Intern uro hos Ferrari

Der er åben strid mellem Ferrari chef, Mauritzio Arrivabene og holdets tekniske direktør, Mattia Binotto. En strid der kan koste Ferrari dyrt i den kommende sæson, hvis ikke der snart findes en løsning.

Mattia Binotto.. Copyright Ferrari Media

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1.dk Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.

KATEGORIER

Formel 1
Vi har tidligere hørt om interne stridigheder hos McLaren, hvilket har fået det britiske hold ud i frit fald. Det samme kan ske hos Ferrari, hvis ikke de hurtigt finder frem til en løsning.

Mattia Binotto har meldt ud til Arrivabene, at han har fået nogle jobtilbud, som kan være sværre at afslå, men at han føler at han har et job, han ikke er færdig med hos Ferrari, hvorfor han ønsker at fortsætte.

Det hele begyndte, af den tidligere Ferrari Præsident, Sergio Marchionne pludselig døde i sommer, hvilket efterlod holdet med et stort hul og en manglende visionær præsident.

Uden den overordnede guidens, forsvandt holdets overhånd og Mercedes formåede at komme tilbage, stærkere end nogensinde før.

Men Binotto mener fortsat, at Ferrari kan tage det sidste skridt, men han udtaler samtidig, at han har behov for at fĂĄ klarhed omkring hans egen rolle og holdets mission for 2019.

”For at vi kan sikre fremdrift, har vi behov for klarhed, beskyttelse af nogle vigtige roller og oprigtighed omkring miljøet på fabrikken,” kom det fra Binotto.

John Elkann, der er den nye Ferrai præsident, har planlagt et besøg på fabrikken, meget snart, hvor han vil forsøge at få styr på de to ledere, der lige nu ikke ligner nogle der kan finde frem til en løsning selv.

Elkann har overset organisationen, men har på nuværende tidspunkt ikke rørt noget. Men det kan der ændres på nu.

”Der er et behov for at få styrket sammenholdet og genoprettet tiltroen til holdet,” sluttede Binotto.

RELATEREDE NYHEDER

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Bahrains GP: Verstappen tager sæsonens første pole

Bahrains GP: Verstappen tager sæsonens første pole

F1 Nyheder 2026-10-03 11:55:00
Max Verstappen sikrede sig sin første pole position i år i Bahrains Grand Prix, foran Lewis Hamilton og Isack Hadjar.
[Læs mere]

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

Bahrains GP i Malaysia: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-10-02 20:28:00
Formel 1-feltet holder Bahrains GP, men de er slet ikke i Bahrain. Forvirret? Det behøver du ikke at være. Her er højdepunkterne fra den første frie træning til Bahrains GP i Malaysia.
[Læs mere]

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

Her er de fem kandidater til Ocons Haas-sæde

F1 Nyheder 2026-09-30 11:35:00
Esteban Ocon er på vej ud af døren hos Haas, og nu er jagten på Oliver Bearmans nye holdkammerat gået ind. En Ferrari-junior har overhånd, men både McLaren-talent, lidt Red Bull-rester og en Le Mans-vinder melder sig i køen.
[Læs mere]

Ocon er fortid hos Haas F1

Ocon er fortid hos Haas F1

F1 Nyheder 2026-09-30 10:31:00
Som vanligt rumsterer rygterne i F1-paddocken et stykke tid, før de breaker, men nu er det officielt, at Esteban Ocon er fortid hos Haas F1.
[Læs mere]

Formel 1 til Sydafrika i 2031?

Formel 1 til Sydafrika i 2031?

F1 Nyheder 2026-09-30 09:54:00
Blue Mountain Racing vil bygge en ny FIA Grade 1-bane uden for Cape Town og bringe Formel 1 tilbage til Afrika med et sydafrikansk Grand Prix i 2031
[Læs mere]

Alonso udskyder pensionen – fortsætter i 2027

Alonso udskyder pensionen – fortsætter i 2027

F1 Nyheder 2026-09-29 11:01:00
Der har været spekuleret længe, men nu er det en kendsgerning, at Fernando Alonso fortsætter i Formel 1 i næste sæson
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Aserbajdsjans GP

BMF1.dk's Power Rating: Aserbajdsjans GP

F1 Nyheder 2026-09-28 09:19:00
Hvad der startede som et langt Formel 1-tog sluttede i stor spænding. Vi bringer her redaktionens Power Rating og dermed vurdering af kørernes indsatser.
[Læs mere]

Bahrains GP: TV-tiderne

Bahrains GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-09-28 06:13:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til Malaysia, hvor de skal afvikle Bahrains Formel 1 Grand Prix. Lidt specielt, men sådan er det når der er krig i området og man meget gerne vil have afviklet landets løb, og penge måske ikke betyder så meget.
[Læs mere]

Baku Dagen DerpĂĄ: Falklandskrig i Formel 1?

Baku Dagen DerpĂĄ: Falklandskrig i Formel 1?

F1 Nyheder 2026-09-27 11:08:00
Hvis man havde forventet en spændende løb lige fra start efter et kedeligt løb i Madrid, blev man slemt skuffet i Baku. Til gengæld fik vi en hæsblæsende afslutning og en indblanding fra Argentinas udenrigsminister.
[Læs mere]

Aserbajdsjans GP: 2. frie træning

Aserbajdsjans GP: 2. frie træning

F1 Nyheder 2026-09-24 15:58:00
Formel 1 er tilbage efter en kort pause, og nu er feltet klar til at give den gas igen i Aserbajdsjan. Her er højdepunkterne fra torsdagens anden frie træning.
[Læs mere]

Aserbajdsjans GP: 1. frie træning

Aserbajdsjans GP: 1. frie træning

F1 Nyheder 2026-09-24 15:03:00
Formel 1 er tilbage efter en kort pause, og nu er feltet klar til at give den gas i Aserbajdsjan. Her er højdepunkterne fra den første frie træning.
[Læs mere]

Red Bull forlænger med Hadjar

Red Bull forlænger med Hadjar

F1 Nyheder 2026-09-23 10:46:00
Til trods for en skade, der har holdt Isak Hadjar ude af Formel 1 i 3 løb, har Red Bull besluttet sig for at forlænge kontrakten med det unge talent.
[Læs mere]

Se alle nyheder »