Brasiliens GP: 3. frie træning - Vettel hurtigst

Normalt er der ikke skruet helt op for motorerne til 3. frie træning, men Sebastian Vettel formåede alligevel at sætte ny banerekord. Kampen var dog tæt og de to Mercedes-racere er lige efter. Haas ser ud til at have en rigtig god racer til banen i Brasilien og Kevin tager 7. bedste tid.

OM SKRIBENTEN

Nicolai fra BMF1.dk Nicolai grundlagde BMF1.dk sammen med Allan og har en række Formel 1 web-projekter bag sig. Udover al teknikken, har Nicolai skrevet om Formel 1 siden 1997.

KATEGORIER

Formel 1
Da træningen startede var der melding om at der kunne være regn på vej, så mange valgte at komme ud og sætte en tid med det samme, for at være på den sikre side.
Regnen udeblev dog og vi fik en spændende 3. frie træning med rigtig meget aktivitet og en verdensmester der ikke helt havde styr på teknikken.

Brasiliens Grand Prix 2018. Kevin Magnussen under fredagens frie træningerBrasiliens Grand Prix 2018. Kevin Magnussen under fredagens frie træninger
Copyright Haas F1


Haas var igen godt med og lå sikkert i top 10 hele vejen. Charles Leclerc ligger også godt med i best-of-the-rest kampen, men Haas slutter 7. og 8. hurtigst. Haas har bedre styr på raceren end de seneste par løb og med danske briller er det dejligt at se Kevin foran Romain Grosjean.

Red Bull var meget overlegne i træningen. Den første halve time holdt de stille i garagen og så meget afslappede ud. Red Bull har nok fornemmet at kampen om pole position står mellem Mercedes og Ferrari, så derfor skal teamet allerede nu fokusere på race speed.
Dog skal man også huske at Daniel Ricciardo har skiftet en turbo (TC, red.) og derfor rykker 5 pladser tilbage.

Brasiliens Grand Prix 2018. Lewis Hamilton fredagBrasiliens Grand Prix 2018. Lewis Hamilton fredag
Copyright Mercedes AMG


Lewis Hamilton kæmpede lidt med teknikken under træningen. Allerede på første omgang, måtte britten afbryde og køre i garagen. Mercedes mekanikerne fik herfra meget travlt med at skille raceren ad og kun 25 minutter efter, kunne Hamilton køre ud igen. Hamilton satte den hurtigste tid, men kørte i garagen bagefter for at få mekanikerne til at kigge yderligere på raceren. I nogle sving kunne der anes lidt hvid røg fra raceren, så enten har motoren valgt en ny pave eller også har Mercedes stadig lidt at se til.

Da der var 5 minutter tilbage, var alle kørere ude, undtagen Lewis Hamilton, som havde parkeret raceren i mekanikernes hænder endnu engang.

Stoffel Vandoorne slutter i bunden af feltet, med Fernando Alonso på 18. pladsen. McLarens racer egner sig slet ikke til de mange hurtige retningsskift på Interlagos banen. Vandoorne var også ved at ramme en fugl på vej rundt på en flyvende omgang. Fuglen kom så tæt på at belgieren måtte spørge over radioen om han havde ramt den.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

FIA rettede software-fejl mens racerne ventede

FIA rettede software-fejl mens racerne ventede

F1 Nyheder 2026-10-04 15:42:00
En uforudset kombination af faktorer fik flere biler til at miste kraft på formationsomgangen før Bahrains Grand Prix i Malaysia. FIA rettede problemet med en softwareopdatering under regnpausen.
[Læs mere]

Bahrains GP: Verstappen vinder dramatisk løb

Bahrains GP: Verstappen vinder dramatisk løb

F1 Nyheder 2026-10-04 11:53:00
Et vejrplaget Bahrains Grand Prix bød på rødt flag, dækdrama og skuffelser. Verstappen vandt foran Antonelli og Hamilton, mens Russell måtte udgå.
[Læs mere]

Bahrains GP: Verstappen tager sæsonens første pole

Bahrains GP: Verstappen tager sæsonens første pole

F1 Nyheder 2026-10-03 11:55:00
Max Verstappen sikrede sig sin første pole position i år i Bahrains Grand Prix, foran Lewis Hamilton og Isack Hadjar.
[Læs mere]

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-02 20:28:00
Formel 1-feltet holder Bahrains GP, men de er slet ikke i Bahrain. Forvirret? Det behøver du ikke at være. Her er højdepunkterne fra den første frie træning til Bahrains GP i Malaysia.
[Læs mere]

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

F1 Nyheder 2026-09-30 11:35:00
Esteban Ocon er på vej ud af døren hos Haas, og nu er jagten på Oliver Bearmans nye holdkammerat gået ind. En Ferrari-junior har overhånd, men både McLaren-talent, lidt Red Bull-rester og en Le Mans-vinder melder sig i køen.
[Læs mere]

Ocon er fortid hos Haas F1

Ocon er fortid hos Haas F1

F1 Nyheder 2026-09-30 10:31:00
Som vanligt rumsterer rygterne i F1-paddocken et stykke tid, før de breaker, men nu er det officielt, at Esteban Ocon er fortid hos Haas F1.
[Læs mere]

Formel 1 til Sydafrika i 2031?

Formel 1 til Sydafrika i 2031?

F1 Nyheder 2026-09-30 09:54:00
Blue Mountain Racing vil bygge en ny FIA Grade 1-bane uden for Cape Town og bringe Formel 1 tilbage til Afrika med et sydafrikansk Grand Prix i 2031
[Læs mere]

Alonso udskyder pensionen – fortsætter i 2027

Alonso udskyder pensionen – fortsætter i 2027

F1 Nyheder 2026-09-29 11:01:00
Der har været spekuleret længe, men nu er det en kendsgerning, at Fernando Alonso fortsætter i Formel 1 i næste sæson
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Aserbajdsjans GP

BMF1.dk's Power Rating: Aserbajdsjans GP

F1 Nyheder 2026-09-28 09:19:00
Hvad der startede som et langt Formel 1-tog sluttede i stor spænding. Vi bringer her redaktionens Power Rating og dermed vurdering af kørernes indsatser.
[Læs mere]

Bahrains GP: TV-tiderne

Bahrains GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-09-28 06:13:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til Malaysia, hvor de skal afvikle Bahrains Formel 1 Grand Prix. Lidt specielt, men sådan er det når der er krig i området og man meget gerne vil have afviklet landets løb, og penge måske ikke betyder så meget.
[Læs mere]

Baku Dagen Derpå: Falklandskrig i Formel 1?

Baku Dagen Derpå: Falklandskrig i Formel 1?

F1 Nyheder 2026-09-27 11:08:00
Hvis man havde forventet en spændende løb lige fra start efter et kedeligt løb i Madrid, blev man slemt skuffet i Baku. Til gengæld fik vi en hæsblæsende afslutning og en indblanding fra Argentinas udenrigsminister.
[Læs mere]

Aserbajdsjans GP: 2. frie træning

Aserbajdsjans GP: 2. frie træning

F1 Nyheder 2026-09-24 15:58:00
Formel 1 er tilbage efter en kort pause, og nu er feltet klar til at give den gas igen i Aserbajdsjan. Her er højdepunkterne fra torsdagens anden frie træning.
[Læs mere]

Se alle nyheder »