Kevin: Intet blame game hos Haas

Kevin Magnussen føler sig godt tilpas hos Haas og har aldrig følt sig bedre tilpas i Formel 1 end nu. Det skyldes blandt andet teamkulturen hos Haas, forklarer vores hurtige landsmand

OM SKRIBENTEN

Jesper fra BMF1.dk Jesper er cand.mag. i Moderne Kultur fra Københavns Universitet med speciale i biler og bor til dagligt i Berlin.

KATEGORIER

Formel 1
Kevin Magnussen er netop blevet kåret som ”Årets Bilsportskører” ved Danish Motorsport Award og skal nu køre sin tredje sæson for Haas i 2019. Der er en grund til, at det går bedre: Kulturen hos det amerikansk team er mere åben end hos andre teams.

"Når man har det sjovt, kører det bedre, og du bliver selv bedre. Jeg har oplevet tider i Formel 1, hvor jeg virkelig ikke syntes mit job var særlig sjovt. Når der så sker fejl, begynder folk at give hinanden skylden. Det er lettest at give køreren hele skylden. Og så er du hurtigt væk…", fortæller Kevin.

Magnussen ved hvad han taler om, for han har som bekendt tidligere kørt for både McLaren og Renault, der er betydeligt større og har mange flere medarbejdere end Haas. Og han var relativt hurtigt væk fra begge teams.

"Af og til bekriger de forskellige afdelinger hinanden for at få opmærksomhed. De tror, at deres afdeling er den vigtigste, mens andre f.eks. mener, at afdelingen for aerodynamik burde prioriteres højere", siger den 26-årige dansker.

Haas 2018 teamfotoHaas 2018 teamfoto
Copyright Haas F1


Kritikkulturen er anderledes hos Haas: "Det hele fungerer kun, hvis man kan sætte sig ned sammen og tale om tingene. Selvfølgelig finder vi ud af, hvem der har begået en fejl. Men det sker på en konstruktiv måde med henblik på at forbedre teamet. Der er ikke noget blame game", påpeger Kevin.

Kevin har kontrakt med det amerikanske team til og med 2020, og det er med til at give ham en ekstra portion sikkerhed. "Jeg føler mig værdsat og at man har tillid til mig. Atmosfæren i teamet er meget bedre, end jeg hidtil har oplevet. Præstationerne er i orden og alt i alt har jeg det rigtigt godt med, hvor jeg befinder mig i min karriere lige nu", udtaler Magnussen til det tyske magasin motorsport-total.com.

Haas-teamets åbne virksomhedsfilosofi har været medvirkende til succesen sidste år. På trods af, at teamet kun består af 225 medarbejdere, har det været med helt fremme i midterfeltet og kæmpet med Renault om 4. pladsen i konstruktørmesterskabet.

Der er også en anden fordel ved at være i et så lille team, mener Magnussen. "Teamets størrelse tvinger os til at være meget fokuseret, og det er lettere at fokusere på vores mål, når der ikke findes så mange afdelinger. Alle sidder samme sted og arbejder hårdt på at gøre deres bedste inden for deres specifikke område", fortæller Kevin om arbejdsklimaet på Haas-teamets hovedcenter i Banbury i England.

I forhold til de andre større teams er processerne meget mere enkle hos Haas. "Vi skruer hele pakken sammen og får det bedste ud af den: Man designer resten og kører løbet. Det hele er meget enkelt og direkte".

