Seneste rygter fra paddock

Formel 1 feltet er nået til Monaco, hvor flere kørere har deres privatadresser, hvilket giver hold og kørere muligheder for at holde private samtaler. Det afleder rygter om nye aftaler, der er tæt på at falde på plads.

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1.dk Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.

KATEGORIER

Formel 1
Da Formel 1 sæsonen 2024 startede, var der rekord mange kørere uden kontrakt efter sæsonen.

Lewis Hamilton var en af dem, men fik hurtigt stoppet spekulationer om at han ville stoppe helt, da han meget overraskende, meldte ud at han skiftede til Ferrari.

Ferrari havde allerede annonceret at man ville holde fast i Charles Leclerc, så det betød at Carlos Sainz Jr. allerede fra sæsonstart vidste, at han skulle finde en ny arbejdsgiver, hvis ikke han skulle forlade Formel 1.

I meget lang tid, også inden Hamilton meldte sit skifte ud, blev Sainz sat i forbindelse med Audis Formel 1 projekt, men i takt med at der ikke er kommet noget konkret frem om sådan et skifte, og at Nico Hülkenberg allerede er bekræftet som Audi-kører efter denne sæson, spekuleres der i at Sainz måske er på vej til Mercedes, som alt andet lige, ligner et bedre skifte, i hvert fald på den korte bane.

Da Hülkenberg meldte sit skifte ud, var de fleste sikre på at Magnussen ville blive hos HAAS. Men som det ser ud nu, er det yderst tvivlsomt. Men det ser ikke ud til at Valteri Bottas, der endnu ikke officielt er ude af Sauber/Audi men som alle er sikre på er ude, og som HAAS havde vist interesse for, ikke er interesseret i at rykke over på det amerikanske hold, men derimod til Williams, hvor Seargeant står til at få sparket.

Ud over Bottas, står Zhou Guanyu heller ikke til at fortsætte hos Sauber/Audi, hvor en gammel kending i form af den 4 dobbelte verdensmester Sebastian Vettel pludselig er dukket op som holdkammerart til Hülkenberg, som så vil få et rent tysk line-up.

Vettel har også været i dialog med Mercedes, som han var meget interesseret i at skifte over til, da Ferrari stoppede samarbejdet med ham.

Og netop Mercedes er nok holdet der sidder med nøglen, til at låse hele kabalen op.

Tidligere ville der være lange køer af kørere, der ville på holdet, men de seneste års nedtur, og en udbredt mangel på tiltro til at de kan få vendt udviklingen indenfor nær fremtid, har gjort dem mindre og mindre interessante.

Det betyder at det er Sebastian Vettel og Andrea Kimi Antonelli, der tales mest om, med Sainz som outsider.

Tilbage til HAAS, der uden Bottas som mulighed, står tilbage med to muligheder. Behold Magnussen, hvilket vil være populært i Danmark og angiveligt har han også fuld opbakning af holdejer Gene Haas. Alternativet er kinesiske Zhou, der kommer med stærke kinesiske sponsorer, hvilket Gene Haas helt sikkert også vil være glad for. Hvad der tæller højst, ved kun Gene Haas, som også e manden der ender med at tage beslutningen.

Men selvom Kevin ikke skulle få forlænget med HAAS, er det ikke nødvendigvis det samme som at han er ude af Formel 1.

Hos Red Bull har verdensmesteren Max Verstappen en kontrakt der løber til og med 2027, selvom der er mange der spekulere i, at han er på vej væk, ser det ikke sådan ud. Perez har fået tilbudt ny kontrakt og forventes at acceptere den.

