USA Dagen Derpå: Var FIA fair?

Selv om Ferrari dominerede på banen i Austin, er det igen FIA’s straffe, der er det helt store samtaleemne efter et hæsblæsende F1-løb i Texas. Toto Wolff mener ligefremt, at FIA ikke er uvildige og bevidst undlader at straffe bestemte teams.

OM SKRIBENTEN

Jesper fra BMF1.dk Jesper er cand.mag. i Moderne Kultur fra Københavns Universitet med speciale i biler og bor til dagligt i Berlin.

KATEGORIER

Formel 1
Stort tillykke til Ferrari med at have fundet formen og hente en dominerende dobbeltsejr på banen i Austin, Texas.

Ferraris største problem efter løbet er dog, at ingen medier rigtigt gider at tale om Ferraris nyfundne fart, selv om italienerne med Charles Leclerc og Carlos Sainz dominerede USA’s F1-grandprix.

Engageret Ferrari-fan i AustinEngageret Ferrari-fan i Austin
Copyright BMF1.dk


Det største samtaleemne er – igen – de tildelte straffe under løbet, især straffen til Lando Norris for at overhale Max Verstappen uden for banen.

Flere F1-kommentatorer påpeger, at Verstappen pressede Norris af banen, som Ralf Schumacher pointerede hos Sky Deutschland:

"Jeg synes, det er ærgerligt [at Norris får en straf]. For mig var det racing. Max prøvede alt, Lando prøvede alt. Straffen var ikke nødvendig. Lando var foran, og Max fortsætter ligeud og tvinger ham [Norris] ud. […]. Jeg mener ikke, det var fair."

Lando Norris med LEGO McLaren P1. Ny model fra LEGO med model nummer 42172. Præsenteret på Silverstone banenLando Norris med LEGO McLaren P1. Ny model fra LEGO med model nummer 42172. Præsenteret på Silverstone banen
Copyright LEGO Group


Toto Wolff var mere direkte efter løbet og anklagede løbets stewards for mere eller mindre at holde med nogen kørere frem for andre:

"Han [Verstappen] fik ikke en straf [for at presse Lando Norris af banen i første sving], og til sidst fik Lando en straf for at blive tvunget af banen og overhale uden for banen. Jeg synes ikke, at det ligner en uvildig beslutningstagning."

Mercedes-køreren George Russell blev også ramt af en straf for angiveligt at have presset Valtteri Bottas af banen, som Wolff kaldte en total joke under løbet.

Desuden har der på det seneste været en del uro omkring Red Bulls tekniske løsninger, der angiveligt har givet dem mulighed for at foretage indstillinger på bilen på trods parc ferme-reglerne. Dette er ikke blevet undersøgt til bunds ej heller straffet.

Englands Grand Prix 2024. Red Bull pitstopEnglands Grand Prix 2024. Red Bull pitstop
Copyright Red Bull Contentpool


Andrea Stella fra McLaren var også sur efter løbet, men da det ikke er muligt at protestere over straffen, har man ingen andre muligheder end at se fremad til næste løb.

To kørere, der nok også ser frem til næste løb, er Fernando Alonso og Lewis Hamilton: De to tidligere F1-køreres tur til Texas var ikke værd at skrive hjem om, for Lewis Hamilton fejlede både under kvalifikationen og løbet ved at parkere sin Mercedes i en grusgrav pga. en kørerfejl, mens Fernando Alonso tabte flere kampe mod den unge Liam Lawson i Racing Bulls.

Liam Lawson øjner et sæde hos Red BullLiam Lawson øjner et sæde hos Red Bull
Copyright Red Bull Contentpool


De to nye kørere Liam Lawson og Franco Colapinto hos hhv. Racing Bulls og Williams sluttede i øvrigt begge i pointene, hvilket må siges at være lidt af en bedrift.

Colapinto kæmpede i øvrigt længe bravt mod Sergio Perez i Red Bull, og både Lawsons og Colapintos præstationer rejser spørgsmålet om, hvorvidt vi rent faktisk har set de bedste kørere Formel 1 de seneste år, og om F1-feltet måske har været lidt af old boys-hold.

