Sauber vil af med Bottas

Ifølge PlanetF1 får Valtteri Bottas næppe flere sæsoner i Formel 1, hvis han i det hele taget for mulighed for at kører sæsonen ud, for Stake Sauber Formel 1 holdet, der bliver til Audi. Seidl ville allerede af med ham sidste år.

Stake F1 Team Kick Sauber C44 i Saudi Arabien.. Copyright Zak Mauger

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1.dk Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.

KATEGORIER

Formel 1
PlanetF1's Formel 1 journalist Christian Menath, har efter en snak med Sauber chef Andrea Seidl, fĂĄet et klart indtryk af, at finske Valtteri Bottas snart er fortid hos Sauber.

Bottas har tidligere udtalt, at han ser frem til at blive en del af Audis Formel 1 satsning, når de overtager Sauber, men ifølge Menath, skal han være glad for at få sæsonen ud hos Sauber.

Bottas kom til Sauber, eller Alfa Romeo, som de blev kaldt på det tidspunkt, da Mercedes skulle gøre plads til George Russell, som man så en større fremtid i, for at hjælpe holdet tilbage på ret køl og frem i mesterskabet.

Men det har ikke rigtigt kørt den rigtige vej for holdet, med Bottas som den mest erfarne kører, hvorfor det nu er absolut sidste chance, hvis der overhovedet er en chance, for Bottas at vise at han hører hjemme i Formel 1.

Ikke nok med, at Sauber vil af med Bottas, lyder det også til, at Zhou Guanyu heller ikke vil få forlænget sin aftale med holdet, når de bliver til Audi, der således vil have helt friske folk i bilerne.

Rygterne om, at Audi vil have Nicko Hülkenberg på holdet, som en stærk tysker, tager samtidig til, hvilket samtidig betyder at Kevin Magnussens chance for at blive i Formel 1 med HAAS, øges.

Det andet sæde hos Audi, har længe været tilskrevet Carlos Sainz Jr. men om det er interessant nok for ham, nu hvor der er dukket en mulighed op hos Mercedes, er meget uvist, med mindre at den kontrakt allerede er underskrevet.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Singapores GP: Vejrudsigten

Singapores GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-06 08:25:00
I Malaysia fik vi en del regn op til løbet, som startede vådt og meget forsinket, men sluttede tørt. I Singapore ser det også ud til at kunne blive vådt, men næppe i samme ekstreme mængder.
[Læs mere]

Horner langer ud:

Horner langer ud: "Måtte konstant tørre lort op"

F1 Nyheder 2026-10-06 08:02:00
Christian Horner tager i sin kommende biografi et opgør med Helmut Marko og Jos Verstappen og giver dem en stor del af skylden for sit exit hos Red Bull og holdets problemer.
[Læs mere]

Latterlig straf til Audi

Latterlig straf til Audi

F1 Nyheder 2026-10-05 13:03:00
FIA lader til at mangle penge i kassen. Efter Bahrains Formel 1 Grand Prix i Malysia, har de nu valgt at give Audi Revolut holdet en bøde, efter det de kalder et usikkert pitstop.
[Læs mere]

Singapores GP: TV-Tider

Singapores GP: TV-Tider

F1 Nyheder 2026-10-05 12:22:00
3. løb i denne trippleheader skal afvikles i Singapores gader. Løbet er, traditionen tro, et aftenløb, der køres under kunstig belysning, som er med til at give nogle helt specielle billeder fra banen.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

BMF1.dk's Power Rating: Bahrains GP

F1 Nyheder 2026-10-05 11:28:00
Det var en hollænder, der vandt i Malaysia, men en anden stjal overskrifterne med en vild comeback-kørsel fra næsten sidstepladsen til podiet. Og en 45-årig viste, at alder ikke nødvendigvis betyder noget i F1. Her er vores Power Rating fra Bahrains Grand Prix i Malaysia.
[Læs mere]

FIA kigger nærmere på Norris kørefejl

FIA kigger nærmere på Norris kørefejl

F1 Nyheder 2026-10-05 09:24:00
Forsvarrende verdensmester Lando Norris, havde ikke den bedste weekend ida Formel 1 feltet afviklede Bahrains Formel 1 Grand Prix i Malaysia, men fik dog en 9 plads med sig, som nu mĂĄrke er i fare.
[Læs mere]

Malaysia Dagen DerpĂĄ: Elendig software

Malaysia Dagen DerpĂĄ: Elendig software

F1 Nyheder 2026-10-05 08:01:00
Verstappen og Red Bull fik sæsonens første sejr, Aston Martin og Alonso fik point, og Formel 1-fans fik et regnvejrsløb og en kold spand vand i hovedet. Hvad gik godt, og hvorfor gik det galt?
[Læs mere]

FIA rettede software-fejl mens racerne ventede

FIA rettede software-fejl mens racerne ventede

F1 Nyheder 2026-10-04 15:42:00
En uforudset kombination af faktorer fik flere biler til at miste kraft på formationsomgangen før Bahrains Grand Prix i Malaysia. FIA rettede problemet med en softwareopdatering under regnpausen.
[Læs mere]

Bahrains GP: Verstappen vinder dramatisk løb

Bahrains GP: Verstappen vinder dramatisk løb

F1 Nyheder 2026-10-04 11:53:00
Et vejrplaget Bahrains Grand Prix bød på rødt flag, dækdrama og skuffelser. Verstappen vandt foran Antonelli og Hamilton, mens Russell måtte udgå.
[Læs mere]

Bahrains GP: Verstappen tager sæsonens første pole

Bahrains GP: Verstappen tager sæsonens første pole

F1 Nyheder 2026-10-03 11:55:00
Max Verstappen sikrede sig sin første pole position i år i Bahrains Grand Prix, foran Lewis Hamilton og Isack Hadjar.
[Læs mere]

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-02 20:28:00
Formel 1-feltet holder Bahrains GP, men de er slet ikke i Bahrain. Forvirret? Det behøver du ikke at være. Her er højdepunkterne fra den første frie træning til Bahrains GP i Malaysia.
[Læs mere]

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

F1 Nyheder 2026-09-30 11:35:00
Esteban Ocon er på vej ud af døren hos Haas, og nu er jagten på Oliver Bearmans nye holdkammerat gået ind. En Ferrari-junior har overhånd, men både McLaren-talent, lidt Red Bull-rester og en Le Mans-vinder melder sig i køen.
[Læs mere]

Se alle nyheder »