Italiens GP: Vejret

Efteråret er ifølge kalenderen en realitet, men det lader ikke til at vejrguderne hverken i Italien eller i Danmark har opdaget det. Vi gør klar til Formel 1 fra Monza Park i solskin

Af: Allan (arh@bmf1.dk) d. 5/9 2012 klokken 09:09

Vejrudsigten for det kommende løb på Monza Park, tyder på at der skal indtages kolde drikke, hele weekenden.

Fredag kan der snige sig en lille sky ind foran solen, men ikke noget der skulle have anden betydning en kortvarig skygge.
Temperaturene skulle snige sig op omkring 27 grader.

Lørdag ser ud til at byde på sol fra en skyfri himmel. Det betyder ud over brug af en masse solcreme, at det lette og luftige tøj skal luftes, da temperaturene tager et lille ekstra nøk op og lander på 28 grader.

Søndag kommer til at ligne lørdagen meget, hvilket skule give de mange fremmødte fans, en fantastisk oplevelse på banen, samt alle jer der skal se løbet fra divaneseren, et løb uden forstyrrende regn og udfordringer med lave dæktemperature.

PS. BMF1 vinker fra Parabolioca!

Først sol på den ene side Copyright Daimler-Benz

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1 Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk siden og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.

RELATEREDE NYHEDER