Singapores GP: 3. frie træning. Vettel topper

Sidste træning inden den meget vigtige kvalifikation forud for Singapores Formel 1 Grand Prix, er netop afviklet. Vettel og Räikkönen sikrede sig den forreste række, mens Red Bull faldt tilbage.

Singapores Grand Prix 2018. Sergey Siriotkin i Williams. Copyright Williams F1

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1.dk Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.

KATEGORIER

Formel 1
Sebastian Vettel sluttede gårsdagens træning af, med en beskadiget bil. Hvor slem en skade det var, er der ikke kommet nogle meldinger om, men Vettel viser fra start af den 3. træning, at han er klar til dagens tørn og han er hurtig.

Red Bull viste, at de er stærke på baner som denne, da Ricciardo og Verstappen, begge var med helt fremme, hvilket i den 1. træning betød, at Mercedes var sendt godt bagud.

Men i den anden træning, var Mercedes med der hvor det er sjovt, hvilket betød at den tredie træning, skulle give os et hint om, hvem der sad på teten til pole.

Inden dagens træning, blev der sendt en advarsel ud til kørerne om, at de ikke må overskride banens aftegninger, de såkaldte Track Limit, i sving 7, som der blev gjort meget under fredagens træning.

Det betyder at alle skal ud og lære at tage en omgang hurtigt, på en anden måde.

Hos McLaren ser det ud til, at banen i Singapore passer dem rigtigt godt. Efter den første halve time, var Alonso helt oppe som nummer 5, mens Vandoorne var oppe som nummer 9, lige foran Magnussen, der stadig ikke har fundet sig til rette på bybanen.

Grosjean viste dog, at HAAS kan være med, ved at være oppe som nummer 7 på dette tidspunkt.

Med 26 minutter igen, viste Vettel at vi nok skal forvente at se tider under 1.38, dan han sætter en tid på 1.38.054, hvilket også var weekendens hurtigste tid, til dette tidspunkt.

Noget tydede på, at den ustabilitet Vettel følte i sin Ferrari i går, var væk.

Med 20 minutter igen, meldte Hamilton til pitten, at hans Mercedes var varm i den ene side. Han var i øvrigt helt nede som nummer 16 på dette tidspunkt.

Men herefter satte han en super stærk tid, der sendte ham op som nummer 3, efter en hurtigste midter sektor, dog mere end 6 tiende dele sekund langsommere end Vettels hurtigste omgang.

Renault der var med godt fremme i går, haltede godt efter her i den 3. træning, hvor de var at finde nede i den sidste 1/3 af feltet. Det er HAAS næppe utilfredse med.

Netop HAAS viser med Grosjean, stor fremgang, mens Magnussen endelig finder banen og rykker op lige efter franskmanden, som nummer 6. Pludselig var HAAS foran Force India og Red Bull.

Det holdt dog ikke længe, da det var tydeligt at banen var blevet markant hurtigere.

Men selvom der blev skruet gevaldigt op for tempoet i de sidste minutter, var der ingen der kom rigtig tæt på Vettels tid, der blev sat lidt efter halvvejs inde i træningen.

Nico Hülkenberg kaster sin Renault rundt på banen, i de sidste minutter, hvilket sender ham op som nummer 11, lige foran Magnussen. Men med en så livlig bil, er det næppe noget der kan holde i løbet.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

FIA rettede software-fejl mens racerne ventede

FIA rettede software-fejl mens racerne ventede

F1 Nyheder 2026-10-04 15:42:00
En uforudset kombination af faktorer fik flere biler til at miste kraft på formationsomgangen før Bahrains Grand Prix i Malaysia. FIA rettede problemet med en softwareopdatering under regnpausen.
[Læs mere]

Bahrains GP: Verstappen vinder dramatisk løb

Bahrains GP: Verstappen vinder dramatisk løb

F1 Nyheder 2026-10-04 11:53:00
Et vejrplaget Bahrains Grand Prix bød på rødt flag, dækdrama og skuffelser. Verstappen vandt foran Antonelli og Hamilton, mens Russell måtte udgå.
[Læs mere]

Bahrains GP: Verstappen tager sæsonens første pole

Bahrains GP: Verstappen tager sæsonens første pole

F1 Nyheder 2026-10-03 11:55:00
Max Verstappen sikrede sig sin første pole position i år i Bahrains Grand Prix, foran Lewis Hamilton og Isack Hadjar.
[Læs mere]

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-02 20:28:00
Formel 1-feltet holder Bahrains GP, men de er slet ikke i Bahrain. Forvirret? Det behøver du ikke at være. Her er højdepunkterne fra den første frie træning til Bahrains GP i Malaysia.
[Læs mere]

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

F1 Nyheder 2026-09-30 11:35:00
Esteban Ocon er på vej ud af døren hos Haas, og nu er jagten på Oliver Bearmans nye holdkammerat gået ind. En Ferrari-junior har overhånd, men både McLaren-talent, lidt Red Bull-rester og en Le Mans-vinder melder sig i køen.
[Læs mere]

Ocon er fortid hos Haas F1

Ocon er fortid hos Haas F1

F1 Nyheder 2026-09-30 10:31:00
Som vanligt rumsterer rygterne i F1-paddocken et stykke tid, før de breaker, men nu er det officielt, at Esteban Ocon er fortid hos Haas F1.
[Læs mere]

Formel 1 til Sydafrika i 2031?

Formel 1 til Sydafrika i 2031?

F1 Nyheder 2026-09-30 09:54:00
Blue Mountain Racing vil bygge en ny FIA Grade 1-bane uden for Cape Town og bringe Formel 1 tilbage til Afrika med et sydafrikansk Grand Prix i 2031
[Læs mere]

Alonso udskyder pensionen – fortsætter i 2027

Alonso udskyder pensionen – fortsætter i 2027

F1 Nyheder 2026-09-29 11:01:00
Der har været spekuleret længe, men nu er det en kendsgerning, at Fernando Alonso fortsætter i Formel 1 i næste sæson
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Aserbajdsjans GP

BMF1.dk's Power Rating: Aserbajdsjans GP

F1 Nyheder 2026-09-28 09:19:00
Hvad der startede som et langt Formel 1-tog sluttede i stor spænding. Vi bringer her redaktionens Power Rating og dermed vurdering af kørernes indsatser.
[Læs mere]

Bahrains GP: TV-tiderne

Bahrains GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-09-28 06:13:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til Malaysia, hvor de skal afvikle Bahrains Formel 1 Grand Prix. Lidt specielt, men sådan er det når der er krig i området og man meget gerne vil have afviklet landets løb, og penge måske ikke betyder så meget.
[Læs mere]

Baku Dagen Derpå: Falklandskrig i Formel 1?

Baku Dagen Derpå: Falklandskrig i Formel 1?

F1 Nyheder 2026-09-27 11:08:00
Hvis man havde forventet en spændende løb lige fra start efter et kedeligt løb i Madrid, blev man slemt skuffet i Baku. Til gengæld fik vi en hæsblæsende afslutning og en indblanding fra Argentinas udenrigsminister.
[Læs mere]

Aserbajdsjans GP: 2. frie træning

Aserbajdsjans GP: 2. frie træning

F1 Nyheder 2026-09-24 15:58:00
Formel 1 er tilbage efter en kort pause, og nu er feltet klar til at give den gas igen i Aserbajdsjan. Her er højdepunkterne fra torsdagens anden frie træning.
[Læs mere]

Se alle nyheder »