia Dagen Derpå: Elendig software

F1 Nyheder 2026-10-05 08:01:00
Verstappen og Red Bull fik sæsonens første sejr, Aston Martin og Alonso fik point, og Formel 1-fans fik et regnvejrsløb og en kold spand vand i hovedet. Hvad gik godt, og hvorfor gik det galt?
[Læs mere]

FIA rettede software-fejl mens racerne ventede

FIA rettede software-fejl mens racerne ventede

F1 Nyheder 2026-10-04 15:42:00
En uforudset kombination af faktorer fik flere biler til at miste kraft på formationsomgangen før Bahrains Grand Prix i Malaysia. FIA rettede problemet med en softwareopdatering under regnpausen.
[Læs mere]

Se alle nyheder »