Franco Colapinto. Ny kører hos Williams efter fyringen af Logan Sargeant. Debut til Italiens Grand Prix 2024Franco Colapinto. Ny kører hos Williams efter fyringen af Logan Sargeant. Debut til Italiens Grand Prix 2024
Copyright Williams F1


Set med danske øjne blev Austin igen en løb med uindfriede forventninger for Kevin Magnussen: På trods af en god kvalifikation og en god start, formåede Magnussen ikke at slutte i pointene og på en trist 11. plads. Hülkenberg i den anden Haas hentede et par point som nr. 8.

Næste løb køres allerede denne søndag, den 27. oktober i Mexico.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 Nyheder 2026-10-13 10:45:00
Efter mere end 30 års fravær skal Formel 1 igen køre på afrikansk jord. Formel 1 har indgået en 10-årig aftale med Rwanda om et African Grand Prix på en helt ny bane nær hovedstaden Kigali.
[Læs mere]

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

F1 Nyheder 2026-10-13 09:56:00
Den danske F3-kører tager springet til Formel 2 i 2027. Og han gør det ikke hos hvem som helst.
[Læs mere]

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

F1 Nyheder 2026-10-13 08:32:00
Andrea Kimi Antonelli kan blive den yngste Formel 1 verdensmester, hvis alt falder i hak for ham, når Formel 1 feltet kører næste løb i Austin, Texas. Men rent matematisk er der fortsat 5 andre der kan tage det fra ham.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

F1 Nyheder 2026-10-12 13:26:00
Max Verstappen kunne endelig krydse Singapore af på sin to do-liste, mens Liam Lawson kørte sit livs weekend. George Russell fik en lektion i våd maling, og Lando Norris lærte, at holdkammerater ikke nødvendigvis bremser for en. Her redaktionens bedømmelser af kørernes indsatser i Singapore.
[Læs mere]

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

F1 Nyheder 2026-10-12 07:07:00
Singapores Formel 1-grandprix bød på meget få virkelige overraskelser og mindre action end sprintløbet. Men Red Bull har vendt skuden og har nu den bedste pakke. Ferrari fejler igen på strategien.
[Læs mere]

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

F1 Nyheder 2026-10-12 06:36:00
Max Verstappen vandt Singapores Grand Prix fra start til slut, men det var Kimi Antonellis tredjeplads, der tegner det store billede i mesterskabet.
[Læs mere]

Singapores GP: Optakt

Singapores GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-09 11:20:00
Formel 1 feltet indtager gaderne i Singapore. Her er vores forventninger til weekendens action på den snævre bybane, hvor der tilmed er et varsel for regn.
[Læs mere]

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

F1 Nyheder 2026-10-08 12:22:00
Christian Horner har “unfinished business” i Formel 1 og bliver koblet til flere hold, senest Ferrari. Max Verstappen trækker på skuldrene, mens Toto Wolff advarer om, at gamle synder ikke er glemt.
[Læs mere]

Verstappen: F1 er mindre stressende uden Horner

Verstappen: F1 er mindre stressende uden Horner

F1 Nyheder 2026-10-08 12:09:00
Christian Horner vandt fire VM-titler sammen med Max Verstappen og Red Bull. Alligevel synes hollænderen, at livet i paddocken er blevet mere afslappet, efter at hans gamle chef pakkede kufferten.
[Læs mere]

Mercedes nedgraderer en af deres biler

Mercedes nedgraderer en af deres biler

F1 Nyheder 2026-10-08 10:57:00
Problemer med at få den store opgraderingspakke Mercedes introducerede i Malaysia, har fået dem til at tage voldsomme midler i brug, når Formel 1-feltet i den kommende weekend indtager Singapore. Det betyder at en af deres biler vil komme til sart med en gamle pakke.
[Læs mere]

Singapores GP: Vejrudsigten

Singapores GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-06 08:25:00
I Malaysia fik vi en del regn op til løbet, som startede vådt og meget forsinket, men sluttede tørt. I Singapore ser det også ud til at kunne blive vådt, men næppe i samme ekstreme mængder.
[Læs mere]

Horner langer ud:

Horner langer ud: "Måtte konstant tørre lort op"

F1 Nyheder 2026-10-06 08:02:00
Christian Horner tager i sin kommende biografi et opgør med Helmut Marko og Jos Verstappen og giver dem en stor del af skylden for sit exit hos Red Bull og holdets problemer.
[Læs mere]

Se alle nyheder »