BMF1.dk's Power Rating: Hollands GP

Efter et kaotisk men spændende løb på strandbanen ved den hollandske kyst kan der kåres en vinder af BMF1.dk's faste Power Rating.

OM SKRIBENTEN

Peter fra BMF1.dk Peter har været en del af BMF1.dk næsten siden starten og er især kendt for sin faste serie af Kevin-interviews.

KATEGORIER

Formel 1
Hollands Grand Prix blev løbet, hvor Max Verstappen tangerede Sebastian Vettels hidtidige rekord med ni Formel 1-sejre i streg, og verdensmesteren satte hverken en bremse- eller speederfod forkert på Zandvoort. Om det var vådt, tørt eller fugtigt, så var Red Bull i en klasse for sig selv. Derfor topkarakter til ham.

Men der var bestemt også andre kørere, som skilte sig ud fra mængden.

Således så vi en Fernando Alonso levere et af sine bedste løb i sæsonen, og trods et kikset pitstop, hvor Carlos Sainz kortvarigt distancerede Aston Martin-køreren, så lykkedes det at slutte på P2 - dog med lidt hjælp fra Sergio Perez, som lavede en kørefejl på den våde bane og dermed overlod andenpladsen til spanieren.

Hollands Grand Prix - Sejr til Max Verstappen i regnvejrHollands Grand Prix - Sejr til Max Verstappen i regnvejr
Copyright Red Bull Contentpool


Man kan ikke lade være at tænke på, hvordan løbet ville være sluttet, hvis der havde været en stående genstart efter det røde flag, men ikke desto mindre var løbet et fint comeback for de racing-grønne Aston Martin. Måske lige bortset fra teamets anden kører, teamejerens søn Lance Stroll, der mere og mere ligner en kører, som burde overveje en anden sportsgren.

For engangs skyld var der noget at glæde sig over hos Alpine F1, som foretog et klogt strategikald med skifte til intermediate-dæk allerede ved slutningen af første omgang, hvilket i sidste endesendte Pierre Gasly op på løbets samlede tredjeplads. Dette til trods for en 5-sekunders fartbøde i pitlane til franskmanden, hvilket dog blev balanceret af samme tidsstraf til Perez for en pitlane-hændelse.



En totalt kikset kvalifikation havde sendt Lewis Hamilton ned på P13, hvilket satte eksverdensmesteren i en svær situation. Mercedes' gambling med dækstrategien gjorde det heller ikke nemmere at avancere under de uberegnelige omstændigheder på banen, hvor den 38-årige sluttede løbet på P6.

I den anden side af garagen kæmpede George Russell ligeledes under de specielle omstændigheder, og også her blev der gamblet med dækstrategien. Ikke desto mindre lå briten længe og kæmpede med Oscar Piastri og Lando Norris om at komme i pointene, men en ødelagt frontvinge i slutningen af løbet ødelagde drømmene, og Mercedes'en blev til sidst trukket i garage.



Det var interessant at se Daniel Ricciardos vikar, Liam Lawson, som efter en afventende start efterhånden fik mere og mere selvtillid (se video herunder). Det resulterede i en absolut godkendt P13 til en totalt uforberedt ung newzealænder, som i sin AlphaTauri undervejs distancerede både Valtteri Bottas og Kevin Magnussen.

Desværre var det "business as usual" hos Haas F1, som igen kunne se begge sine biler gøre det udmærket i løbets startfase men så langsomt falde tilbage i rækkerne og dermed ud af pointene. En interessant dækstrategi i løbets startfase sendte ellers Kevin Magnussen helt op på P7, men det endte med at Nico Hülkenberg passerede danskeren, som sluttede på P16, hele elleve sekunder efter tyskeren på P12.



Pointene i vores Power Rating er et subjektivt skøn fra samtlige skribenter og baseret på præstationerne under kvalifikation og hovedløb med hovedvægten på det sidste. 10 point er maksimum og kolonnen til højre viser standardafvigelsen mellem skribenternes bedømmelser, hvor 0,0 viser fuld enighed.

