Aston Martins nye vindtunnel er kørerende

Efter de første test i deres nye vindtunnel, er Aston Martin ingeniørerne vildt imponeret over, hvor gode data den leverer og hvor nemt det er for dem, at forstå resultaterne.

Af: Allan (arh@bmf1.dk) d. 29/4 2025 klokken 14:04

Det forlyder, at Adrian Newey har fået verdens bedste vindtunnel, hos Aston Martin.

En kombination, som Aston Martin selv, forventer vil hjælpe dem til at bygge en bil af en helt anden verden.

"De data vi får leveret fra vores nye vindtunnel, er så markant bedre end det vi har været vant til," lyder det fra Andy Cowell.

"Vi har primær fokus på vores 2026 racer, men vi har også valgt at se på vores nuværende racer, for at lærer den nye vindtunnel at kende, hvilket ikke har haft til formål at ændre på den nuværende racer, men måske kommer til det alligevel," tilføjede han.

"Vi er fuldt og helt imponeret over det nye værktøj vi har fået," sluttede Cowell.

Aston Martin har fået en forfærdelig start på den nuværende sæson, så hvis ikke de ændre på noget nu, vil de slutte sidst af alle, når sæsonen er ovre.

Det betyder, at alle data de nærmest får foræret nu, vil give dem stor nyttighed.

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1 Allan er en af grundlæggerne af Bil Magasinets Formel 1 side og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.