Men der er dog også en ulempe ved at være et nyt lille team: "Vi gør gode fremskridt. Man glemmer måske hurtigt, at vi kun har været i Formel 1 i 3 år. Vi er meget fokuseret på at bygge vores biler effektivt, og af og til bliver vi indhentet af vores manglende erfaring. Det bremser os mere end vores potentiale eller tiden gør“, siger Magnussen, der åbenbart ved, hvor teamets svagheder skal findes.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Bahrains GP: Verstappen tager sæsonens første pole

Bahrains GP: Verstappen tager sæsonens første pole

F1 Nyheder 2026-10-03 11:55:00
Max Verstappen sikrede sig sin første pole position i år i Bahrains Grand Prix, foran Lewis Hamilton og Isack Hadjar.
[Læs mere]

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-02 20:28:00
Formel 1-feltet holder Bahrains GP, men de er slet ikke i Bahrain. Forvirret? Det behøver du ikke at være. Her er højdepunkterne fra den første frie træning til Bahrains GP i Malaysia.
[Læs mere]

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

F1 Nyheder 2026-09-30 11:35:00
Esteban Ocon er på vej ud af døren hos Haas, og nu er jagten på Oliver Bearmans nye holdkammerat gået ind. En Ferrari-junior har overhånd, men både McLaren-talent, lidt Red Bull-rester og en Le Mans-vinder melder sig i køen.
[Læs mere]

Ocon er fortid hos Haas F1

Ocon er fortid hos Haas F1

F1 Nyheder 2026-09-30 10:31:00
Som vanligt rumsterer rygterne i F1-paddocken et stykke tid, før de breaker, men nu er det officielt, at Esteban Ocon er fortid hos Haas F1.
[Læs mere]

Formel 1 til Sydafrika i 2031?

Formel 1 til Sydafrika i 2031?

F1 Nyheder 2026-09-30 09:54:00
Blue Mountain Racing vil bygge en ny FIA Grade 1-bane uden for Cape Town og bringe Formel 1 tilbage til Afrika med et sydafrikansk Grand Prix i 2031
[Læs mere]

Alonso udskyder pensionen – fortsætter i 2027

Alonso udskyder pensionen – fortsætter i 2027

F1 Nyheder 2026-09-29 11:01:00
Der har været spekuleret længe, men nu er det en kendsgerning, at Fernando Alonso fortsætter i Formel 1 i næste sæson
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Aserbajdsjans GP

BMF1.dk's Power Rating: Aserbajdsjans GP

F1 Nyheder 2026-09-28 09:19:00
Hvad der startede som et langt Formel 1-tog sluttede i stor spænding. Vi bringer her redaktionens Power Rating og dermed vurdering af kørernes indsatser.
[Læs mere]

Bahrains GP: TV-tiderne

Bahrains GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-09-28 06:13:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til Malaysia, hvor de skal afvikle Bahrains Formel 1 Grand Prix. Lidt specielt, men sådan er det når der er krig i området og man meget gerne vil have afviklet landets løb, og penge måske ikke betyder så meget.
[Læs mere]

Baku Dagen DerpĂĄ: Falklandskrig i Formel 1?

Baku Dagen DerpĂĄ: Falklandskrig i Formel 1?

F1 Nyheder 2026-09-27 11:08:00
Hvis man havde forventet en spændende løb lige fra start efter et kedeligt løb i Madrid, blev man slemt skuffet i Baku. Til gengæld fik vi en hæsblæsende afslutning og en indblanding fra Argentinas udenrigsminister.
[Læs mere]

Aserbajdsjans GP: 2. frie træning

Aserbajdsjans GP: 2. frie træning

F1 Nyheder 2026-09-24 15:58:00
Formel 1 er tilbage efter en kort pause, og nu er feltet klar til at give den gas igen i Aserbajdsjan. Her er højdepunkterne fra torsdagens anden frie træning.
[Læs mere]

Aserbajdsjans GP: 1. frie træning

Aserbajdsjans GP: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-09-24 15:03:00
Formel 1 er tilbage efter en kort pause, og nu er feltet klar til at give den gas i Aserbajdsjan. Her er højdepunkterne fra den første frie træning.
[Læs mere]

Red Bull forlænger med Hadjar

Red Bull forlænger med Hadjar

F1 Nyheder 2026-09-23 10:46:00
Til trods for en skade, der har holdt Isak Hadjar ude af Formel 1 i 3 løb, har Red Bull besluttet sig for at forlænge kontrakten med det unge talent.
[Læs mere]

Se alle nyheder »