Nr. Kører Rating Std.afvigelse
1. Max Verstappen 10,0 0,11
2. Fernando Alonso 9,6 0,35
3. Pierre Gasly 9,4 0,49
4. Alex Albon 9,0 0,49
5. Liam Lawson 8,0 0,65
6. Lando Norris 7,9 0,38
7. Oscar Piastri 7,7 0,82
8. George Russell DNF 7,5 1,15
9. Lewis Hamilton 7,5 0,69
10. Carlos Sainz 7,5 1,15
11. Sergio Perez 7,3 0,76
12. Esteban Ocon 6,5 0,56
13. Valtteri Bottas 6,4 0,93
14. Yuki Tsunoda 6,4 0,62
15. Nico Hülkenberg 6,2 0,39
16. Kevin Magnussen 5,3 0,32
17. Charles Leclerc DNF 5,1 1,02
18. Guanyu Zhou DNF 5,1 0,58
19. Lance Stroll 4,9 0,76
20. Logan Sargeant DNF 4,2 0,64


BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

BMF1.dk's Power Rating: USA's GP

F1 Nyheder 2026-10-26 13:29:00
På Circuit of the Americas i Austin kørte Kimi Antonelli fra pole til sin niende sejr i år og står nu ved døren til VM-titlen. Leclerc snuppede andenpladsen, Verstappen kæmpede med en bil i dårligt humør, og Russell fik en weekend, han helst glemmer. Her er BMF1.dk's Power Rating fra Austin, Texas.
[Læs mere]

Mexico's GP: TV-tiderne

Mexico's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-26 12:09:00
Allerede i den kommende weekend skal vi se Formel 1 igen. Denne gang rykkes der lidt længere sydpå, og op i den tynde luft, hvor bilerne vil blive udfordret på en helt anden måde, når der skal køres i Mexico City.
[Læs mere]

Austin Dagen Derpå: Kimi mangler kun 2 point

Austin Dagen Derpå: Kimi mangler kun 2 point

F1 Nyheder 2026-10-26 08:45:00
Kimi Antonelli viste i Texas med al tydelig, at italieneren ikke kun bliver den yngste Formel 1-verdensmester nogensinde, mens også en meget værdig F1-verdensmester.
[Læs mere]

USA’s GP: 2. frie træning

USA’s GP: 2. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 11:40:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den anden frie træning.
[Læs mere]

USA’s GP: 1. frie træning

USA’s GP: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-24 10:15:00
Formel 1-feltet er tilbage i USA for at køre på en af kalenderens fedeste baner. Nu gælder det løbet i Austin. Her er højdepunkterne fra den første frie træning.
[Læs mere]

Tom K's personlige gadgets på auktion

Tom K's personlige gadgets på auktion

F1 Nyheder 2026-10-22 18:41:00
To armbåndsure, en ATV fra Le Mans og et signeret kunsttryk kommer under hammeren på Bruun Rasmussens Liveauktion After Hours den 27. oktober. Alle fire emner har en direkte forbindelse til den danske racerkører Tom Kristensen og til konkrete øjeblikke i hans karriere.
[Læs mere]

Slater får F1-debut hos Audi

Slater får F1-debut hos Audi

F1 Nyheder 2026-10-22 15:56:00
Han er 18 år, nybagt F3-vicemester og på vej til Formel 2. Nu får Freddie Slater også lov at lege med de store drenges legetøj. Audi sender briten ud i første træning ved både Mexico Citys og São Paulos Grand Prix.
[Læs mere]

USA's GP: Optakt

USA's GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-22 11:29:00
Kimi Antonelli kan i den kommende weekend sikre sit titlen som Formel 1 verdensmester, hvis alt flasker sig for ham, men det er Max Verstappen der kommer til Circuit of The Americas med momentum, efter sejre i de seneste to løb
[Læs mere]

USA's GP: Vejrudsigten

USA's GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-20 12:32:00
Formel 1 feltet indtager banen i Austin, Texas, i den kommende weekend for at afvikle USA's Formel 1 Grand Prix. Her kan du se hvordan vejret ser ud til at blive.
[Læs mere]

USA's GP: TV-tiderne

USA's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-19 08:02:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til USA, hvor der skal afvikles endnu et løb, på den efterhånden etablerede bane i Austin, Texas. Her kan du se hvornår det kan følges LIVE i dit TV.
[Læs mere]

Camara til Haas

Camara til Haas

F1 Nyheder 2026-10-15 18:45:00
Haas har sagt farvel til Ocon, og ind kommer et af sportens mest lovende motorsportstalenter fra Brasilien.
[Læs mere]

Colapinto til sine fans:

Colapinto til sine fans: "I hjælper mig ikke – tværtimod"

F1 Nyheder 2026-10-15 12:21:00
Franco Colapinto har nogle af de mest lidenskabelige fans i hele Formel 1-feltet. Nu beder argentineren dem om at skrue ned for blusset – og helt stoppe angrebene på kørere, teams og personale på sociale medier.
[Læs mere]

Se alle nyheder »