Her er et overblik over hvordan BMF1.dk ser kørerfordelingen i 2025, med nogle lidt tvivlsomme spekulationer:

Hold Kører Bekræftet
Ferrari Lewis Hamilton ja
Charles Leclerc ja
Red Bull Max Verstappen ja
Sergio Perez nej
VCAP Yuki Tsunoda nej
Liam Lawson nej
Aston Martin Fernando Alonso ja
Lance Stroll nej
Sauber/Audi Nico Hülkenberg ja
Carlos Sainz Jr. nej
HAAS Oliver Bearmann nej
Zhou Guanyu nej
Williams Alexander Albon ja
Valteri Bottas nej
Mercedes George Russell ja
Esteban Ocon nej
Alpine Pierre Gasly ja
Kevin Magnussen nej
McLaren Lando Norris ja
Oscar Piastri ja

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

USA’s GP: 2. frie træning

USA’s GP: 2. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 11:40:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den anden frie træning.
[Læs mere]

USA’s GP: 1. frie træning

USA’s GP: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 10:15:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den første frie træning.
[Læs mere]

Tom K's personlige gadgets på auktion

Tom K's personlige gadgets på auktion

F1 Nyheder 2026-10-22 18:41:00
To armbåndsure, en ATV fra Le Mans og et signeret kunsttryk kommer under hammeren på Bruun Rasmussens Liveauktion After Hours den 27. oktober. Alle fire emner har en direkte forbindelse til den danske racerkører Tom Kristensen og til konkrete øjeblikke i hans karriere.
[Læs mere]

Slater får F1-debut hos Audi

Slater får F1-debut hos Audi

F1 Nyheder 2026-10-22 15:56:00
Han er 18 år, nybagt F3-vicemester og på vej til Formel 2. Nu får Freddie Slater også lov at lege med de store drenges legetøj. Audi sender briten ud i første træning ved både Mexico Citys og São Paulos Grand Prix.
[Læs mere]

USA's GP: Optakt

USA's GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-22 11:29:00
Kimi Antonelli kan i den kommende weekend sikre sit titlen som Formel 1 verdensmester, hvis alt flasker sig for ham, men det er Max Verstappen der kommer til Circuit of The Americas med momentum, efter sejre i de seneste to løb
[Læs mere]

USA's GP: Vejrudsigten

USA's GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-20 12:32:00
Formel 1 feltet indtager banen i Austin, Texas, i den kommende weekend for at afvikle USA's Formel 1 Grand Prix. Her kan du se hvordan vejret ser ud til at blive.
[Læs mere]

USA's GP: TV-tiderne

USA's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-19 08:02:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til USA, hvor der skal afvikles endnu et løb, på den efterhånden etablerede bane i Austin, Texas. Her kan du se hvornår det kan følges LIVE i dit TV.
[Læs mere]

Camara til Haas

Camara til Haas

F1 Nyheder 2026-10-15 18:45:00
Haas har sagt farvel til Ocon, og ind kommer et af sportens mest lovende motorsportstalenter fra Brasilien.
[Læs mere]

Colapinto til sine fans:

Colapinto til sine fans: "I hjælper mig ikke – tværtimod"

F1 Nyheder 2026-10-15 12:21:00
Franco Colapinto har nogle af de mest lidenskabelige fans i hele Formel 1-feltet. Nu beder argentineren dem om at skrue ned for blusset – og helt stoppe angrebene på kørere, teams og personale på sociale medier.
[Læs mere]

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

F1 Nyheder 2026-10-15 11:49:00
To sejre i træk, og så kommer kontrakten. Red Bull har forlænget med teamchef Laurent Mekies helt frem til 2031, og dermed er den franske ingeniør nu bundet længere til holdet end selveste Max Verstappen.
[Læs mere]

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 Nyheder 2026-10-13 10:45:00
Efter mere end 30 års fravær skal Formel 1 igen køre på afrikansk jord. Formel 1 har indgået en 10-årig aftale med Rwanda om et African Grand Prix på en helt ny bane nær hovedstaden Kigali.
[Læs mere]

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

F1 Nyheder 2026-10-13 09:56:00
Den danske F3-kører tager springet til Formel 2 i 2027. Og han gør det ikke hos hvem som helst.
[Læs mere]

Se alle nyheder »